Ливърпул очаква да има нов мениджър за следващия шампионатен мач - срещу Тотнъм на 17 октомври. Собствениците искат това да е Юрген Клоп, а самият германец изглежда има желание и готовност да наруши творчески си отпуск, за да се заеме с трудната задача да измъкне клуб от посредствеността.

Комбинацията изглежда перфектна. Клоп е всеобщ любимец на футболния свят и ще получи огромна подкрепа от феновете на Ливърпул. 48-годишният германец превърна Борусия (Дортмунд) в един от най-силните отбори в света, а и го направи с атрактивен футбол, заради което си спечели голямо уважение и много почитатели. Освен това го постигна с развиване на млади играчи, което пък е основно желание на собствениците от "Фенуей груп", особено при невъзможността (въпреки финансовите си възможности) клубът да бъде достатъчно атрактивен за големите звезди.

Който и да е новият мениджър (и особено ако е Клоп или Карло Анчелоти), той ще се изправи пред предизвикателството, наречено

Комитет по трансферите

Когато Брендън Роджърс беше назначен през лятото на 2012 г., той описа структурата на куба, която отговаря за трансферната политика, като "комитет". Този комитет се състоеше от пет души - Роджърс, скаутите Дейв Флауърс и Бари Хънтър, главният анализатор Майкъл Едуардс, дясната ръка на Джон Хенри - Майк Гордън, както и изпълнителният директор Йън Ейри. Те похарчиха близо 300 милиона паунда за 29 новопривлечени играчи, а крайният резултат е нито един трофей във витрината на клуба.

По времето на престоя на Роджърс в Ливърпул се смяташе, че той често е имал разногласия с останалите при привличането на играчи. Медиите в Англия твърдят, че комитетът по трансферите е отказал няколко първи избора на северноирландеца, сред които Ашли Уилямс и Раян Бертранд. В същото време клубът похарчи 29 милиона паунда за Роберто Фирмино от Хофенхайм, което е било повече желание на комитета, отколкото на мениджъра.

Кой кой е в комитета по трансферите

Майк Гордън
Той е очите и ушите на "Фенуей" на "Анфийлд" (и човекът, който се е обадил по телефона на Роджърс, за да му съобщи, че е уволнен). Президент на "Фенуей" и със своите 12% е вторият най-голям акционер в компанията след Джон Хенри. Гордън е човекът с най-големи футболни познания в американската йерархия на "Ливърпул" и най-важното - човекът, който може да развърже кесията. Затова и влиянието му стана все по-голямо с годините.

Йън Ейри
Изпълнителният директор е натоварен със задачата да отговаря за ежедневното функциониране наЛивърпул. Той е дългогодишен фен на "мърсисайдци" и на практика е връзката между Бостън и "Анфийлд". Ейри често е мишена за критиките на феновете, когато някой трансфер не се осъществи.

Майкъл Едуардс
Едуардс е директорът по техническото представяне. Той е въплъщението на идеята "Кешбол" (Moneyball) - използване на статистически анализи в търсенето на най-добрите варианти за попълването на състава, на която Джон Хенри е толкова голям почитател. Заради това е толкова уважаван от собствениците. Едуардс оценява данните и участва в детайлния скаутинг на играчи. Преди е работил в Портсмут и Тотнъм.

Дейв Флауърс
Това е директорът на скаутското звено. Той пристигна от Манчестър сити през 2012 г. Флауърс е ключовият човек в съставянето на списъка с имена, които трябва да удовлетворят нуждите на мениджъра.

Бари Хънтър
Хънтър е главният скаут на Ливърпул. Бившият северноирландец имаше установен връзка с Роджърс от периода им в Рединг. Той също като Флауърс е бил в Манчестър сити. Хънтър действа по препоръките на скаутите на клуба в различните региони и изготвя доклади.   

Трудно е да си представим, че толкова силен характер като Клоп ще бъде изтласкан в същия ъгъл, пише в анализа си на ситуацията на "Анфийлд" Фил Макнълти от "Би Би Си". Според него това, което новият мениджър трябва да направи, е да установи

Пълен контрол

върху тази група и да отстрани "сивите зони". "Новият човек ще работи в тази рамка, но ако е толкова силна личност като Клоп, той трябва да има пълна и прозрачна власт върху останалите. Без сиви зони. Без въпроси за отчетност. Всяко попълнение трябва да бъде изцяло решение на мениджъра, а не да бъде определяно от статистически анализи и спорни скаутски доклади. Това трябва да бъде приоритет", допълва Макнълти.

Роджърс си тръгна, защото според собствениците с тези играчи Ливърпул трябва да постига по-добри резултати. Бяха похарчени доста пари, но остава съмнение доколко комитетът по трансферите е успял да

осигури баланс в тима,

в който има твърде много "черноработници" и твърде малко играчи с фантазия и креативност.

Скъпите покупки Кристиан Бентеке, Роберто Фирмино и Адам Лалана скоро ще са здрави и новият мениджър ще трябва да мисли как да им намери място при наличието на Даниел Стъридж и Дани Ингс. В тима е и Дивок Ориги, за когото бяха дадени 11 млн. паунда, а не се вижда кога и дали ще има сериозен шанс за изява.

Освен това през този и миналия сезон доста играчи трябваше да играят на различни от традиционните им позиции. Емре Джан например беше взе като обещаващ халф на Байер (Леверкузен), а в повечето мачове беше превърнат в десен бек или трети централен защитник.

В центъра на терена има огромна дупка. През лятото Роджърс заложи всичко в краката на Джордан Хендерсън и Джеймс Милнър, които трябваше едновременно да запълнят дупката от напускането на Стивън Джерард, да гарантират повече сигурност за защитата и да изострят атаките на тима. Засега нито едно от двете не се получава. Хендерсън е контузен от втория кръг, което пък наложи смятаният за излишен Лукаш Лейва да се превърне в неизменен титуляр.

Роджърс искаше да играе в схема 4-3-3, но през миналия сезон проблемите с бековете и слабостите в центъра на полузащитата го накараха превантивно да премине към схема с трима централни бранители. Слабите резултати и повишилото се напрежение върху мениджъра през последните седмици го накараха отново да прибегне до тази трансформация. В крайна сметка от известно време изглежда така, сякаш играчите не знаят какви са задачите им на терена, а Роджърс не знае какво да направи, за да им покаже рецепта за печелене на мачове.

До януари новият мениджър ще трябва да подобри драстично резултатите на Ливърпул с тези играчи. Ако това е Клоп, добрата новина за него е, че съставът разполага с достатъчно скорост, каквато той със сигурност ще изиска. И футболисти, които се вписват в неговото разбиране за играта (което пък се различава от това на Роджърс).

"Харесвам биткаджийския футбол. Това, което в Германия наричаме "английски футбол" - дъждовен ден, тежък терен, всички са с кал по лицата и като се приберат вкъщи, не мога да играят футбол няколко седмици. Ако бях на четири години и първият ми досег с футбола беше спокойната игра на Барселона и победи с по 5:0 от последните четири години, вероятно бих играл тенис", описа той преди две години философията си в Борусия.

А когато дойде януари, новият мениджър ще трябва да се изправи пред още една битка, която ще е не по-лека от тези във Висшата лига - битката за контрол върху трансферите.