Рекордьорът по мачове с „оранжевата" фланелка Небойша Йеленкович даде интервю за клубния сайт. Един от най-успешните чужденци, играли в Ловеч, е умерен оптимист за бъдещето на Литекс.

- Забравен ли е „кошмара" БАТЕ?
- Трудно е да се каже. Бяхме на крачка от групите на УЕФА. Трудно се забравя такова нещо. Животът продължава, но винаги ще си спомняме този сблъсък.

- Реваншът с белорусите ли беше най-кошмарният мач в кариерата ви?
- Това беше една от най-болезнените загуби.

- Защо се получи така?
- Всички имаме някаква вина. Не може да се каже кой колко е виновен, но със сигурност всички сме отговорни за станалото. Може би шансът не бе с нас.

- Как виждате Литекс към днешна дата?
- Взехме 13 точки от 15 възможни. Като актив сме добре, но трябва още да подобрим играта си. Опитваме се да правим това, което иска треньора. Но трябва да даваме още от нас.

- Работил сте с доста треньори в Литекс. Мнението ви за Ангел Червенков?
- Човекът се опита да ни успокои. Работи така, че да нямаме напрежение. Той е отскоро в Ловеч. Не мога да направя някакъв генерален извод.

- Къде виждате тима в края на първенството?
- Искам да е по-напред от миналата година. Имам предвид класирането. Не говоря за Купата на България. Естествено, че ще борим да я спечелим.

- Има ли шанс Литекс за титлата?
- Не трябва да говорим за шансове. Просто трябва да играем мач за мач. Сега ни предстои серия трудни срещи. Нека минат. Нека дойде пролетта. Тогава ще говорим за цели. Сега е безсмислено.

- По-силно ли е българското първенство в сравнение с последния ви престои?
- ЦСКА върви най-добре от всички. Черноморец е приятна изненада. Направиха здрав отбор. Трудно се играе срещу тях. Но това е добре за нас. Конкуренцията е много важна. Важно е да има по-богати и по-силни отбори.  Богатият отбор може да си позволи да купи силни играчи. Те пък ще вдигнат класата на първенството. Сега като че ли има седем равностойни отбора. Преди бяха четири.

- Слабото първенство ли е причината националния отбор да не върви?
- Малко българи играят в големи клубове. Това е причината да не вървите. Да не се лъжем - във вътрешното първенство не можеш да събереш класни играчи. А като няма кого да вземеш и от чужбина, се получава това, което става сега в България. Когато нямаш силно първенство, как да очакваш да се представят силно срещу сериозни отбори.

- Кипър сериозен отбор ли е?
- Не е нормално Кипър да вкара четири гола на България. Просто не трябва да допускаш такъв тим да ти отбележи толкова попадения.

- Кой е по-виновен - треньорът или играчите?
- Казах го и за БАТЕ - всички са виновни. И треньорът, и играчите. Не може само едната от страните да носи отговорност. Когато бием, нали всички празнуваме.

- Как Сърбия направи толкова силен национален отбор?
- Едно от най-важните неща е, че бе назначен Радомир Антич за селекционер. Не го познавам, но щом е работил в Барса, Реал и Атлетико, значи е голяма работа. Преди имаше футболисти, но нямаше колектив. Антич успя да върне колективa. Срещу Румъния например видях как нападателят Пантелич пробяга назад 60 метра, за да вземе топката. Не вярвах на очите си. Това показа, че всички играят задружно. След 4-5 години отново събрахме много класен тим. Има и друго важно нещо. От 18 човека група - 17 играят в чужбина. Само един опорен халф бе от вътрешното първенство. От Партизан. Сръбският шампионат не е по-силен от българския, но школите в Сърбия работят много по-добре. В последните 4-5 европейски първенства за юноши имаме два финала и един полуфинал. Участваме постоянно. Като се представиш добре там, те купуват големите отбори. Там ставаш играч. Трудно щеше сръбският национален отбор да е толкова силен, ако 12 човека играеха във вътрешното първенство.

- Значи българският национален отбор е обречен?
- Не е, но вие не създавате и не развивате играчи. Това е основният проблем. Лятото направихме три трансфера на млади момчета - един в ПСВ, един в Челси и един в Херта.

- Трябва ли Мъри да бъде заменен с чужденец? Сърбия се провали с испанеца Хавиер Клементе.
- Чужденец трудно ще работи в България. Клементе въобще не знаеше за какво става въобще въпрос в Сърбия. Виждате какво прави Антич.  Моето мнение е, че в България българин трябва да води националния отбор. Вече, ако нямате българин, тогава канете чужденец. Но пак се връщам на основния проблем, поради който не вървите. Децата и тяхното развитие е най-важно.

- Базите в Сърбия по-добри ли са от тези в България?
- Според мен - да. Никой на Балканите няма база като на Партизан.Струва 15 милиона. Уникален център и школа има и Войводина. И треньорите са важни. В България всичко тепърва се изгражда.

- Има ли мениджърски интереси в младежките формации на Сърбия?
- Възможно е да има. Но и да има, сръбските мениджъри работят много повече от българските. Уреждат доста момчета в сериозни тимове.

- Много хора твърдят, че България страда от липса на треньори. Съгласен ли сте?
- Възможно е. Има го като вариант. В България липсват добрите треньори. Има няколко треньора, другите не стават.

- Като сърбин как си обяснявате падението на Хърватия и успехът на Босна и Херцеговина за сметка на Турция?
- В бивша Югославия винаги е имало школа. Навсякъде. Талантите излизаха от всички краища, без значение дали има пари. Виждате - Босна и Херцеговина отива на бараж, Словения също според мен ще се класира на първо място. Хърватите сами са си виновни, но са отбор. Все още имат шанс. Да не ги отписваме.

- Съжалявате ли, че не направихте кариера в националния отбор?

- Бях младежки национал на Югославия, но натам не се получи. Това е животът. Не се знае какво те очаква. Може би не получих достатъчно шанс при прехода от младежкия в мъжкия национален отбор. Дори един път бях капитан на отбора.