Първата бомба от 1/4 финалите в турнира за Купата на България е факт! Тя "гръмна" в Ловеч, където аматьорският Литекс на Живко Желев отстрани един от претендентите за трофея - Черно море. "Моряците" на Георги Иванов отстъпиха сензационно след изпълнение на дузпи, стигайки до равенство 1:1 в редовното време! Макар че през почти целия мач варненци бяха тези, които доминираха на терена, в крайна сметка трябваше да напуснат стадион в Ловеч в ролята на победения отбор.

Още с първия съдийски сигнал играчите на Георги Иванов се настаниха в половината на съперника, но разсеяните и нескопосани действия на Марек Кузма попречиха на "моряците" да поведат в резултата. Опасен удар по земя на испанеца Пируло пък бе избит от Диян Вълков, който направи много силен мач за ловчанлии.

НА ЖИВО: Литекс - Черно море, дузпи ще решат изхода на двубоя!

Кой ще достигне до полуфиналите за Купата на България

Футболистите на Живко Желев очаквано бяха приели играта в своята половина, добре подредени в защита, разчитайки най-вече на контраатаки. Точно при една такава Литекс стигна до дузпа, след като Даниел Георгиев подходи необмислено срещу Генков и го събори в наказателното поле.

Зад топката застана Методи Костов и резултатът бе открит - 1:0 за Литекс!

Последва мигновена реакция от играчите на Черно море, които подложиха своя съперник на още по-сериозен натиск. Той даде резултат след по-малко от половин час игра, когато капитанът Георги Илиев центрира от корнер, за да може Мишо Венков да изравни с глава за 1:1!

Варненци продължиха да диктуват темпото на игра и бяха много близо до пълен обрат до почивката, ако не бе надменното поведение на Борислав Балджийски. Юношата на Левски подходи крайно високомерно в ситуация очи в очи срещу Вълков, който опази мрежата си от втори гол, избивайки топката в корнер.

Снимка 287154

През второто полувреме и двата отбора действаха по-предпазливо, поради което не се стигна до нито едно голово положение пред една от двете врати. Играчите на Георги Иванов разчитаха предимно на изсипани топки от фланговете, които обаче не представляваха проблем за футболистите на Литекс, а и често центриранията бяха крайно неточни.

След 60-та минута играта доста се накъса, преобладаваха твърдите влизания, което логично доведе до редица жълти картони и в двете посоки, а в крайна сметка липсата на попадения прати мача в продължения. Преди тяхното начало избухна сериозен скандал между опитния Мишо Венков и Иван Коконов, които бяха разтървани от своите съотборници и треньорския щаб.

Черно море се опита да спечели в допълнителните 30 минути, но "моряците" стигнаха до няколко мелета и два удара на Георги Илиев, които не бяха достатъчни за победен гол. След това дойде моментът за употреба на клишето, наречено "рулетката на дузпите", където по-точни бяха играчите на Живко Желев. Те реализираха всичките си 5 удара от бялата точка, докато в грешник за Черно море се превърна голмайсторът за тима в мача - Мишо Венков, който прати топката над вратата.

По този начин аматьорите от Литекс взеха скалпа на втори отбор от Първа лига, след като сториха същото и със Славия в по-ранен етап от надпреварата.