Италианският Рома е първия победител в дебютното издание на новосформираната клубна надпревара на УЕФА - Лига на конференциите. "Вълците" изиграха мъдро финала срещу Фейенорд в Тирана и надвиха нидерландския колос с 1:0.

В герой за "джалоросите" се превърна Николо Дзаниоло, разписал се още през първото полувреме. Емблематичният сблъсък за трофея можеше да се развие и по-друг сценарий, но през втората част Руи Патрисио, и гредата на два пъти, оставиха "вълчата" преднина непокътната.

Рома - Фейенорд 1:0 (Развой на срещата по минути)

Николо Дзаниоло се превърна в големия герой за "вълците"

Ако не броим Купата на панаирните градове през 1961 година, то това е първото голямо отличие в европейската витрина на римляните. В историята остава и наставникът им Жозе Моуриньо, превърнал се в единствения към този момент треньор, печелил всички големи турнири на УЕФА (ШЛ, ЛЕ и ЛК).

Снимка 575355

Освен солиден награден фонд, победителят в Лига на конференциите получи и директно място в груповата фаза на Лига Европа през следващата кампания.

С оглед малкия капацитет на стадион "Еър Албания", страхотното съоръжение беше изпълнено до краен предел и създаваше уникална атмосфера за футбол. Селекцията на Жозе Моуриньо стартира в по-изчаквателна позиция, докато Фейенорд пробваше да държи малко повече топката, възползвайки се от бързите си играчи по фланга.

Снимка 575354

В 8-ата минута Луис Синистера демонстрира страхотните си дрибльорски умния, които оставиха без адекватен шанс за реакция Джанлука Манчини. Последва остро центриране на колумбиеца, което обаче бе пресечено от Руи Патрисио.

Четвърт час след началото на финала, неприятна новина сполетя лагера на "джалоросите". Хенрик Мхитарян, който бе направил и невъзможното, за да бъде готов за сблъсъка, падна на тревата и даде знак, че не може да продължи двубоя. Така на негово място трябваше да се появи португалецът Серджио Оливейра.

Първата половина на полувремето отминаваше, а за сефте нещо по-креативно видяхме от нападението на Рома. Лоренцо Пелегрини пробва да матира съперниковата защита с извеждащо подаване за Дзаниоло, което за негово съжаление не стигна до финалния си адресат.

Снимка 575362

Головата машина на Фейенорд - Сирил Десерс напомни за себе си едва в 28-ата минута, когато бърз пробив на Синистера завърши с пас за тарана. Последвалият му удар не затрудни кой знае колко Руи Патрисио.

Италианският представител дочака своя момент и откри в 31-ата минута. Джанлука Манчини изненада с действията си и вместо постепенно изграждане на атаката, бранителят изостри събитията и пусна пас по въздух за Дзаниоло. №22 имаше голям късмет, след като австриецът Траунер остана под топката, позволявайки на Дзаниоло да чукне покрай вратаря на Фейенорд за 1:0.

Снимка 575366

До почивката Фейенорд леко вдигна оборотите, а "събуждането" на ротердамци се състоеше в това да центрират опасно топката от статични положения.

Определено наставникът на Фейенорд - Арне Слот не бе губил времето си на почивката. Нидерландският колос беше близо до изравняването в 47-ата минута. Ротердамци изпълниха късо корнер, след което Синистера комбинира с Кюкчю, пуснал на първа греда за Траунер. Австриецът можеше да се реабилитира след грешката си при гола на Дзаниоло, но насочената от него топка срещна страничната греда на Руи Патрисио. Но това не бе всичко. Отбилото се кълбо попадна в краката на Гус Тил, който видя само как португалският вратар на Рома сътворява изключително спасяване.

Снимка 575367

Страховитият натиск на "лалетата" продължи, като следващата голяма опасност дойде от Маласия. Въпросният получи хитро с пета от Гус Тил, а последвалият му бомбен шут с мъка беше избит от Патрисио в сглобката на вратата.

Рома определено прие играта в своята половина през втората част. В следващите няколко минути от Фейенорд направиха плахи опити за нови офанзивни действия, които така и не завършваха с нещо по-значимо пред "вълчата" врата.

Няколко минути след появата си на терена, френският национал Жордан Верету можеше да донесе скъпоценно удвояване на преднината на своя тим. Халфът издебна за една лошо изчистена топка след корнер, а шутът му се отклони фатално в Синистера. Кълбото промени своята траектория, но капитанът Джъстин Билоу спаси по фантастичен начин.

Снимка 575372

Голямо напрежение пред вратата на Рома се създаде в 81-ата минута. Изглеждаше, че Сирил Десерс най-сетне ще се добере до дългоочаквания си голов шанс, но и този път перфектно позициониран беше "сянката" му в този финал Крис Смолинг.

Постепенно търсещият изравняването Фейенорд започна да оголва все повече пространства в собствената си половина. От такава пролука можеше да се възползва капитанът на Рома - Лоренцо Пелегрини. В 86-ата минута той намери необходимия коридор за стрелба, но Билоу отново остави своя тим в голямата игра.

Времето минаваше, а финалният натиск на Фейенорд липсваше. Все пак шансът се откри пред резервата Линсен. Стрелецът изненадващо и за него получи отлично свалена топка от Десерс, но ударът му от въздуха не сполучи. В самия край дори и вратарят на нидерландците се включи при корнерите за ротердамци, но Рома удържа. Така "вълците" заслужиха своето голямо европейско отличие.