Четвъртък се оказа драматичен, но и успешен ден за още един български клуб. След драмата между Лиепая и ЦСКА, тази вечер Локомотив (Пд) също премина през ада на дузпите, за да намери място в третия предварителен кръг в Лига на конференциите.

"Смърфовете" отстраниха по възможно най-трудния начин чехите от Словачко. В град Ухерске Храдище, селекцията на Александър Тунчев загуби с 0:1 в редовното време. А допълнителните 30 минути така и не избистриха крайния победител. Така се стигна до изпълнението на наказателни удари, където безспорният герой се казваше Илко Пиргов. Опитният страж отрази три поредни дузпи и отчая наглед хладнокръвните чехи, които бяха пратени у дома с решителния изстрел на Бирсен Карагарен.

Арда загуби от Апоел Беер-Шева с 0:4

Арда приключи с Лигата на конференциите след тежка загуба от Апоел Беер-Шева

Кърджалии отпадат от надпреварата след общ резултат 0:6

Така пловдивското Юве си осигури престижни сблъсъци в следващата фаза, където ще премери сили с датския колос ФК Копенхаген. Скандинавците с лекота елиминираха беларуския Торпедо Жодино.

Снимка 541084

Словачко опита да вземе страха на нашия представител с агресивно начало. Идеята за чешки натиск обаче не даде необходимия ефект и изнервените домакини дори получиха жълт картон при нарушение срещу Карагарен в близост до ъгловото флагче.

Постепенно Словачко все пак успя да разгърне офанзивната си игра и в 9-ата минута Илко Пиргов трябваше да се намесва спокойно при изстрел с глава на Властимил Даничек.

Отговорът на "смърфовете" можеше да бъде красноречив, но скоростни действия не можаха да бъдат завършени по възможно най-адекватния начин от Лукас Салинас. Бразилският племейкър прати своето подаване точно в ръцете на напусналия голлиниятя си Филип Нгуйен.

Снимка 541091

Най-лошото за пловдивското Юве се случи в 25-ата минута, когато общият резултат беше изравнен. У дома, на стадион "Мирослав Валенти", чехите успяха да поведат чрез Властимил Даничек. Всичко лошо започна с неправилно изнасяне на топката от Локо. От грешката се възползва Хавлик, който моментално продължи за колегата си в халфовата линия, не оставил никакъв шанс за изява на Пиргов с премерен шут от границата на наказателното поле.

Феновете на Словачко запяха "УЕФА, мафия!" в 33-ата минута, след като треньорът на "белите" Мартин Сведик реагира много бурно на решение на съдията Андрю Мадли. Британецът донякъде го пожали и му показа само жълт картон въпреки порцията псувни, която отнесе.

Снимка 541083

Милош Петрович трябваше да се намесва решително в отбрана, за да предотвратява втори гол в мрежата на Пиргов. Завърналият се от Гърция сърбин изчисти с глава опасно центриране към далечната греда, което биваше очаквано от екзотичния нападател Реджино Сисилия.

Отбраната на Локомотив (Пд) отново се пропука по десния фланг и в 43-ата минута Реджино Сисилия отигра с глава центриране на Даничек. Илко Пиргов нямаше нужда да се намесва, но притесненията, относно цялото представяне на българите до този момент, оставаха.

Снимка 541088

Проблемите на Локо продължиха и с рестарта на футболната среща. Пловдивчани допуснаха скоростна акция през центъра, за да може Лукаш Садилек да стреля в близкия ъгъл на българския тим. Само страхотната намеса на Пиргов обаче отърва гостите от резултат 0:2.

В последвалите минути Локомотив някак си успя да укроти устрема на чехите. Словачко трябваше все пак да дочака до 60-ата, когато Реджино Сисилия си навлече гнева на своите колеги с разочароващ шут в аут. И по-скоро не самият изстрел, а фактът, че можеше да подаде към цели двама непокрити негови съотборници.

Словачко - Локомотив (Пд), развой на срещата по минути

Уникален Пиргов

И футболистите на Словачко нямаха идея как не удвоиха преднината си в 63-ата минута. Станислав Хофман скочи най-високо при центриране от корнер, а мощният му удар с глава се получи. За радост на българите обаче, Илко Пиргов се оказа на точното място и улови "сигурния" гол, ако просто кълбото бе запратено към някой от ъглите.

Снимка 541092

Локо (Пд) показа признаци на живот в 65-ата. Тогава на футболната сцена се появи капитанът Димитър Илиев. Националът се възползва от центриране на Умарбаев и с гръб към вратата стреля с глава, което принуди Нгуйен да се намесва за първи път в мача.

Страхотно неразбирателство между Крачун и Петрович можеше да изиграе фатално значение за Локомотив. Грешката им обаче не бе наказана на Петржела, който от 7-8 метра направи по трудното и шутира над горната греда.

Локомотив (Пд) можеше да нанесе своя удар три минути преди края а редовното време. Капитанът Илиев демонстрира класа и промуши топката между краката на опитния Кадлец. Падайки, Митко я продължи за Карагарен, който я запрати в мрежата с плътен шут в близкия ъгъл. За жалост радостта на Биската бе кратка, тъй като в мига на подаването се оказа, че има засада.

Подобно на първия мач в Пловдив, "смърфовете" можеха да нанесат решителен удар по самочувствието на Словачко в 93-ата минута. Тогава с последни сили Георги Минчев спринтира зад отбраната на домакините и шутира по диагонал, но само, за да види как Нгуйен спасява своите с бляскава намеса. Така срещата трябваше да се реши след изиграването на тридесет допълнителни минути.

"Смърфовете" трябваше да преглътнат втори отменен гол в 96-ата минута. Тогава Георги Минчев, който вече бе чул сигнала за засада, елегантно прехвърли Нгуйен, но след това си действие вместо поздрави от съотборниците, получи единствено груби освирквания от чешките фенове.

Снимка 541090

Малко преди края на първото продължение, наставникът на домакините трябваше да се справя с неприятната вест за контузията на Петър Рейнберк. Така на негово място принудително трябваше да влиза Михал Томич.

Вече видимо уморени, атаките на Словачко не притежаваха необходимата острота. Въпреки това, центриране с глава беше оползотворено от резервата Кохют, който се оказа спокойно уловен от Пиргов. Ситуацията се повтори и след още 120 секунди.

Снимка 541089

При дузпите големият герой се казваше стражът Илко Пиргов.

Българският вратар буквално отчая наглед хладнокръвните чехи, спасявайки три поредни дузпи на съперника. Всичко това предостави отлична основа за победния завършек на наказателните удари, където въпреки последвалите пропуски на Салинас и Янчев, точни изстрели на Илиев, Руан и Карагарен пратиха "смърфовете" в следващия предварителен кръг в Лига на конференциите.

ЦСКА победи Лиепая след изпелнение на дузпи

Господ беше с ЦСКА за втора латвийска драма с дузпи!

Густаво Бусато герой за "армейците"

Така победителите си осигуриха престижни битки с датския гранд ФК Копенхаген, който тази вечер официализира отстраняването на беларуския Торпедо Жодино.