В деня на двубоя за купата на България, 24 май, Левски чества своята 93-годишнина. В градинката пред Втора мъжка гимназия, където на тази дата през 1914 г. група младежи взима решението за създаването на спортен клуб, носещ името на Апостола на свободата, вчера сутринта се събраха хора от ръководството на "сините", деца от ДЮШ, ветерани и привърженици. Пред паметната плоча бе поднесен венец, а кратко слово държа председателят на Управителния съвет на ПФК Левски Георги Марков. В него той пожела на футболистите-малчугани да посрещнат 100-годишнината на клуба като утвърдени млади звезди, каквито са сега Валери Домовчийски, Ники Димитров, Мариян Огнянов и Лъчо Балтанов. След това Георги Марков продължи темата с юбилея на "синия" клуб и за представителите на медиите.


- Г-н Марков, честит празник...
- Да, благодаря. През 1914 г. тук са се събрали една група младежи и са основали нашия клуб. Левски не е създаден с държавни и партийни решения, Левски е създаден от народа. И наистина това е нещо голямо - един клуб да премине през три обществено- политически режима и днес да цъфти. Левски бе основан в царство България, премина през преименуванията му по времето на комунистическия режим и сега процъфтява в демокрацията с 25 титли, с 25 национални купи (вече 26 след снощния успех срещу Литекс - б.р.) и като първият български отбор, участник в Шампионска лига. Искам да поздравя всички наши футболисти. Също така и нашето ръководство, най-вече Наско Сираков и Мъри Стоилов, които върнаха Левски към традицията да произвеждаме футболисти. И се надявам на вековния юбилей на Левски тези малки деца, които сега поднесоха венец пред паметната плоча, да бъдат звезди като Гунди и Валери Домовчийски-Домосчиньо.


- Защо Домосчиньо?
- Как защо?! Вие видели ли сте бял играч да направи този финт, който той направи срещу Шалке (в 1/4-финалния мач от турнира на УЕФА Шалке - Левски (1:1) в Гелзенкирхен през пролетта 2006-а - б.р.). Снощи (в сряда вечер - б.р.) гледах Кака - и Кака не може да направи такъв финт. Гордеем се и с нашата публика, с нейните песни и подкрепа за отбора. Тази публика още през 1934 г. със своите пари и труд прави първия стадион на Левски, образувайки един фонд "Тухлички". За съжаление този стадион, намиращ се на Перловската река, на част от мястото на сегашния "Васил Левски" е национализиран след 9 септември и разрушен. Тази публика през 1960-64 построи стадион "Георги Аспарухов". Той не е строен от държавата, а с дарения на нашите привърженици и от фонд "Социално-битови и културни мероприятия" на предприятията от тогавашния район "Васил Левски", които повечето са били левскарски...


- Логичен е въпросът докъде стигна въпросът с правото за ползването на базите от Левски в момента?
- Нищо няма да стане с базите. За най-голямо съжаление, няма политическа воля въпросът да бъде решен. Знаете, че Левски претендира за стадион "Раковски". И то не искаме собствеността върху него, а да ни бъде даден за ползване, за да изградим един хубав стадион и спортна зала. Г-н Батков е поел такива ангажименти. Но съжаление нищо не става. Собствеността на стадион "Раковски" е смесена - общинска и държавна. Има спор между община "Триадица" и областната управа. От 1996 г. насам, когато собствеността се раздели на държавна и общинска, още няма държавни актове за тези два вида собственост. Този спор още не е приключил, още не е стигнал до съд. И затова нашето мнение е, че "Раковски" може само със закон да бъде предоставен на някой и този някой трябва да е отборът на Левски. Защото той остана единственият нереституиран собственик в България. Всички си взеха имотите, ядоха, пиха и се веселиха. Симеон II стана най-богатият реституиран собственик в Европа. Въпросът за собствеността трябва да бъде решен за всички клубове. Само за елементарна поддръжка на ст. "Раковски" Левски е дал 800 000 лв. в последните години. А за "Георги Аспарухов", който е формално държавна собственост, но е построен от нас, сме инвестирали 11 млн. лв. В България Левски е най-големият данъкоплатец между отборите и най-изрядният във финансово отношение.