Министър-председателят в служебното правителство, назначено след разпускането на 37-ото Народно събрание - Стефан Софиянски, коментира ситуацията в Левски към момента.

Бившият кмет на столицата съвсем не е чужд на футбола, по-конкретно на случващото се в любимия му "син" тим, като специално за Topsport.bg той сподели вижданията си за бъдещето на клуба, настоящата финансова криза, налегнала гранда, както и как на "Герена" биха могли да преодолеят затрудненията и неприятностите.

Ето какво сподели Софиянски пред медията ни:

"Когато в един от футболните грандове на страната нещата не вървят и се прокрадват понятия като "закриване", "невъзможност", "проблеми", "неуредици" и т.н., то значи е повече от ясно, че са нужни кардинални промени и незабавни действия.

Такова е положението сега, за съжаление, в любимия ми Левски.

Много специалисти дават различни прогнози, а и съвети за това какво точно трябва да се направи, за да се стабилизира клубът, а в последствие и отборът. Аз вече споделих пред медията ви какво е решението, лично според мен (мнението на бившия премиер по въпроса вижте ТУК).

Разбира се има и вариант, при който голяма компания в рамките на страната не би проявила интерес към спонсориране на Левски. Какво се случва при подобен сценарий?

Отговорът е лесен на теория, но не и за изпълнение - насочване към чуждестранни инвестиции. Не, не е невъзможно, като някои отбори вече доказаха, че нещата могат да се случат, при целенасочени действия.

Да речем в енергетиката, погледнато в по-голям, европейски мащаб, има конкретни компании, които не се свенят да заявят готовността си за влизане в подобен тип икономически отношения.

И тук си "идваме на думата", така да се каже. Проблемът при привличането на чуждестранни инвеститори е нестабилната ни икономическа среда. За съжаление това е ралността в страната и трябва да я приемем. Всеки един голям инвеститор търси нужната среда, в която да вложи средствата си. Не смятам, че към настоящия момент разполагаме с правилните аргументи, за да убедим лесно дадена компания да стартира спонсорство, при положение, че тя не би имала никакви гаранции за вложените си средства.

Дали не би проработил модел с различни силни акционери, които да влагат средства в клубовете и по този начин да имат думата при вземането на решения? Така би могло да се елиминира търсенето на чужди компании, да.

Но не мисля, че такъв тип на управление, в стил Барселона или Реал (Мадрид), е приложим в нашата действителност. Просто ми се струва несъвместим с приетите норми и способи за ръководене на български клуб. По-скоро управлението трябва да е централизирано, с един изявен лидер".