Хегемонът в дамския хандбал през последното десетилетие Норвегия разгроми олимпийския шампион Русия с 34-17 (15-8) и се класира за за полуфинал на световното първенство, провеждащо се в Германия.

Русия и Холандия с трудни победи срещу азиатки на световното по хандбал

Норвегия разгроми Испания, Чехия сътвори сензация срещу Румъния

Така нареченият "финал преди финала" на практика не се състоя. До този мач рускините бяха единственият непобеден отбор, докато норвежките показаха слабости в групата, където загубиха от Швеция.

Скандинавките започнаха ударно. Те водеха с 8-2 след 14 минути игра. Норвежките затвориха защитата си и вкарваха гол след гол с бързата си игра. Тогава последва единственият силен момент в мача на рускините, които се възползваха от грешки на съперничките си и с мощна игра успяха да намалят до 7-9.

От тук нататък норвежките смазаха рускините, които изиграха няколко дълги периоди без отбелязан гол. В последните минути Евгений Трефилов, който е известен кадър на старата школа, загуби желание да се кара на възпитаничките си и дори започна да се усмихва.

Президентът на руската федерация Сергей Шишкарев беше потресен:

"Това е катастрофа. Не мога да си спомня по-позорно поражение. Нямахме план "А" и "Б". А Норвегия играе предсказуемо".

Норвегия в петък ще играе от 21:30 часа с Холандия в повторение на финала на предишното първенство. Холандките малко трудно победиха сензацията на турнира Чехия с 30-26 (17-16).

Срещата беше много оспорвана, като разликата се получи едва в последните минути. Холандките на няколко пъти дръпваха в резултата след голове на Луис Абинг, но чехкините се връщаха и пропуснаха няколко възможности за пълен обрат. Абинг завърши с 14 гола.

В първия полуфинал след два дена от 18:30 часа ще играят Франция и Швеция. И двата отбора играят много силно до момента и победителят се очаква да направи зрелищен финал в неделя срещу Норвегия.