Отборът на Борусия (Дортмунд) триумфира със своя четвърти трофей от турнира за Купата на Германия. Тази вечер селекцията на Томас Тухел се справи трудно с изненадата Айнтрахт (Франкфурт), побеждавайки "орлите" с 2:1. Битката се проведе пред близо 80 000 души на Олимпийския стадион в Берлин.

Начало на зрелището положи Осман Дембеле, който още в 5-ата минута даде аванс на символичните гости. До почивката Анте Ребич изравни, а Айнтрахт бе близо и до пълен обрат, ако Саферович не бе уцелил лявата греда.

Снимка 296161

През втората част Борусия значително вдигна оборотите и след поредица от пропуски, Пиер-Емерик Обамеянг донесе трофея след гол от дузпа в 66-ата минута. До края Айнтрахт хвърли всичките си сили в атака, ала звездата им Александър Майер не сполучи при няколкото си възможности.

Финалът на "Олимпиащадион" стартира по феноменален начин за символичните гости. Още в 5-ата минута, основният "виновник" за достигане до тук - Осман Дембеле даде ранен аванс на дортмундци.

Снимка 296160

Лукаш Пишчек подаде към французина, който елегантно преодоля испанският бранител Вайехо и от изключително малък ъгъл разстреля немощния Храдецки.

Последваха по няколко опасни ситуации и за двата тима, при които с чудесни спасявания блеснаха вратарите Храдецки и Бюрки.

Айнтрахт отговори подобаващо на предизвикателството в 29-ата минута, когато изненадващо за специалистите, "орлите" съумяха да изравнят. Дортмунд сътвори груба грешка при изнасянето на топката, която позволи на Гачинович да пусне хитър извеждащ пас за Анте Ребич. Останал сам срещу Бюрки, хърватинът запази самообладание и хладнокръвно реализира за 1:1.

Снимка 296162

До почивката обратът можеше да бъде пълен. В 39-ата минута Харис Саферович получи отличен пас на границата на наказателното поле, но ударът му стигна само до това да разтресе лявата греда.

На почивката Томас Тухел извърши две бързи смени, пускайки в игра Пулишич и Кастро. Това даде резултат и вестфалци бяха близо до гол в 50-ата минута. Шинджи Кагава навлезе почти до вратарското поле на Храдецки и опита подаване свои съотборници на голлинията. Там обаче Вайехо и Абрахам действаха с решителни шпагати.

Постепенно пред вратата на Айнтрахт започваха да се създават все по-големи мелета. В 63-ата минута само чудото спаси хората на Ковач от нов гол. Осман Дембеле бе притиснат на малък периметър, но той успя да центрира акуратно към Обамеянг. Габонецът отигра ситуацията с великолепна задна ножица, но ударът му бе блокиран на застаналия на голлинията Фабиан, а след това срещна и напречната греда.

Снимка 296165

Съдбата все пак се реваншира на "жълто-черните" в 66-ата минута. Рафа Герейро изведе хитро зад отбраната резервата Пулишич, който бе съборен от опиталия се да го спре Храдецки и реферът Дениз Айтекин моментално отсъди дузпа. Зад топката застана Обамеянг, който с елегантно копване взриви сектора с фенове на Борусия.

Развоят на срещата накара Айнтрахт да погледне далеч по-смело към вратата на Бюрки. Няколко добри шанса се откриха пред звездата им Алекс Майер, който обаче така и не намери очертанията на вратата. Дортмунд пък заигра на контраатака и на няколко пъти Обамеянг можеше да направи преднината на Борусия още по изразителна.

Снимка 296163

Така селекцията на Томас Тухел печели националното отличие за четвърти път след сезони 1964/65, 1988/89, 2011/12

АЙНТРАХТ (ФРАНКФУРТ) - БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) 1:2

0:1 Дембеле (5"), 1:1 Ребич (29"), 1:2 Обамеянг -дузпа (66")

СТАДИОН: "Олимпиащадион", Берлин

СЪДИЯ: Дениз Айтекин

АЙНТРАХТ: Храдецки, Абрахам, Ощипка, Чандлър, Хектор, Вайехо, Фабиан, Медойевич, Гачинович, Сеферович, Ребич (резултати: Линднер, Рус, Блум, Мейер, Баркок, Хргота, Тавата)

БОРУСИЯ (ДОРТМУНД): Бюрки, Пишчек, Сократис, Шмелцер, Бартра, Герейро, Гинтер, Кагава, Дембеле, Обамеянг, Ройс (резерви: Вайденфелер, Бендер, Роде, Шурле, Пулишич, Кастро, Дурм)