Отборът на Байерн (Мюнхен) спечели класиката на немския футбол срещу Борусия (Дортмунд). Резултатът също придоби подобно определение, след като шампионите изнесоха истинска лекция при визитата си на „Сигнал Идуна Парк", побеждавайки големия си конкурент с 3:0. Победата им бе първа на този стадион от далечната 2009-та година, като помогна на баварците заздравят още повече позициите си на първото място в класирането.

След нулево първо полувреме, Байерн откри в 66-ата минута, когато Марио Гьотце разплака бившия си тим с фантастично изпълнение. Четири минути преди края, Ариен Робен оползотвори бърза контраатака на гостите, а буквално в следващата атака, Томас Мюлер оформи крайното 0:3.

Класиката в немската Бундеслига се чакаше с изключителен интерес от всички обичащи футболната игра. Шампионите от Байерн излизаха за задължителна победа на негостоприемния „Сигнал Идуна Парк", след като преследвачите от Леверкузен взеха своето при визитата на Херта.

Селекцията на Пеп Гуардиола обаче трябваше да се изправи и срещу историята, тъй като баварците нямаха победа за първенство над големия си опонент от 2010-та година. Мюнхенци все още нямаха поражение в Бундеслигата, но днес трябваше да се оправят без двама от основните си играчи-Бастиан Швайнщайгер и Франк Рибери.

Ситуацията при домакините пък бе изключително екстремна. Юрген Клоп не можеше да разчита на своята титулярна отбрана, след като за кратко време, с тежки контузии се оказаха Невен Суботич. Матс Хумелс, Лукаш Пишчек и Марсел Шмелцер. Това доведе и до светкавичния трансфер на ветерана Мануел Фридрих, който днес започваше като титуляр, въпреки че не бе играл в официален мач от около 8 месеца.

Секунди преди началото на двубоя, „жълто-черната"агитка нахъса своите любимци, изпълнявайки емблематичната песен „You'll never walk alone".

Двата отбора не изгубиха никакво време в проучвана и започнаха с моментални атаки. Първата голяма възможност се откри пред Борусия. Във втората минута, Куба Блажчиковски направи нещо средно между удар и пас, който в крайна сметка бе овладян от Левандовски, ала нападателят стреля над горната греда на Мануел Нойер.

Гостите също бяха активни, като най-опасен бе холандският национал Ариен Робен.

Тони Кроос пробва да изненада Вайденфелер в 17-ата минута, стреляйки от много сериозна дистанция нещо, което така и не затрудни ветерана. Следващите мигове бяха посветени на бързите домакински атаки, като в тяхната основа бе Кевин Гроскройц. Отбраната на Байерн внимаваше, а когато това не бе така, на мястото си бе Мануел Нойер, който четеше играта по отличен начин.

След няколко добри положения, голът за Байерн „се виждаше" в 36-ата минута. Ариен Робен спечели поредната си битка с Гроскройц и пусна успореден пас в наказателното поле. Вайденфелер не успя да боксира топката, ала пусналия се да засече топката Марио Манджикич закъсня със секунда, за да отбележи в опразнената врата.

Хърватинът бе в центъра на събитията и в края на полувремето, когато за малко не стигна до бой с Гроскройц. Двамата влязоха в разправия, която в крайна сметка бе наказана от Мануел Грефе с жълти картони.

Подновяването на играта започна с отлична възможност пред Роберт Левандовски. Ерих Дурм центрира по отличен начин в наказателното поле, полският таран се освободи от Рафиня, но в крайна сметка не успя да чукне топката зад връхлитащия, за да избива кълбото Мануел Нойер.

„Сигнал Идуна Парк" изпадна в пристъп на ярост в 55-ата минута, когато Байерн (Мюнхен) извърши смяна. В игра се появи „предателят" Марио Гьотце, който бе посрещнат с бурни освирквания от хората, които до скоро го боготворяха.

Ужасът на всички тези привърженици бе факт само 10 минути по-късно, когато самият Марио Гьотце изведе Байерн напред. Томас Мюлер намери играча с номер „19" на границата на наказателното поле, а тойс  перфектен изстрел с външната част на ходилото си препарира Вайденфелер за 0:1. Гьотце запази уважение към своя тим, не давайки път на емоцията си от отбелязаното попадение.

Борусия можеше да изравни само пет минути след това. Хенрих Мхитарян бе оставен непокрит в наказателното поле, но обработи топката прекалено бавно и така не успя да разстреля Нойер.

Домакините  се хвърлиха в неспирни атаки, с което оголиха много своята отбрана. Това оказа фатален резултат в 85-ата минута, когато Байерн успя да удвои аванса си. Марко Ройс загуби една топка в предни позиции, след което гостите спретнаха перфектна контраатака, която намери непокрития Ариен Робен. „Лалето" навлезе в наказателното поле и с отлично копване успя да направи 0:2.

Все още не осъзнали случващото се, дортмундци вече изоставаха с класическото 0:3. Футболистите на Байерн организираха нова атака като по учебник. Филип Лам проби по крилото и върна към Томас Мюлер, който се намираше на дъгата на наказателното поле. От там, немският национал бе безгрешен и майсторски фиксира крайното 0:3.

След успеха си днес, Байерн запази лидерската си позиция в Бундеслигата, събирайки актив от 35 точки. С 4 повече от преследвача Леверкузен и вече 7 от големите конкуренти от Дортмунд.  В следващия кръг, шампионите посрещат новака-Айнтрахт (Брауншвайг), докато Борусия има визита на Майнц 05.

БОРУСИЯ (ДОРТМУНД)-БАЙЕРН (МЮНХЕН) 0:3

0:1 Гьотце (66'), 0:2 Робен (86'), 0:3 Мюлер (88')

СТАДИОН: „Сигнал Идуна Парк"

СЪДИЯ: Мануел Грефе

БОРУСИЯ (Д): Вайденфелер, Гроскройц, Сократис, Фридрих, Дурм, Бендер, Шахин, Блажчиковски, Мхитарян, Ройс, Левандовски (резерви: Лангерак, Гюнтер, Хофман, Кел Обамеянг, Шийбер

БАЙЕРН (М): Нойер, Рафиня, Боатенг, Данте, Алаба, Мартинес, Робен, Лам, Кроос, Мюлер, Манджукич (резерви: Щарке, Кирхоф, Ван Буйтен, Гьотце,  Хойберг, Алкантара, Вайзер)