Само 12 треньори запазиха постовете си след края на Мондиал`06. На горещия стол се оцелява все по-трудно, един квалификационен цикъл вече е достатъчно дълъг период. 28-те години на Сеп Хербергер начело на Германия са приятен спомен от безвъзвратно отминала епоха. Дори селекционерът на шампионите от Италия Марчело Липи реши, че две години стигат и напусна.

"Мисля, че моята мисия е изпълнена", каза Липи на прощаване. Фаворит за мястото му до вчера бе бившата звезда на Милан Роберто Донадони, който вече бе назначен.

Въпреки че загуби финала, Реймон Доменек получи удължение на контракта си с още две години. След кошмара от 2002 г. във Франция не очакваха и половината от успехите, които се случиха на мондиала.

Юрген Клинсман реши да се прибере при семейството си в Калифорния, след като също сътвори малко чудо с бундестима. След 22 месеца на конфликти и недоверие 41-годишният спец остави помощника си Йоаким Льов да продължи мисията му.


Рекордьорът по поредни победи на световни финали Луиш Сколари декларира намерение да остане начело на Португалия, макар според в. "Рекорд" да е отклонил офертата на шефа на федерацията Жилберто Мадаил. Бразилецът е сред вариантите за селекционер на родината си, след като бъдещето на Карлос Алберто Парейра изглежда предначертано. Нито един селекционер на "селесао" не е запазвал работата си, след като Бразилия не печели титлата.
Още през пролетта бе ясно, че първият чужденец начело на Англия - шведът Свен-Горан Ериксон, ще си тръгне, а не негово място идва помощникът му Стив Макларън. Дебютът му ще е на 16 август срещу Гърция в контрола.

Хосе Пекерман хвърли оставка минути след отпадането на Аржентина от Мондиал`06. Обвинен с право за провала заради смените, спецът в момента е изкушаван с оферта за вакантния пост в Австралия. Бианки, Билардо и Батистута пък са вариантите да водят "гаучосите".

Достигането на осминафинал бе достатъчно основание на няколко федерации да удължат контрактите на треньорите с още две години. Така сториха в Испания (Луис Арагонес), Швейцария (Коби Кюн), Холандия (Марко ван Бастен), Швеция (Ларс Лагербак). Селекционерът на "тре крунур" дори знае кога ще напусне - след края на Евро 2008, ако тимът му се класира за този турнир.


Олег Блохин също е спокоен за работата си, след като изведе дебютанта Украйна до 1/4-финал. Голмайсторът на СССР за всички времена си спечели уважението на феновете, след като предпочете да остане начело на "сбирна" вместо да е депутат.

Еквадор също стигна неочаквано далеч, което почти сигурно ще задържи колумбиеца Луис Фернандо Суарес на поста. След като към Професора бяха отправени критики за загубите в последните два мача, дори правителството поиска да бъде продължен контрактът му. Впечатлен от успеха, кабинетът обеща да подобри условията за спортуване в страната.

Голяма част от заслугата за доброто представяне на африканския дебютант Гана е на сръбския спец Ратомир Дуйкович. Неслучайно бившият вратар на Цървена звезда е фаворит за наследник на Илия Петкович начело на "плавите", макар че е изкушаван с оферта и от Саудитска Арабия.

Една от най-култовите фигури на мондиала в Германия бе аржентинският треньор на Мексико Рикардо Лаволпе. "Ацтеките" така и не можаха да повторят успехите си от родна земя (четвъртфинал - 1970, 1986), но това далеч не бе единствената причина за уволнението му. За 3,5 години третият аржентински вратар на Мондиал`78 се изпокара с почти всички в страната, натурализира трима чужденци и сякаш напук на всички взе зет си Рафаел Гарсия вместо местната легенда Куатемок Бланко, но дори не го пусна в игра. Логично най-върлият му критик - Уго Санчес, е фаворит да го наследи.

Холандските треньори бяха най-много на турнира, но само Ван Бастен ще продължи на същото място. Гус Хидинк влезе във фолклора на Австралия с първата победа и с класирането за 1/8-финалите, но още месеци преди първенството бе ясно, че отива в Русия. Дик Адвокат нямаше как да повтори стореното от Хидинк преди 4 г., но и той не си тръгна посрамен, тъй като Корея измъчи Франция (1:1) в групата. От две седмици Адвокат води Зенит, като в първите си две срещи записа две равенства. Лео Беенхакер влезе в историята на Тринидад и Тобаго с дебюта на световни финали и с открадната точка от Швеция (0:0), но всички знаят, че това е таванът на карибците. Белокосият холандец явно обича трудните задачи, след като се зае да изведе Полша до първо участие на европейско първенство. Съдбата на Павел Янас бе ясна още преди турнира, но изненадата дойде от назначаването на чужденец за първи път в полската история.

Уругваецът Анибал Руис свърши добра работа с Парагвай в квалификациите, като го изведе до третото място непосредствено зад Аржентина и Бразилия, но отпадането още в групата не бе прието с добро око от шефовете на местната федерация. Думите на Руис, че няма от какво да се срамува, останаха само за историята.

Почти невероятно, но поне двама от селекционерите в Африка ще запазят постовете си. Луис Гонсалвеш ще продължи да води Ангола, след като при дебюта си на финали "черните антилопи" взеха 2 точки, а французинът Роже Лемер още ще лежи на лаврите си

от африканската титла през 2004 г. с Тунис. На Анри Мишел обаче му писна от Черния континент и се закани никога да не се върне там след отпадането на Кот д`Ивоар. Начело на "слоновете" най-вероятно обаче пак ще е французин. След достойното за сапунен сериал представление на Того на мондиала Ото Пфистер сигурно също не иска да чува за Африка.
Бразилецът Маркос Пакета едва ли ще се задържи дълго начело на Саудитска Арабия, където се смениха 11 треньори само през този век.

Шансовете на Златко Кранчар да остане селекционер на Хърватия бързо намаляват, и може да изчезнат на заседанието на Хърватския съюз.

Чехия бе сред малкото страни, в които проявиха благоразумие след ранно отпадане и не изгониха ветерана Карел Брукнер, като му гласуваха мандат за още две години. В Коста Рика не простиха на Алесандре Гимараеш, в САЩ се ослушват за заместник на Брус Арина, докато Бранко Иванкович предпочете да не се прибира в Иран. Зико пък продължава митарствата си - след Япония сега ще се пробва в турския Фенербахче.