През изминалата година промените в световния футбол, а и в спорта въобще, дойдоха изневиделица, като постепенно трансформираха условията и правилата на играта. Когато гледаме архивни кадри от пълните стадиони с много шумна публика, обръщаща развоя на мачовете, изглежда, че наблюдаваме някакъв фантастичен филм от миналото. Еуфорията от победата срещу силен съперник или от спечелената купа, вече е стерилна и се пренася във виртуалния свят.

Променените условия направиха големите шампионати много оспорвани и непредсказуеми. В последните години големите пари издълбаха огромна пропаст между богатите отбори и останалите. В 3 от Топ 5 първенствата имаше несменяеми шампиони, които и на теория печелеха титлата няколко кръга преди края. Дори в Англия и в Испания интригата се свеждаше до 2 отбора, които правеха огромна разлика спрямо останалите.

Снимка 513500

Източник: GettyImages

Засега това е напълно променено. Английското първенство заприличва на такова отпреди комерсиалната Висша лига. Празните откъм публика стадиони на практика анулираха домакинското предимство. Проблемът за отбора гост е само пътуването и факта, че ще играе на терена, където съперникът му тренира. Няма никакво значение дали съоръжението е с капацитет от 60 хиляди или е за 20 хиляди. Резервите са разположени по трибуните, за да създават впечатление, че стадионът не е абсолютно празен. Не би трябвало да бъде никакъв проблем мачовете да се играят на помощни игрища, където атмосферата би била по-адекватна.

В Англия вече няма Топ 6. Няколко отбора с добър бюджет и амбициозни мениджъри се изравниха с най-силните и развръзките стават абсолютно непредсказуеми. Ситуацията е такава, че никой не може да предскаже какво ще се случи до края на сезона. Разбира се, ако той завърши. Дори и последните са способни на изненади и не смятат да се предават. Все пак още е напълно възможно Ливърпул и Манчестър Сити да се откъснат в битката за първото място.

Снимка 513509

Източник: GettyImages

В Испания може би е дошъл часът на Атлетико (Мадрид). Двата гранда Реал и Барселона направиха много издънки. Противно на очакванията хегемоните не можаха да се нагодят на ситуацията, загубвайки огромната си подкрепа от трибуните. На Пиринеите също се получават много изненадващи развръзки, но все пак нещата по-бързо си идват по местата. Реал е единственият силен отбор, който предпочита да играе на помощно съоръжение, докато преустройва "Сантяго Бернабеу".

Добрата новина в Италия е завръщането на Милан. "Росонерите" са лидери и по всичко личи, че ще се борят за титлата до последния мач. След тях е другият тим от Милано - Интер, който отпадна от Евротурнирите рано и също се е прицелил в "Скудето". Хегемонът Ювентус направи много равенства, но още не е за отписване. Още няколко тима - Рома, Наполи, Аталанта и Лацио също играят силно и имат сериозни амбиции.

Снимка 512976

Източник: GettyImages

Европейският шампион Байерн има проблеми в най-безинтересния шампионат от големите в последните години - германската Бундеслига. Баварците губят точки срещу непретенциозни отбори и дават надежди на преследвачите: РБ Лайпциг, Байер Леверкузен и Борусия Дортмунд. Светлият лъч е малкият тим на Унион Берлин, чието участие в Европа през следващия сеозн ще е голям успех. Все пак Байерн изглежда като хегемонът, който ще стане шампион и през този особен сезон.

Големите пари, наливани в Пари Сен Жермен, направиха френската "Лига 1" също безинтересна и предвидима. През 2016 година парижани станаха шампиони с аванс от 30 точки. Миналото първенство беше прекратено и крайното класиране беше направено по коефициента от спечелени точки спрямо изиграни мачове. Но и да имаше лятно доиграване, както в останалите държави, беше ясно, че титлата щеше да бъде за ПСЖ. Сега грандът не успява да отвори разлика и Олимпик Лион и Лил спорят с него за първото място. Отборът, воден вече от Маурисио Почетино, има амбиции за спечелването на Шампионската лига и това ще задържи интригата възможно най-дълго време.

Снимка 510195

Източник: fcarda.bg

В България статуквото изглежда съхранено. За разлика от повечето европейски държави, у нас имаше два периода с публика по стадионите. Това разбира се, че не е толкова съществен фактор, защото има тимове, за които няма значение дали играят пред публика или в срещи, в които може да се чува какво говорят играчите по между си. До началото на декември първенството изглеждаше оспорвано, но след това се получи обичайното разкъсване в челото. Паузата до средата на февруари задържа интригата, какво ще се случи.

Сценариите са два. Първият-дълбоко познат в последното десетилетие, е все по-голямо откъсване на Лудогорец и интрига в битката за второто място и за квотите за новия турнир за "Лигата на конференциите". Вторият е свързан със задържане на ЦСКА в спора за първото място и евентуално на Локомотив (Пловдив). Разбира се, у нас интересът повече се задържа около извън футболните новини и химеричните амбиции за бъдещето.

Снимка 513090

Източник: GettyImages

Промените в живота доведоха и до промени във футбола. Към факторите определящи, случващото се на терена, се добавиха и нови. Все по-важни са положителните тестове за коронавирус. Те водят от една страна до отлагане на мачове, но стават и фактор при определянето на съставите. Положителните проби объркват така и така сгъстената програма.

Не на последно място трябва да се отчита възможността шампионатите да бъдат прекъснати. Тогава те или ще бъдат доиграни, или като във Франция през миналата година временното класиране ще бъде обявено за крайно на база съотношението точки спрямо изиграни мачове.

През 2021 година доиграванията през лятото изглеждат по-малко вероятни. Предстои Евро 2021, което ще се проведе при каквито и да е условия. Така че всяко временно класиране може да стане крайно. И още по-интересно - корекцията от съотношенията може да постави на първо място отбор, който е на трета или четвърта позиция.

Снимка 513156

Източник: GettyImages