Ливърпул спечели четвъртата си Суперкупа на Европа. "Червените" се наложиха след изпълнение на дузпи над Челси. Двубоят на "Водафон Парк" в Истанбул завърши 1:1 в редовното време. В продълженията двата тима си размениха по още един гол, а при наказателните удар европейските шампиони бяха по-точни и триумфираха с 5:4. В грешник за "сините" се превърна Тами Абрахам, който пропусна петия решителен наказателен удар.

Резултатът откри Оливие Жиру в 36-ата минута. В 48-ата минута Садио Мане изравни, а в 95-ата минута отново той изведе Ливърпул напред в резултата. Пет минути след това Жоржиньо изравни от дузпа.

Ливърпул - Челси 2:2

Ливърпул - Челси 2:2, дузпи ще определят победителя от сблъсъка

Сблъсъкът за Суперкупата на Европа е на "Водафон Парк"

За първи път жена ръководи толкова важен сблъсък. Срещата бе поверена на французойката Стефани Фрапар.

Първата добра възможност в мача създаде Ливърпул. В 5-ата минута Хендерсън центрира в наказателното поле, където Мане опита задна ножица, топката се удари в ръката на Кристенсен, но дузпа в полза на "червените" не последва. Странното е, че съдийската бригада дори не потърси помощта на ВАР при тази ситуация.

В 11-ата минута Педро се възползва от грешка на Салах и стреля от около 20 метра покрай вратата.

Снимка 438635

Източник: uefa.com

В 16-ата минута Салах получи извеждащо подаване отдясно на нападението. Египтянинът стреля по земя към далечния ъгъл, но Кепа спаси с лявата ръка.

Малко след това Журу получи хубав извеждащ пас, но стреля неточно. В 23-ата минута Педро нахлу в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, но топката срещна гредата.

След половин час игра Кепа спаси слаб удар с глава на Мане. Челси продължи да бъде по-активният отбор в тези минути. В 36-ата минута "сините" се възползваха от слабата игра на Ливърпул в отбрана и Жиру откри резултата. Френският нападател бе изведен отляво в наказателното поле от Пулишич и пусна топката покрай Адриан за 0:1.

Снимка 438640

Четири минути по-късно отлична солова акция на Пулишич завърши с блестящ удар в долния ляв ъгъл на вратаря на Ливърпул, но попадението бе отменено заради засада на американеца.

На полувремето Юрген Клоп пусна в игра Роберто Фирмино, който замени Алекс Окслейд-Чембърлейн. Това веднага даде резултат и "червените" изравниха в 48-ата минута. Бразилецът бе изведен от Фабиньо, Кепа не успя да пресече подаването, а нападателят чукна топката към Садио Мане, който изравни.

Снимка 438641

Голът даде импулс на Ливърпул, който натиснаха своя съперник. Първо шут на Фабиньо профуча покрай вратата на Кепа. В 51-ата минута техничен удар на Хендерсън срещна тялото на Емерсон, но стражът на "сините" успя да се намеси.

В 65-ата минута минута опасен удар на Пулишич бе блокиран от Джо Гомез.

Десет минути по-късно Салах нанесе удар след разбъркване в наказателното поле. Кепа успя да избие. Топката стигна до Ван Дайк, който отново нанесе удар към вратата, но испанският страж демонстрира чудесен рефлекс и изби топката в гредата.

Снимка 438636

В заключителните секудни на редовното време Кюрт Зума от няколко метра с глава стреля над вратата след центриране от корнер. Малко преди това гол на резервата Мейсън Маунт бе отменен.

В 95-ата минута Ливърпул направи пълен обрат. Мане отне топката в центъра на терена и пусна извеждащ пак към Фирмино. Бразилецът му върна топката и Садио с фантастичен удар направи Кепа безпомощен.

Снимка 438644

Пет минути по-късно Челси възстанови равенството. Адриан фаулира Абрахам в наказателното поле. Съдийската Фрапар посочи бялата точка без дори да използва системата ВАР. Зад топката застана Жоржиньо, който бе безкомпромисен - 2:2.

Малко след това "сините" можеше да излязат напред в резултата. Остър пас на Педро отдясно бе засечен от Абрахам, но топката мина покрай вратата.

Снимка 438643

В 113-ата минута Адриан спаси вратата си от сигурен гол. Мейсън Маунт стреля силно от границата на наказателното поле, но испанският вратар успя да избие. Секунди по-късно шут на Педро мина покрай вратата.

Така се стигна до наказателни удари, където в грешник за Челси се превърна Тами Абрахам. Нападателят изпълни петия наказателен удар за своя отбор, но Адриан успя да избие топката. Преди това Мохамед Салах бе вкарал с безкомпромисно изпълнение и така трофеят отиде във витрината на Ливърпул.