Холандия победи Франция в мач от група 1, дивизия "А" на Лигата на нациите. Битката в Ротердам, на стадион "Де Кайп", завърши с победа за домакините.

Автор на първото попадение в срещата стана Жоржиньо Вайналдум, разписал се в края на първите 45 минути. В продължението на мача пък Депай вкара от дузпа за крайното 2:0.

Холандия нямаше право на грешка срещу световния шампион, за да запази шансове да класиране напред в състезанието. От своя страна Франция просто трябваше да избегне поражение, за да си гарантира място в следващата фаза. Това не се случи.

Снимка 389978

Източник: UEFA.com

Селекционерът на "лалетата" Роналдо Куман можеше да използва всичките си звезди, докато Дидие Дешан определено имаше кадрови проблеми. Аут заради контузии бяха Самуел Умтити, Лука Ернандес, Бенжамен Менди, Пол Погба, Корентен Толисо, Антони Марсиал и Александър Лаказет.

ТОПСПОРТ проследи на живо за потребителите си случилото се на терена:

Холандия - Франция 2:0!

"Лалетата" нямат право на грешка

Първото полувреме стартира вихрено и за двете единайсеторки, като шансовете за отбелязване на откриващо попадение се редуваха един след друг.

Наложи се първо Силесен, а след това на два пъти и Лорис да доказват класата си.

Особено напрегнат бе стражът на гостите, на когото се наложи да избива два мощни изстрела на най-дейния футболист на терена Мемфис Депай в самото начало на срещата.

Първият по-сериозен пропуск за "лалетата" беше на Вайналдум, който останал очи в очи с Лорис не съумя да го преодолее.

Снимка 389974

"Петлите" отговориха с контраатака и изстрел с глава на Гризман, който обаче не бе достатъчно силен и точен и съответно беше спасен с лекота от Силесен.

Депай получи сериозен удар от Лука Дин в средата на първото полувреме и се наложи да му бъде оказана лекарска помощ. Това определено охлади страстите му на терена, като той остана незабележим до почивката.

Шоуто открадна Вайналдум, който даде предимство на домакините минута преди почивката. Това стана възможно, след като състезателят на Ливърпул се възползва от не особено добре избит изстрел на Бабел, като с добавката си даде по-скоро заслужена преднина на Холандия. Това бе и единственият гол за първото полувреме.

През вторите 45 минути за липсата на попадения, на първо време,  повече можеха да съжаляват домакините.

Снимка 389971

Нови два пропуска на Депай и един такъв на Вайналдум белязаха второто полувреме за "лалетата". Лорис оставаше все така хладнокръвен в намесите си и единствено те разделиха холандците от по-убедителния успех в днешната среща.

В края на мача бяха извършени и редица промени в стартовите единайсеторки, но дори и внасянето на свежи сили във френските редици, включително появата на Дембеле, не доведе до нещо сериозно в предни позиции за "петлите".

Снимка 389976

Напротив - в продължението на двубоя, за нарушение срещу Де Йонг, домакините получиха правото да изпълнят дузпа. Зад топката застана Депай, който бе точен за 2:0.

Франция спечели битката с този съперник преди два месеца с 2:1, но днес капитулира. "Петлите" нарушиха и серията си от 11 успеха и 4 равенства в последните си 15 срещи. "Лалетата" пък вече разполагат със 7 победи в последните си 8 домакинства, като единствено Англия (0:1) победи в Ниската земя.

Снимка 389975

В исторически план двата отбора имат дълго съперничество. Те са се изправяли един срещу друг 27 пъти, в които Франция има 13 победи, 10 са за Холандия при 3 равенства.