Фирмите за кредитиране се утвърждават като една сериозна алтернатива на банковото финансиране за гражданите. Особено за онези, които не отговарят напълно на строгите критерии за доказване на доходите. Последните публикувани от БНБ данни създават впечатление, че фирмите за кредитиране отстъпват от силните пазарни позиции, които през последните години успяха да си създадат на пазара за заеми за населението. След няколко години постоянен растеж за пръв път през 2018-а има намаление - с около 300 млн.лв. на общия размер на активите на дружествата специализирани в кредитиране - от 2.75 млрд. лв. в края на декември 2017-а на 2.45 млрд. лв. в края на 2018 година.

Този спад обаче е привиден, защото причина за него е трансформирането на едно от дружествата специализирани в кредитиране - "BNP Лични финанси", в клон на едноименната френска банка. Това преструктуриране, което приключи през лятото на 2018-а, извади от статистиката на дружествата за кредитиране активи за 615.4 млн. лв. и ги прехвърли в статистиката за банките, така че спадът в активите се дължи на събитие с еднократен ефект. Ако се абстрахираме от активите на "BNP Лични финанси", дори се оказва, че през 2018-а активите на фирмите за кредитиране не само, че не са намалели, но и са се увеличили с около 315 млн. лева.

Същите зависимости има в числата има и при заемите за населението, които се предоставили фирмите специализирани в кредитиране. Тези кредити са 81.4% всички вземания на фирмите, като преобладаващата част от тях са потребителски заеми. Според статистиката въпросните заеми за населението през миналата година са намалели с около 266 млн. лв. - до 1.94 млрд. лева. Този спад обаче отново се дължи на прехвърлянето на показателите на "BNP Лични финанси" в банковата статистика. По тази причина от данните за фирмите специализирани в кредитиране са се "изпарили" около 600 млн. лева. В случай, че се абстрахираме от тези суми се оказва, че дружествата за кредитиране са увеличили заемите за населението с близо 300 млн. лева.

В публикуваната от БНБ статистика има още една необичайна на пръв поглед информация. По правило дружествата за предоставяне на заеми се възприемат като фирми за бързи кредити, които предоставят на населението малки краткосрочни и високолихвени заеми. А статистиката показва, че в общия баланс на този сектор преобладават кредитите за населението над пет години. Общият им размер в края на 2018-а е 1.07 млрд лева или 43.9% от всички предоставени заеми. Тази на пръв поглед аномалия се дължи на огромния дял - около 46%, който има "УниКредит Консюмър файненс" в общия размер на активите на сектора. Въпросното дружество за разлика от повечето компании на този пазар действа по-скоро по правилата на банките, а не на фирмите за бързо кредитиране. То отпуска и по-големи - до 75 хил. лв. и по-дългосрочни - до 10 години, кредити при поносими лихвени условия. И тъй като е много голямо за този пазар изкривява общите му показатели.

Анализът на публикуваните от БНБ статистически данни показват, че сектора на фирмите специализирани в кредитиране продължава да се разраства. Неговото развитие вероятно ще се ускори след въвеждането на новите регулаторни изисквания според, които на банките ще бъдат поставени специални условия за установяване на минимална платежоспособност на клиентите, кандидатстващи за потребителски и жилищни заеми както и на минимално съотношение на стойността на обезпечението и на размера на кредита, който то покрива.