Швейцария хвърли бомбата на Евро 2020. "Кръстоносците" отстраниха големия фаворит в турнира Франция след изпълнения на дузпи на "Арена Национала" в Букурещ. В редовното време мачът завърши 3:3, а при наказателните удари - 4:5. Големия грешник за французите се казва Килиан Мбапе, който единствен пропусна от бялата точка.

Резултатът бе открит от Харис Сеферович в 15-ата минута. С два бързи гола в началото на второто полувреме на Карим Бензема Франция излезе напред. Малко преди това Рикардо Родригес пропусна от бялата точка. В 75-ата минута Пол Погба направи 3:1. В 81-ата минута Сеферович върна "кръстоносците" в мача, а в 90-ата минута Гавранович изравни.

Франция - Швейцария 3:3, победителят ще се реши след дузпи

Двубоят ще се играе в Букурещ

Двубоят започна с добра възможност за Франция. Във 2-ата минута Рафаел Варан се извиси над всички при центриране от корнер, но стреля неточно.

Швейцария откри резултата с първата си по-добра атака в мача. Удар на Бреел Емболо беше блокиран. Топката малко случайно стигна до Стивън Цубер, който центрира в наказателното поле. Там Харис Сеферович надскочи Клеман Лангле и с глава вкара за 0:1.

Снимка 536895

"Петлите" трудно реагираха след гола и не създадоха почти нищо интересно до края на първата част. В 26-ата минута шут на Килиан Мбапе мина покрай вратата. Три минути по-късно снаряд на Адриен Рабио от далечна дистанция мина покрай вратата.

Втората част започна кошмарно за Франция. Първо в 50-ата минута само намесата на Рафаел Варан предотврати сигурен гол във вратата на неговия отбор след отличен пробив отдясно на Емболо.

Снимка 536903

Малко след това Цубер проби отляво и бе покосен от Бенжамен Павар на границата на наказателното поле. Първоначално главният рефер не посочи бялата точка, но стори това две минути по-късно, когато се намеси и ВАР. Зад топката застана Рикардо Родригес. Защитникът стреля в десния ъгъл, но Юго Лорис плонжира и спаси.

В 56-ата минута индивидуален пробив през центъра на Пол Погба завърши с отлично подаване към Мбапе отляво. Нападателят потърси даленчия ъгъл, но стреля покрай вратата.

Снимка 536906

Минута по-късно Франция изравни. Гризман намери Мбапе пред наказателното поле. Нападателят пусна много неточен пас към Бензема, който въпреки това овладя и преодоля Зомер за 1:1.

Две минути по-късно "петлите" бяха напред в резултата. Кингсли Коман проби отляво и подаде към Мбапе, който пусна извеждащ пас към Гризман. Антоан стигна почти до аутлинията и копна топката над Зомер. Вратарят не успя да избие, а от това се възползва Бензема, който с глава изведе своя отбор напред в резултата.

Снимка 536905

В 75-ата минута Погба вкара трети гол. Блокиран удат от Джака стигна до халфа. Той овладя и с прецизен удар от около 25 метра в горния ляв ъгъл не остави никакви шансове на Зомер.

Снимка 536908

"Кръстоносците" обаче не се предадоха. В 81-ата минута Кристиан Фаснахт се пребори за топката с Коман и намери Мбабу отдясно. Защитникът с остро центриране качи топката на главата на Сеферович, който не сбърка - 3:2.

Четири минути по-късно гол на Марио Гавранович бе отменен заради засада. В 90-ата минута обаче нападателят на Динамо (Загреб) бе в прегръдките на своите съотборници. Погба загуби топката в центъра от Джака. Халфът напредна и намери Гавранович, който се освободи от Варан и с удар в долния десен ъгъл вкара за 3:3.

Снимка 536914

Дълбоко в добавеното време Коман спря на гърди центриране на Муса Сисоко и с мощен удар прати топката в горната греда.

Така двубоят отиде в продължения. В тяхното начало Мехмеди засече от воле центриране от корнер, но не затрудни Лорис. В 95-ата минута Коман намери Павар в наказателното поле. Защитникът овладя и отправи удар, който Зомер изби в корнер.

Снимка 536913

Малко след това шут на Коман от малък ъгъл излезе в аут. В 109-ата минута Коман намери Мбапе пред наказателното поле. Нападателят отправи удар от движение, който мина покрай вратата.

В края на мача Жиру засече хубаво центриране на Кимпембе, но Зомер се намеси и спаси.

Снимка 536910

Така се стигна до изпълнение на дузпи. Всички девет играчи отбелязаха, а тогава зад топката застана Килиан Мбапе. Нападателят заложи на удар в десния ъгъл, който Зомер спаси. Така "кръстоносците" се класираха на четвъртфинал, където ги чака Испания.