До старта на Европейското първенство по футбол остават 12 дни, а поредният тим, който от Topsport.bg ще ви представим е Португалия! Очаквайте във вторник презентация на отбора на Холандия!

Футболът в Португалия е религия! Португалските коментатори коментират като бразилските. Най-голямото шоу е при отбелязан гол. Коментаторът крещи повече от една минута „Гоооооол", като този гол може да е за противника. Португалците биха казали, че бразилските коментират като тях. През 60-те и 70-те години цялата страна замираше, когато се играеше поредният кръг от първенството. Половината португалци подкрепяха Бенфика, а другата половина Спортинг. Дори тогавашните отвъдморски провинции Мозамбик и Ангола притихваха. В този период играчите родени в Африка, бяха гръбнака на националния отбор.

Дебютът на Португалия на световни финали е през 1966 г. При жребия в групата на смъртта, водачите Бразилия и Унгария, получиха за съперници България и Португалия. За най-голяма изненада поставените като аутсайдери, печелят убедително първото място с три победи. Световните шампиони са елиминирани, въпреки победата срещу България. От тази група може да се запомни феноменалния автогол на Иван Вуцов, който се върти по португалските телевизии до ден днешен. На четвъртфинала португалците се срещат със сензацията Северна Корея и до 19-тата минута губят с 0:3. След това следва един от най-големите обрати. След четири гола на Еузебио Ферейра да Силва резултата става 5:3. На полуфинала съперник е домакина Англия, където в един от най-спортменските двубои на световни финали, англичаните печелят с 2:1. В двубоя за трето място е победена-„Сборная". Голмайстор на първенството става родения в Мозамбик Еузебио.

Португалия дебютира за купата на Европейските нации през 1959. В осминафиналите е елиминиран бойкият тим на Германската демократична република. На четвъртфиналите вече несъществуващата Югославия се оказва непреодолимо препятствие.

В краят на 1962г португалците се изправят в 1/16 финалите срещу България. След две разменени победи с по 3:1, се налага трети мач. На 23 Януари 1963г в Рим родните футболисти печелят с гол на Георги Аспарухов-Гунди в 87-мата минута.

През 1966г веднага след Световното първенство, България и Португалия попадат в една група, заедно със Скандинавците от Швеция и Норвегия за квалификацията на поредния Евро шампионат. Развръзката се очертава още след първите срещи на 13-ти ноември 1966г. България побеждава Норвегия с 4:2, а Португалия губи на свой терен от Швеция с 1:2. В този период победите като гост са рядкост. Така преди последните два двубоя между фаворитите, България има седем точки, а Португалия пет. Победният гол на Динко Дерменджиев-Чико на 26-ти ноември 1967г в София се оказва решаващ за определяне на четвъртфиналиста излизащ от групата.

В турнира през 1972г Белгия печели групата срещу Португалия, Шотландия и Дания. В последния мач на 21-ви ноември 1971 в Лисабон, равенството между Португалия и Белгия 1:1 е решаващо. Домакините се нуждаят от победа с три гола, за да продължат в следващата фаза.

За петото европейско първенство португалците попадат в много тежка група с бъдещия Европейски шампион Чехословакия и Англия. След оспорвани мачове, именно португалците спират Англия, като постигат две равенства.

За първенството през 1980 тогавашният хит Белгия, печели група А пред силния бундестим на Австрия, Португалия, Шотландия и Норвегия.

Идва турнирът във Франция през 1984г. Португалия за първи път се класира за финален турнир на голямо първенство след 1966г. Съперници в предварителна група B са СССР, Полша и Финландия. На 27-ми Април 1983г в Москва, Сборная побеждава иберийците с 5:0 и създава впечатление за сигурна крайна победа. Нещастието на съветските футболисти се оказва присъствието на Полша в групата. Португалците играят в предпоследния мач като гости на Полша и приемат в последния СССР. Поляците бяха загубили своите шансове, но имаха възможност да помогнат на руснаците да отпаднат. В този период в Полша е въведено военно положение, с цел да не позволи поляците да излязат от правия път на социализма. Резултатът във Вроцлав е 0:1. Така на 13-ти Ноември 1983г. срещата на Ещадио да Луж се явява финал. Пред 75,000 зрители австрийският съдия Георг Конрад здраво подпира домакините. В 44-та минута отсъжда спорна, според гостите дузпа. Роденият в Ангола Жордао, бележи единствения гол. Оттук докрая, двата отбора основно се ритат.

На финалите съперници са действащия европейски шампион, Германия, бъдещия финалист Испания и Румъния, елиминирала в групите световния шампион Италия. Португалците правят впечатление с техничната си игра и заемат второ място. Съперник на полуфинала в Марсилия е супер фаворита Франция. В Марсилия по това време живее голямо португалско гастербайтерско малцинство и фактора домакинство е сведен до минимум. В 98-мата минута Жордао прави фурор, вкарвайки гол и гостите повеждат с 2:1. В последните минути, елементи на подценяване и блестящата игра на Платини, обръщат резултата до 3:2 за Франция.

В тези години, благодарение на демократизацията, през 1974г. става основна промяна на клубно ниво. Появява се трети гранд - ФК Порто. С времето отборът от втория по големина град, измества първоначално Спортинг и впоследствие Бенфика. През 1987г . в един незабравим финал за Купата на Европейските шампиони, Порто направи обрат срещу Байерн с незабравимия гол с пета на алжиреца Рабах Маджер. В този период клубните отбори се напълват с бразилци. В една среща за купата на УЕФА, Виктория Гимараеш излиза с 11 бразилеца. Бразилия като бивша португалска колония, имаше привилегията нейните граждани да получават лесно гражданство.

В следващите два турнира португалците не прескачат групите. В средата на 90-те години в националния отбор влизат играчи станали световни шампиони за юноши- Луиш Фиго, Руи Коща, Жорже Коуто, Пейше, Абел Шавиер и др.. За първенството през 1996г Португалия вече влиза в ролята на фаворит. Първото място в групата е спечелено с лекота. Но на четвъртфинала непреодолима се оказва изненадата Чехия.

През 2000г. станахме свидетели на един от големите обрати на големи първенства. Англия повежда в първите минути с 2:0 и изглежда сигурен победител. Фиго взема нещата в своите ръце и заедно с Нуно Гомеш обръщат резултата до 3:2. На 20-ти юни 2000г Бундестима е сразен с 3:0 след хетрик на Сержио Консейсао. На четвъртфинала е отстранена новата сила Турция. И отново драма на полуфинала срещу Франция! Срещата вървеше закономерно към дузпи, когато топката се удари в ръката на родения в Мозамбик Абел Шавиер. Малка подробност е, че преди да бъде центрирана топката, тя според привържениците на Португалия, е напуснала игралното поле. Зидан реализира дузпата и проправи пътя на Франция до титлата.

За първенството през 2004г Португалия печели домакинството. Това дава възможност за огромна държавна инвестиция . Митичните стадиони на Бенфика, Порто и Спортинг са сринати и на тяхно място са построени нови модерни съоръжения. Градове като Брага и Гимараеш, както и южната провинция Алгарве се сдобиха със футболни бижута. Домакините са в една група с Гърция, Испания и Русия. В денят на откриването гърците неочаквано печелят с 2:1. Този резултат впоследствие, щеше да сложи огромен отпечатък на първенството. Следват победи срещу Русия и Испания. На четвъртфинала станахме свидетели на поредната английска футболна драма. Англичаните повеждат с гол на Майкъл Оуен в 3-тата минута. Почти докрая успяват да удържат преднината си. В 83-тата минута Елдер Пощига изравнява. Следва отменен гол за англичаните в последната минута. В продълженията Руи Коща бележи за 2:1. Франк Лампард в 115-тата минута изравнява. Драматично голямата звезда Дейвид Бекъм, проваля албионците като изпълнява нескопосано дузпа в облаците. Обяснено е, че тревното покритие е подало и опорния му крак е потънал. Полуфиналът е определен като предсрочен финал. Там Португалия печели срещу силния състав на Холандия с 2:1.

Финалът се очаква да стане най-големият ден на португалския футбол. Още от сутринта на 4-ти юли РТП следва националите плътно. Психозата е огромна. Съперник е наглед непретенциозния отбор на Гърция. Гърците стигат до финала с победи с по 1:0 срещу Франция и Чехия. И двата гола са отбелязани след изпълнение на ъглови удари. След гола срещу Чехия, отбелязан в 105-тата минута, е приложено правилото за сребърния гол. Мачът е приключен на почивката между двете продължения. За съжаление на домакините, Гърция отново отбеляза след корнер. Вратарят Рикардо Перейра излиза неразчетено и Ангелос Харистеас вкара на празна врата. В следващите минути португалците се гипсират тотално и гледайки срещата отблизо не успяват да сътворят обрат.

През 2008г. групата е спечелена сравнително лесно. На четвъртфинала португалците са фаворити срещу Германия, но губят с 2:3.

В последните четири първенства Португалия с лекота преминава груповата фаза. Сега обаче групата е изключително трудна. В нея са два от основните фаворити за спечелване на Евро 2012, Холандия и Германия. Третият отбор е Дания, която спечели квалификационната група на Португалия. Футболистите от пиринейския полуостров могат да победят всеки, но като представители на малка държава си позволяват издънки срещу по-слаби отбори. Очакванията са за най-малко четвъртфинал, но защо не да бъде извървян пълния път до титлата.

Треньор е родения на 20 юни 1969г Пауло Бенто. Той е бивш национал с 35 мача за А отбора. Играе на Евро 2000. Наказан е след драматичния полуфинал с Франция за пет месеца, за лошо поведение след отсъдената дузпа. След отчайващия старт в квалификациите за Евро 2012 е назначен на мястото на Карлош Кейрош. Печели първия си двубой срещу Дания с 3:1 и успява да класира отбора за финалния кръг. Търпи постоянни критики от страна на привържениците за прекалено дефанзивен стил на игра. В същото време отборът бележи много голове, но и пропуска много.

Голямата звезда на отбора е родения на остров Мадейра, Кристиано Роналдо. Роналдо е вече изграден лидер и неговото състояние е определящо за доброто представяне.

Ако Роналдо е лидерът, то Раул Мейрелеш е душата на отбора. Мейрелеш е готов във всеки един момент да получи картон. Показателен за неговия стил на игра е гола отбелязан срещу Бенфика за Шампионската лига. Тогава Мейрелеш с влизане на ръба на фаула отне топката, пробяга половината игрище и с брутален удар от границата на наказателното поле разстреля вратаря. Мотивацията за това изпълнение беше омразата към Бенфика от бившия играч на Порто.

В португалския отбор няма много млади футболисти, скелета на отбора е изграден от футболисти между 26 и 30 години. Това първенство може да бъде на родения в Кабо Верде футболист на Манчестър Юнайтед, Луиш Карлош Алмейда да Куня. Известен е повече с прякора Нани. Той притежава не по лоша техника от Кристиано Роналдо, но понякога големия егоизъм му пречи да разгърне качествата си докрай.

С оглед на стила на игра и изпълнителите, които притежава, Португалия е отбор, който ще направи качествени срещи на Евро 2012. Ще бъде ли това първенството на "Селесао даш кинаш" (петте щита на португалския герб)?