Националният отбор на Северна Ирландия е един от четирите най-стари в света. Съществуването на този отбор се дължи на религиозната вражда между протестанти и католици на ирландския остров. Протестантите, малцинство на острова, са все още мнозинство в северната му част. Те не желаят да излязат от Великобритания. Така северната част на острова, раздирана от конфликти и имаща известна автономия от Лондон, има свои национални отбори в някои видове спорт.

Ирландците три пъти участваха в миналото на световни първенства. През 1958-а година дори достигнаха до четвъртфинал загубен от Франция с 0:4.Тогава в квалификациите бяха елиминирани Италия и Португалия. През 1982 излязоха от първата групова фаза след изненадваща победа над домакина Испания с 1:0. Последното им участие беше през 1986-а година. И оттогава изчезнаха от футболната карта.

РАЗВИТИЕ
След 1986-а година Северна Ирландия стана един от аутсайдерите в квалификациите за европейско първенство. Ирландците започнаха да се борят с Люксембург и Лихтенщайн за „дървената лъжица" в групите, в които участват. Прекратяването през 1985-а година на британското първенство и интернациоанлизацията на английскита Висша лига лиши ирландците от малките предимства, които имаха. В последните години благодарение на здравия защитен стил, който практикуват, „зелените" направиха престижни равенства като гости на Швеция и Португалия. Но всеки положителен резултат беше последван от провал. Всичко се промени през есента на 2014-а година.

ПЪТЯТ НА СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ ДО ЕВРО 2016
Северна Ирландия попадна в група F от пета урна. Другите пет отбора, по реда на урните бяха: Гърция, Унгария, Румъния, Финландия и Фарьое (Фарьорски острови).

Всичко започна с една неочаквана победа в Будапеща на 7-ми септември 2014-а година. Тогава унгарците поведоха в 75-та минути с гол на Прискин. Две късни попадения на Нейл МакДжийн и Кайл Лафърти обърнаха мача. В същото време гърците, които току що бяха достигнали до осминафинал на световното първенство в Бразилия, загубиха на свой терен от Румъния. Срещата са игра без публика поради наказание.

Втората победа дойде с иконимична игра над Фарьое в Белфаст с 2:0. Последва нов ключов успех като гост над Гърция с 2:0 с голове на Джейми Уорд и Кайл Лафърти. Един месец по-късно дойде изтрезняването след единствената загуба в квалификациите в Букурещ. Но малко неочаквано ирландците бяха на точка от Румъния и в същото време Гърция имаше само една точка от четири мача.

В двете пролетни срещи Северна Ирландия имаше две домакинства. В първото Кайл Лафърти отбеляза два гола за победата над Финландия с 2:1. През юни последва стратегическо нулево равенство с Румъния. Пътят към класирането вече бе открит. Поставените под номер едно гърци продължаваха да се провалят и с 2 точки от 6 мача отпаднаха от сметките. Единствено унгарците стояха на пътя на островитяните.

През септември в средата на Атлантическия океан Лафърти отново трябваше да бележи, за да осигури победата над Фарьое с 3:1. В същия ден Унгария и Румъния завършиха 0:0 и Северна Ирландия излезе начело в класирането.

На 7-ми септември в Белфаст се игра паметният мач с Унгария. Той завърши 1:1, но това равенство беше с цената на победа. Рихард Гузмич отбеляза в 75-тата минута за гостите. Осем минути по-късно Крис Беърд получи червен картон. Коравите ирландци не се отказаха, упражниха натиск и Кайл Лафърти изравни дълбоко в добавеното време. Героят Лафърти малко преди това получи картон, който щеше да го извади от следващата среща с Гърция. Класирането вече беше само въпрос на време.

Снимка 234840

Пади МакНеър е новата надежда е ирландския футбол. Играе като централен защитник в Манчестър Юнайтед. Добрите му изяви на клубно ниво накараха Майкъл О'Нийл да го забележи. В отбора на Северна Ирландия той играе като опорен халф. Според О'Нийл бъдещето на МакНеър е в средата на терена.

ТРЕНьОРЪТ

„Играхме без четири от на й-добрите ни футболисти и пак можем да печелим и то в такава напрегната ситуация." - каза Майкъл О'Нийл след победата над Гърция.„Нашата цел беше да се класираме и го направихме. Прекрасно е, че го направихме преди последния мач."

Майкъл О'Нийл е третият католик начело на отбора. Специалист е да тренира аутсайдери, които да надскачат възможностите си и очакванията. Той беше назначен през 2011-а година от немай къде, но постигна успех, за който дори не е и мечтал. Преди това е водил шотландския Брехин Сити и ирландския Шамрок Роувърс, с който спечели титлата на Ирландия. О'Нийл вкара аматьорския Шамрок Роувърс в групите на Лига Европа. Като футболист е играл за Нюкясъл. Има 31 мача за националния отбор и е вкарал 4 гола. Първите му мачове начело на тима бяха катастрофа. Неговите футболисти загубиха с 0:3 от Норвегия и 0:6 от Холандия. Но сега холандците ще гледат първенството по телевизията.