Германия постигна своя първи успех на Евро 2020. След критиките за представянето си срещу Франция, футболистите на Йоги Льов разгърнаха своя потенциал и разбиха действащия европейски първенец Португалия с 4:2. Двата тима сътвориха истински голов спектакъл в Мюнхен, който с оглед резултата от мача между Франция и Унгария, превърна в безкрайно интересна битката за челните места в група F.

Унгария и Франция завършиха наравно 1:1 на Евро 2020

Унгария спря един от големите фаворити на Евро 2020

Маджарите взеха точка от Франция

Шоуто на "Алианц Арена" стартира с отменен гол на Робин Госенс и редовен такъв на португалската звезда Кристиано Роналдо. Бундестиът не изгуби от увереността си и до почивката стигна до обрата след два автогола на Диаш и Герейро. През второто полувреме Госенс и Хавертц подпечатаха триумфа на маншафта, а Диого Жота върна мъничко интригата след асистенция на Роналдо.

Снимка 535564

Източник: EPA/БГНЕС

До края обаче германците не допуснаха изненада и така временно заемат второто място в група F, задминавайки тазвечерния си опонент поради по-добри показатели.

Опрени до стената, момчетата на Йоги Льов нямаха друг избор, освен да тръгнат в атака още от първия съдийски сигнал. Маншафтът действаше най-вече по десния фланг, но до интересни положения пред вратата на Руи Патрисио така и не се стигна.

Публиката в Мюнхен не остана никак доволна, тъй като в петата минута гол на Бундестима беше отменен от главния съдия. В головото изпълнение на Робин Госенс, възползвал се от пас на Кимих на далечната греда, нямаше нищо нередно, но проблемът дойде от Томас Мюлер. Малко преди това лидерът на домакините бе си помогнал с ръка при единоборство, заради което Антъни Тейлър получи съвет да не зачете гола. И го направи.

Снимка 535570

Драматичните мигове пред вратата на европейския шампион продължиха с пълна сила. В деветата минута Кай Хавертц си нагласи топката на левия крак и отправи отличен изстрел. Руи Патрисио не съумя да отрази кълбото по най-добрия начин и възможност за голова добавка се откри пред Гнабри. Звездата на Байерн (Мюнхен) малко се позабави и не можа да стреля или бъде фаулиран за дузпа.

Патрик Шик: Носът ми е добре, англичаните май имат някакви проблеми в атака

"Винаги е трудно да се играе срещу тях"

Обръчът пред вратата на "мореплавателите" се затягаше, а с опасни изстрели се отчетоха Мюлер и Кроос. И когато голът в мрежата на Патрисио изглеждаше сигурен, Португалия нанесе своя светкавичен удар. Селекцията на Фернандо Сантош организира мълниеносна контраатака, при която Кристиано Роналдо изчисти с глава от своята половина, а след това направи изключителен спринт, за да получи на празна врата от Диого Жота. И този голов изстрел имаше историческо постижение за легендата, тъй като се оказа първият му такъв срещу Германия.

Снимка 535575

Инкасираното попадение видимо обърка тактиката на германците, които в 21-ата минута вече можеха да изостават и с две попадения. Отбраната пред Мануел Нойер забрави за наличието на Рубен Диаш и Кристиано Роналдо на далечната греда и отлично центрираната топка стигна до централния бранител на Ман Сити. Техничното му насочване с глава обаче не намери далечния ъгъл на маншафта. Секунди по-късно Диаш бе нахокан и от своя лидер Роналдо, който имаше забележки заради това, че не е получил шанс да отиграе с глава.

Португалия - Германия 2:4 (Развой на срещата по минути)

Най-резултатният двубой на Евро 2020

Селекционерът на европейските шампиони - Фернандо Сантош призова своите възпитаници да се изнесат малко по-напред след 30-ата минута, тъй като Германия продължаваше да пресира дълбоко Роналдо и компания. Но действията на опитния специалист закъсняха. В 34-ата Робин Госенс пусна прострелен диагонален пас за Кай Хавертц, който се измъкна от персоналния си пазач Диаш и отблизо не остави шанс на Патрисио за 1:1! Малко по-късно се оказа, че португалският национал е бил човекът, който последно е играл с топката, и така беше отсъден автогол в негов ущърб.

Снимка 535590

Германската половина от "Алианц Арена" ликуваше бурно в 39-ата минута, когато Бундестимът съумя да стигне до пълен обрат, още до края на полувремето. Отбраната на Португалия отново се пропука по фланговете и се провали в стремежа си да изчисти поредно извеждащо центриране към Хавертц. Лека негова неточност позволи на дебнещия Кимих да изпревари Патрисио и подаде остро за Серж Гнабри. И малко преди нападателят да се разпише на празна врата, "работата" му свърши Рафаел Герейро, забил си неспасяемо кълбото за 1:2.

Снимка 535585

Дори и обръщането хода на събитията, не възпря германците от това да търсят и трети гол във вратата на европейския първенец. Поредното силно включване на Робин Госенс този път завърши с качествено спасяване на Лопеш, отразил неговия диагонален изстрел.

Серж Гнабри най-сетне получи възможност да използва скоростта си и в 44-ата минута направи за смях тромавия Пепе. Последвалият му шут беше париран от Патрисио, а с шанс за голова добавка се размина и притичалият Мюлер.

Селекционерът на Швейцария се извини за грешките си

С отворено писмо

Подновяването на играта не донесе някаква промяна в събитията на "Алианц Арена". Германия достигна до реализирането на така важния за тях трети гол в 51-ата минута. Тогава Бундестимът придвижи играта от единия към другия фланг, където Робин Госенс отново захрани свой колега в атака с перфектен пас. Късметлията се казваше Кай Хавертц, който пак беше идея по-бърз от Диаш и този път без допълнителни рикошети вкара за 3:1.

Снимка 535587

Съдбата се реваншира на Робин Госенс, след като в 60-ата минута вече ликуваше с редовно отблязан гол. За кой ли път португалците бяха забравили човек на втора греда, като в 60-ата минута това беше наказано и от звездата на Аталанта. Той спокойно дочака центрирането на Кимих да достигне до него и с глава отблизо опъна мрежата зад Руи Патрисио.

Снимка 535586

Португалците изглеждаха, че вече са паднали на колене, но в 67-ата минута иберийците леко се върнаха в мача. Центриране от фаул достигна до Кристиано Роналдо, който в близост до аутлинията върна напрежението с чудесно подаване по въздух, което елиминира сюрпризирания Мануел Нойер. За дебнещия Диого Жота пък не остана нищо друго освен да отбележи от няма и метър.

Фен се бори за живота си след сбиване между англичани и шотландци

30 са арестувани

До края интригата в горещия Мюнхен можеше отново да бъде съвсем реална, ако в 78-ата минута мощна бомба на Ренато Санчес, разтресе гредата на немощния в този миг Мануел Нойер.

Снимка 535589

Появилият се като резерва Леон Горетцка също имаше възможността да запише името си в дългия списък с голмайстори през този съботен следобед. Халфът на Байерн (Мюнхен) проби през центъра и отправи тежък шут, който леко облиза напречната греда на Патрисио.

Снимка 535569

При последните срещи от група F, Германия има наглед лесната задача да победи Унгария, докато европейският шампион Португалия, се изправя срещу световния такъв Франция.