Дания записа изненадваща победа на старта на Евро 2012. В първи мач от Група „Б", момчетата на Мортен Олсен се наложиха с 1:0 над световния вицешампиона и считан за фаворит в двубоя - Холандия. Единственото попадение в срещата реализира Крон-Дели в средата на първото полувреме.

„Лалетата" има за какво да съжаляват, тъй като създадоха 6-7 отлични положения за гол, от които не успяха да се възползват. Късметът също обърна гръб на холандците, тъй като в края на първата част удар на Робен се отби в гредата. Изключително слаб мач за „оранжевите" изигра голямата звезда на тима Робин Ван Перси, който остана на терена през всичките 90 минути, но в последния половин час не докосна топката.

Така „червени динамит" избухна още в първия си двубой по терените на Полша и Украйна. Вторият мач в Група „Б" е между съставите на Германия и Португалия.

Двубоят на стадион „Металист" в Харков започна на много високи обороти, а головите положения не закъсняха. Още в първите секунди на срещата 18-годишният Вилемс и халфа на Барселона Афелай отправиха много силни и опасни удари, но и в двата случая топката не намери очертанията на датската врата. В 7-ата минута Ван Перси получи топката в полето, но и неговият шут с левия крак мина в страни от левия страничен стълб.

Въпреки по-силния старт в двубоя на отбора на Холандия, тимът на Дания бе този, който откри резултата. Направи го Крон-Дени, който получи топката на границата на полето, нахлу на скорост, преминавайки през двама играчи на „лалетата" и със силен удар с левия крак прокара топката покрай Стекеленбург - 0:1.

Точно 10 минути по-късно Холандия можеше да върне попадението. Вратарят на „червения динамит" Андерсен направи ужасяваща грешка, като буквално подари топката на Робен. Крилото на Байерн напредна, достигна до полети и шутира технично, но коженото кълбо срещна левия страничен стълб.

В самия край на първата част Ван Перси пропиля втора добра възможност, след като отново сам в полето не успя да преодолее Андерсен, който парира удара му, сякаш за да изкупи вината си от предходното положение и сбъркания пас. В крайна сметка след 45 минути игра Дания се оттегли за почивка с гол преднина.

Второто полувреме започна с брутален натиск на „лалетата", които само за 3-4 минути отправиха дузина опасни удари. Трагичната игра на Робин Ван Перси обаче попречи на холандците да изравнят резултата. В 63-ата минута дойде време и Робен да пропилее 100% положение. Крилото на Байерн получи страхотен пас от Снайдер, но с глава от 4-5 метра фронтално срещу вратата, стреля в аут!

В средата на втората част дойде време и за промени. Ван Марвайк пусна в игра Хунтелаар и Ван Дер Ваарт, които трябваше да обръщат мача. И пред нападателя на Шалке се откри отлична възможност в 75-ата минута. Тогава Хунтелаар бе изведен по страхотен начин от Снайдер, но останал сам срещу Андерсен не успя да го преодолее. Сериозен пропуск на Хунтелаар!

До края на срещата холандците натискаха и се опитаха да стигнат поне до изравнителен гол, но отбраната на Дания не допусна никакви изненади и „червения динамит" се поздрави с успех на старта на Евро 2012.

ХОЛАНДИЯ - ДАНИЯ 0:1 (СТАТИСТИКА)