Отборът на Белгия надви Русия с 3:0 в късния мач от група "В" на Евро 2020. "Червените дяволи" затвърдиха реномето си на фаворит, след като не оставиха шанс на Сборная, въпреки факта, че "домакинстваха" на този съперник в Санкт Петербург.

Селекцията на Роберто Мартинес реши всичко в своя полза още до почивката, когато Лукаку и Мюние се възползваха от груби грешки на руснаците. Нападателят посвети своето попадение на пострадалия по-рано днес Кристиан Ериксен.

Белгия - Русия 3:0 (Развой на срещата по минути)

Ето как протече мачът на "Газпром Арена"

След паузата, лидерът в световната ранглиста на ФИФА съхрани сили и без някакви сериозни опасности пред Куртоа, официализира стартовите си три точки в континенталната надпревара. Нещо повече, 180 секунди преди последния съдийски сигнал, Ромелу Лукаку вгорчи вечерта на руснаците с втория си гол в срещата.

По този начин белгийците оглавиха временно група В след края на първия кръг. Веднага след тях е съставът на Финландия, който по-рано днес шокира Дания с 1:0 в мач, който ще бъде запомнен с тежкия инцидент случил се с Кристиан Ериксен.

Снимка 534494

Източник: EPA/БГНЕС

С оглед странния регламент на провеждане, макар и гости в собствената си държава, за Сборная можеше да се каже, че съумя да осъществи качествен домакински натиск. Вниманието на отбраната най-често биваше ангажирано от мощния Артьом Дзюба. Стигна се и до няколко центрирания в полето на Тибо Куртоа, които обаче не го принудиха да се намесва.

Финландия победи Дания с 1:0 на Евро 2020

Исторически успех за Финландия срещу шокираните датчани

"Суоми" с първи успех на Европейски финали

Руският ентусиазъм набързо бе прекършен от голяма грешка в деветата минута. Белгийците сътвориха атака, която завърши с пас по въздух в наказателното поле на съперника. Ромелу Лукаку беше в положение на засада, но преди това кълбото злощастно мина между краката на пробвалия се да пресече подаването Андрей Семьонов. Всичко това позволи на звездата с №9 да отиграе създалата се ситуация според правилата и с премерен шут не остави шанс на Шунин.

Снимка 534502

Селекцията на Станислав Черчесов пробва да се върне в мача след само няколко минути. Тогава Марио Фернандес се оказа най-съобразителен при изпълнение на корнер, но с глава насочи право в обсега на Куртоа.

Динамичната среща в Санкт Петербург продължи и в 17-ата минута Белгия беше много близо до това да удвои своята преднина. Семьонов направи нов "подарък" на Лукаку, който се възползва от голямата си крачка и се приближи опасно до мрежата на Шунин. Този път обаче Георги Джикия "спаси" своите с решителен шпагат. Но дори и това не сложи край на "дяволската" офанзива. Миг след това, кълбото отиде към дузпата за Дендонкер, но ударът му мина високо над горната греда.

Снимка 534517

Селекцията на Роберто Мартинес не се нуждаеше от това да мисли идеи за атаки, тъй като грешките на съперника им даваха достатъчно опции за голов изстрел. След неточност от Джикия, шанс да стреля към далечния ъгъл имаше Торган Азар. Антон Шунин обаче правилно "прочете" развоя на събитията и осъществи добро спасяване.

Снимка 534500

И Белгия, и Русия, се наложи да осъществяват принудителна смяна с настъпването на 26-ата минута. Тогава при спорна топка в центъра на терена, Деляр Кузяев връхлетя много тежко в главата на Тимоти Кастан. Въпросните инкасираха достатъчно щети от тежкото единоборство и така участието им във втория мач от груба В приключи. Първа смяна сътвориха символичните домакини, които ротираха Кастан с Тома Мюние.

Ромелу Лукаку посвети гола си срещу Русия на Кристиан Ериксен

"Обичам те, Крис!"

"Червените дяволи" затвърдиха пълния си контрол над срещата с втори гол в Санкт Петербург. Малко след появата си в игра, по принудителна причина, Тома Мюние вече получаваше поздравления от своите колеги. Въпросният се оказа на точното място, след като Антон Шунин боксира неориентирано остро центриране от фланга на Торган Азар. Всичко това му предостави лесната възможност да направи 2:0 в 34-ата.

Снимка 534508

В 40-ата минута реферът Матеу Лаос трябваше да решава "потенциална опасност за отсъждане на дузпа". При въпросната ситуация Мюние хитро се чукна в опорния крак на ветерана Жирков, за да падне в наказателното поле. След консултация със своите колеги, испанският съдия все пак прецени да не отсъжда наказателен удар.

Малко преди сигнала за почивка, класиката можеше да бъде факт. Яник Ферейра-Караско се разходи из немощната руска отбрана, но последвалият му удар този път не намери желаната цел.

На полувремето Русия осъществи нова смяна в своите редици, като Игор Дивеев замени разочаровалия Дмитрий Баринов.

Снимка 534515

Русия демонстрира признаци на живота с настъпването на второто полувреме. Най-често опасностите идваха от Александър Головин, който обаче така и не успяваше да отправи достатъчно значим удар.

Сериозен срам трябваше да преживее крилото на руснаците Денис Черишев. След като влезе принудително през първата част, в 63-ата минута Черчесов реши да го извади от събитията на терена за сметка на Алексей Миранчук. Естествено, бившият футболист на Реал (Мадрид) не бе никак доволен от този факт.

Уелс измъкна равенство от Швейцария в Баку

Двата отбора завършиха 1:1

В оставащите мигове, 26 264 души на "Газпром Арена" не видяха нищо запомнящо се. Белгия умело пазеше силите си за следващите двубой в турнира, докато Русия просто нямаше идея как да затрудни, дори минимално, Тибо Куртоа.

Снимка 534495

И когато двата тима очакваха последния съдийски сигнал, Белгия реши да развали още повече вечерта на всички руснаци. В 87-ата минута Тома Мюние влезе изненадващо навътре от фланга и пусна прекрасен извеждащ пас за Ромелу Лукаку. Емблематичният нападател на Интер нямаше никакъв проблем да надбяга Игор Дивеев и сам срещу Шунин не сбърка за класиката 3:0!

Снимка 534506

На 17 юни Белгия ще гостува на разколебаните след днешния ден датчани. Русия ще пробва да се върне на победния път в класическо съперничество срещу Финландия на 16 юни.