Популярният английски рефрен "Футболът се завръща у дома", ще бъде изричан с гордост от островитяните през остатъка от неделния ден. Любимият им национален отбор ги зарадва с победа на старта на Евро 2020, след като на митичния "Уембли" глава преклони световният вицешампион - Хърватия.

Победата с 1:0 не дойде никак лесно, като всичко бе решено от точно изпълнение на Рахийм Стърлинг в 57-ата минута. Головият пас пък даде халфът на Лийдс Юнайтед - Калвин Филипс. Въпреки далеч по-офанзивния си стил, хората на Гарет Саутгейт не преодоляха още веднъж Ливакович. А шансове за това се откриха пред Стърлинг и ударилият гредата Фил Фодън.

Снимка 534547

Източник: EPA/БГНЕС

За цял мач Хърватия не създаде реална опасност пред Джордан Пикфорд и ще разчита на точки в следващите си два мача от група D, за да продължи към осминафиналите.

"Бог да пази Кралицата" активизира максимално домакините, които веднага след първия съдийски сигнал демонстрираха огромното си желание за победа. През началните минути основното, което виждахме от англичаните, беше продължителното им владение на топката и непрестанната размяна на пасове по земя.

Англия - Хърватия 1:0 (Развой на срещата по минути)

Ето какво се случи на "Уембли"!

Островитяните можеха да поведат още в петата минута, когато Рахийм Стърлинг демонстрира добро движение в центъра на игрището. Той пусна елегантен пас за Фил Фодън, но младата звезда на Ман Сити намери единствено дясната странична греда на Доминик Ливакович.

Снимка 534548

Пред вратата на "шахматистите" продължи да бъде горещо. Халфът на Лийдс - Калвин Филип намери от въздуха, лошо изчистена топка след корнер, и само добрият рефлекс на Ливакович избави балканците от най-лошото.

Селекцията на Гарет Саутгейт продължи с набезите си, най-вече през зоната на абсолютния дебютант Йошко Гваридол. Всичко това донесе няколко струпвания в малкото вратарско поле, но до голов шут на Стърлинг или Кейн, така и не се стигна. Забележителна беше и пресата, която оказваха английските национали.

Снимка 534555

Рахийм Стърлинг пробва нещо нестандартно и стреля от далечна дистанция в 26-ата минута. Елементът на изненада беше налице, но не и необходимата точност. Буквално в следващата атака хърватите за сефте отправиха удар, който за жалост на Перишич също бе изключително неточен.

Спомените от 2018 със сигурност бяха обзели съзнанието на Кийрън Трипиър, когато в 43-ата минута отново му се наложи да изпълнява пряк свободен удар срещу Хърватия. Три години след прекрасния негов гол на Мондиала в Русия, сега "повторението" беше доста разочароващо, като топката се спря в изградената стена на "ватрените".

Снимка 534553

"Трите лъва" сякаш започнаха тромаво втората част и това си пролича от действие на Кийрън Трипиър. Шампионът на Испания с Атлетико (Мадрид) върна прекалено слабо назад за Пикфорд. И само добрата концентрация на стража не позволи топката да бъде открадната от дебнещия Анте Ребич.

Мъките за Англия наглед приключиха в 56-ата минута, когато резултатът беше открит. Калвин Филип се възползва от лошо построена хърватска отбрана. Имаше достатъчно време, за да види влизането на Стърлинг в наказателното поле и зарадва своя съотборник с перфектен извеждащ пас. Въпреки намесата на Ливакович, звездата с №10 съумя да прокара коженото кълбо в мрежата и така да отприщи дивата радост на "Уембли".

Снимка 534565

Селекцията на Гарет Саутгейт можеше да удвои своята преднина в 62-ата минута, когато Мейсън Маунт проби по крилото и отправи прецизно подаване за Хари Кейн. Капитанът на Англия се измъкна от персоналния си пазач Гваридол, но от няколко метра не намери очертанията на вратата. Още по-лошото за Хари бе, че се удари неприятно и в страничната греда, наложило намесата и на медицинския екип.

Неделният следобед можеше да бъде още по-добър за Рахийм Стърлинг, ако в 74-ата минута бе успокоил трибуните с второ попадение за Англия. Тайрън Мингс свърши отлична работа при центриране от фаул и свали с глава за звездата на "Трите лъва". Завършващият му изстрел обаче се оказа безкрайно разочароващ.

Снимка 534557

През оставащите мигове Хърватия така и не осъществи финален натиск, който да ги избави от злощастната им съдба. Гарет Саутгейт пък направи точните като тайминг смени и така домакините официализираха първите си три точки на Евро 2020.