Отборът на Астана изигра поредния си зрелищен двубой в Лига Европа. Момчетата на Станимир Стоилов дадоха сериозен отпор на испанския Виляреал, но все пак изгубиха с 2:3. По този начин клубът сложи край на впечатляващата си серия от 17 поредни двубоя без поражение у дома в европейските клубни турнири.

Тази вечер грандът на Казахстан имаше възможността да поведе с 1:0 след прекрасен гол на Кабананга. Преднината обаче беше пропиляна с лекота и последваха три попадения дело на Раба и резервата Седрик Бакамбу (2). В края Патрик Твумаси върна интригата, но за повече хората на Мъри нямаха нито време, нито достатъчно голови възможности.

Победата днес класира Виляреал в следващата фаза на Лига Европа. В последния кръг пък Астана излиза в директен сблъсък за второто място срещу Славия (Брага).

Двубоят започна с амбицирани действия от страна на домакините. Шампионът на Казахстан стигна до два поредни корнера пред Мариано Барбоса, които обаче не създадоха нищо друго, освен краткотрайно напрежение в полето на Виляреал.

Астана - Виляреал 2:3 (Развой на срещата по минути)

Драматичен двубой в столицата на Казахстан

И докато домакините действаха емоционално, техният опитен съперник от Испания умело изчакваше своя момент. Още в 4-ата минута Никола Сансоне избяга зад гърба на отбраната, ала головият му изстрел бе осуетен от навременната намеса на Логвиненко. При последвалия корнер "жълтата подводница" сътвори заучено положение, от което обаче не успя да се възползва Пабло Форналс.

Териториалното надмощие на Виляреал можеше да доведе и до гол в тяхна полза след 17 минути на "Астана Арена". Майсторски пас изведе сам срещу вратаря Никола Сансоне. Ударът му бе париран от Ненад Ерич, а последвалият му опит за добавка, бе изчистен от голлинията, благодарение на фантастичния шпагат на Шомко.

Напук на всичко казано до този момент, Астана сензационно откри резултата в 21-ата минута. Твумаси и Кабананга размениха пасове, след което вторият отправи фамозен изстрел от над 25 метра. Стражът на Виляреал бе хванат в крачка и така въпросната ситуация се превърна в един много красив гол в полза на тима от Казахстан.

Инкасираното попадение доведе до временен спад в играта на Виляреал, но не след дълго, опасностите пред вратата на Астана отново станаха нещо обичайно. Непробиваем на вратата обаче беше Ненад Ерич, който в 25-ата минута се справи при нова ситуация от типа "едно в едно". Този път той излезе краен победител в двубоя срещу Форналс.

Астана беше много близо до удвояването на резултата в 38-ата минута. Поредна качествена атака на казахстанците завърши с пас към Твумаси, който шутира малко зад точката на дузпата. Този път обаче Мариано Барбоса беше на своята врата и с чудесно спасяване се реабилитира за грешката си при гола на Кабананга по-рано.

И докато домакините проклинаха своя късмет, Карлос Бака поде бърза атака през центъра, която в крайна сметка се превърна и в гол! Младият Дани Раба се възползва от подаването на своя именит съотборник и от задължаваща позиция разстреля този път безпомощния Ерич.

Второто полувреме започна с изключително груба грешка на домакинската отбрана, която беше наказана с гол от Карлос Бака. За радост на симпатизиращите на Астана, бившият нападател на Милан се оказа, че е бил в положение на засада!

Карлито обаче продължи да тормози тима на Станимир Стоилов. В 57-ата минута, латиноамериканецът се завъртя елегантно около персоналния си пазач и отправи хубав шут, който намери външната част на мрежата.

Едва след няколко минути на терена, резервата Седрик Бакaмбу спомогна за осъществяването на пълния обрат в мача. Африканецът бе изведен по перфектен начин от Никола Сансоне, който само с едно докосване разсече несигурната отбрана на Астана. Сам срещу Ерич пък конгоанеският стрелец хладнокръвно прониза домакините за 1:2.

Астана продължаваше да допуска безброй грешки в своята отбрана и при поредната от тях, Седрик Бакамбу този път не успя да реализира и до голяма степен да реши всичко в мача. Отново с адекватна реакция блесна капитанът на домакините Ерич, който отрази мощният удар на тарана с №17..

Прошка от Седрик обаче нямаше в 83-ата минута. Африканецът за кой ли път се превърна в невъзможен за спиране и наглед реши всичко с гол за 1:3.

Мислещи, че вече са подсигурили своя успех, гостите от Виляреал започнаха да играя доста разсеяно. В 88-ата минута капитанът на "жълтата подводница" Ману Тригерос сътвори изключителна грешка, която подари топката на Твумаси. Ганаецът не чакаше втора покана и с блестящ диагонален изстрел намали до 2:3.

До края домакините се опитаха да стигнат до малко чудо, но с пропуски в решителните моменти блесна Жуниор Кабананга.

В следващия кръг на Астана предстои тежко гостуване на чешкия гранд - Славия (Прага). Виляреал пък приема в протоколен двубой последният Макаби (Тел Авив).