Отборът на Челси е новият носител на трофея в Лига Европа! Тази вечер, момчетата на Рафаел Бенитес победиха Бенфика с 2:1, като по този начин, „сините" ликуват с купата от втория по сила клубен турнир на континента.

В герой за лондончани се превърна сръбският национал Бранислав Иванович, който донесе победата за своите след гол с глава в 90-ата минута на срещата. Преди това Фернандо Торес бе открил в 60-ата минута, но малко след това, Оскар Кардосо изравни от дузпа.

Така Челси направо своеобразен „голям шлем", след като преди година, отборът на Роман Абрамович взе трофея и от Шампионската лига. Така „сините" се наредиха до отбори като Ювентус, Аякс, Барселона и Байерн (Мюнхен), които са печелили всички значими отличия в европейския футбол.

„Прокобата Гутман" пък продължава да тегне над Бенфика,след като лисабонци загубиха своя седми пореден финал в големите турнири. За последно „орлите" се поздравиха с КЕШ през далечната 1962-ра година.

Стадион „Амстердам Арена" приемаше втори голям финал от европейските клубни турнири в своята 17-годишна история. През 1998-ма Реал (Мадрид) успя да пречупи Ювентус и с гол на Предраг Миятович, „белият балет" триумфира с Шампионската лига.

След 15-годишно прекъсване, митичното съоръжение бе препълнено до краен предел, за да приеме и борещите се за трофея в Лига Европа: Бенфика и Челси. Двата отбора бяха пределно мотивирани за крайния успех. Бенфика търсеше край на „черната прокоба" от шест поредни загубени финала е европейските клубни турнири, докато Челси търсеше спасение на сезона с триумф на холандска земя.

Двубоят бе предшестван от семпла церемония по откриване на финала, като малко след това прозвуча и първият съдийски сигнал на холандския рефер Бьорн Кайперс. Първата ситуация във финала не закъсня и след минута игра, Оскар Кардосо стреля с глава, малко покрай вратата на Чех.

Десетата минута се оказа доста тежка за символичните гости от Челси. Нико Гайтан пусна хубав извеждащ пас към Мелгарехо, който веднага потърси Кардосо в наказателното поле. Парагваецът стреля, но топката среща тялото на Иванович. Отбитата топка попадна в краката на Салвио, но той също не бе точен. Миг след това, Нико Гайтан също се оказа на чудесна позиция, ала шутът му излезе високо в аут.

Чудедесната игра на Бенфика продължи, като след четвърт час, уникално меле пред Петър Чех така и не бе и материализирано от лисабонските „орли". Последваха скучни минути в Амстердам, в които отново португалският тим бе по-мобилизиран, но добри ситуации пред момчетата на Жорже Жезус не се откриваха. Челси разчиташе на по-затворена игра, явно разчитайки на бърза контраатака.

Първото положение за Челси бе факт чак в 37-ата минута. Легендата Фрнак Лампард отправи мощен изстрел от границата на наказателното поле, който бе избит в корнер от вратаря Артур. До края на полувремето Бенфика отново натисна. Оскар Кардосо бе най-опасният играч на иберийците. Защитата на Челси обаче внимаваше и неутрализира напълно „голямата тръстика".

Подновяването на играта не промени с нищо събитията на терена. Бенфика диктуваше събитията на терена, като Николас Гайтан пропиля чудесно положение от непосредствена близост. Феновете на лисабонци ликуваха в 51-ата минута, когато видяха как любимецът им Кардосо отбеляза. Попадението обаче бе отменено от главния арбитър Кайперс , поради много дискусионна засада.

Така в типичния си стил, Челси изненадващо успя да достигне до попадение в 60-ата минута.  Фернандо Торес получи топка на центъра от Петър Чех. „Хлапето" успя да се освободи от персоналния си пазач и пое с бясна скорост към съперниковото наказателно поле. Останал очи в очи срещу Артур, Торес  бе хладнокръвен и с майсторски удар изведе своите напред.

Радостта в „синьо" обаче бе само осем минути. Португалците получиха правото да изпълнят дузпа в 68-ата, след като Сесар Аспиликуета игра безумно с ръка в наказателното си  поле и Бьорн Кайперс посочи уверено „бялата точка". Зад нея застана дузпаджията на Бенфика-Оскар Кардосо, който с мощен удар в средата на вратата, успя да възстанови и равенството.

В 74-ата минута символичните гости от Челси също поискаха дузпа, след като Луизао събори Фернандо Торес в наказателното поле, ала арбитърът Кайперс остана безмълвен. Три минути след това Жорже Жезус бе неприятно сюрпризиран от контузията на основния си защитник Езикел Гарай, който бе заменен принудително от Жардел.

Оскар Кардосо създаде доста работа на Петър Чех в 81-ата минута, когато тежък негов изстрел от далечно разстояние, бе спасен акробатично от чешкия вратар. При последвалия ъглов удар топката отново попадна в парагваеца, но той не бе съобразителен и пропусна много добър шанс да отбележи. Веща намеса на Луизао в 84-ата пък спря Рамиреш от попадение, след като тъмнокожият играч на Челси се оказа в много изгодна ситуация.

88-ата минута бе съпроводена и с един от най-хубавите моменти  в мача.Франк Лампард истинска бомба към вратата на Артур, като само горната греда го спаси от второ попадение в неговата врата.

Драмата бе оставена за самия край на срещата. Челси получи правото да изпълни ъглов удар. „Сините" се възползваха по най-добрия начин, след като Бранислав Иванович бе скочи над всички и след параболичен удар с глава донесе победата на „сините".

От тук нататък, цялата радост на света бе оцветена в „синьо". Челси ликуваше с трофея в Лига Европа, като записа името си със златни букви в аналите на европейския футбол, ставайки първият отбор, който печели  последователно най-ценните континентални отличия в низходящ  ред.

БЕНФИКА-ЧЕЛСИ 1:2

0:1 Торес (60'), 1:1 Кардосо (68'), 2:1 Иванович (90')

СТАДИОН: „Амстердам Арена" (Холандия)

СЪДИЯ: Бьорн Кайперс (Холандия)

БЕНФИКА: Артур, Луизао, Гарай, Алмейда, Гайтан, Матич, Перес, Кардосо, Салвио, Родриго, Мелгарейо  (резерви: Лопес, Жардел, Аймар, Уерта, Гомес, Лима, Джон ) тр. Жорже Жезус

ЧЕЛСИ: Чех, Иванович, Коул, Луис, Кейхил, Аспиликуета, Рамиреш, Лампард, Оскар, Торес, Мата (резерви: Търнбоул, Ферейра, Аке, Микел, Марин, Бенаюн, Моузес ) тр. Рафаел Бенитес