Хърватия успя да поднесе изненадата на вечерта, побеждавайки Испания в мач от група „Д” на Евро 2016. „Шахматистите” се наложиха над „Ла Фурия” с драматичното 2:1 на „Стад дьо Бордо“ в Бордо.

Съставът на Дел Боске първи поведе в резултата. Bалканците изравниха в края на първото полувреме, а минути преди изтичането на редовните 90, Перишич стана герой за страната си, вкарвайки за победното 2:1.

Така Хърватия завършва на 1-ото място в групата, а Испания на втората позиция. На осминафиналите „Ла Фурия” ще има тежката задача, да се изправи срещу отбора на Италия.

НА ЖИВО: Хърватия - Испания

"Ла Фурия" търси първо място в групата

Срещата бе изгледана на живо от президентът на БФС Борислав Михайлов, който бе във ВИП-ложата в компанията на легендата на хърватския футбол Давор Шукер. Селекционерът на Хърватия Анте Чачич не можеше да използва за този двубой една от най-големите звезди в състава си – Лука Модрич, който страда от разтежение. В центъра на нападение действаше Никола Калинич, който се отличи и с изравнителното попадение през първата част.

Снимка 240553

Мачът започна доста динамично.  Още в 7-ата минута „Ла Фурия” успя да поведе. Испанците направиха мълниеносна атака, започнала от собственото им поле с три паса. Силва изведе по уникален начин Фабрегас, който стреля и Мората на празна врата от около метър засече и вкара за 0:1.

В 14-ата минута се стигна до първата опасност, създадена от „шахматистите”. Иван Ракитич прехвърли Де Хеа, който бе излязъл неразчетено. Топката удари последователно горната и страничната греда, но не влезе във вратата. Последва доста офанзивна игра, а двата тима усилено търсеха попадения. В 33-ата минута Сърна центрира доста опасно в наказателното поле, където Чорлука отклони, но ударът му излезе в аут. В самия край на полувремето, хърватите стигнаха до изравнително попадение. Перишич се измъкна от двама испански бранители и подаде към Калинич насочи технично топката отблизо, пред погледа на Серхио Рамос, който не успя да се намеси - 1:1.

Снимка 240560

През втората част, мачът продължи да бъде все така интересен. В 64-ата минута  хърватите поискаха дузпа след като Пяца падна след съприкосновение с испански бранител, но съдията остана безмълвен.

В 70-ата минута „Ла Фурия” обаче получи право да изпълнява от бялата точка. Иниеста центрира в наказателното поле, където Силва падна в след много спорно съприкосновение с Вършалко. Съдията бе непоколебим и отсъдия дузпа, въпреки бурните протести на капитана Дарио Сърна, който получи и жълт картон заради това. Серхио Рамос се нагърби да изпълнява и сгреши - вратарят Субашич отрази удара му. До края на мача, селекционерът на Испания пусна в игра Тиаго, Сориано и Адуриц. „Ла Фурия” опитваше да налага обичайния си стил с много разигравания, докато хърватите чакаха своя шанс за победно попадение и го направиха.

Снимка 240558

Три минути преди края на редовното време, Калинич изведе отлично Перишич, който от много малък ъгъл стреля, Пике отклони в опита си да изчисти, а Де Хеа не успя да се намеси и допусна гол във вратата си за 1:2.