Турция успя да обърне Чехия за 3:2 в решителен мач от Група "А" на Евро 2008. Арда Туран и Нихат Кахвечъ на два пъти унищожиха преднината от два гола, която Ян Колер и Ярослав Плашил бяха дали аванс на тима на Карел Брюкнер. Така тимът на Фатих Терим завърши на второ място в класирането на групата и на четвъртфинала ще се изправи срещу Хърватия.

След сравнително равностойно начало на мача и няколко разменени далечни удара, които или не затрудниха вратарите, или минаваха встрани, Чехия взе аванс в 34-ата минута. При едно центриране на Григера отдясно Ян Колер се извиси и след удар с глава не остави шансове на Волкан.

Само 8 минути по-късно Колер можеше да вкара и втори гол, отново с глава, но след като засече центриране от фаул ударът му мина над вратата на Турция. При резултат 1:0 за Чехия завърши и първата част на мача.

След почивката Турция започна по-мотивирано и осъществи няколко опасности пред вратата на Чех. В 60-ата минута обаче тимът на Фатих Терим бе временно с човек по-малко, заради оказваната помощ на Емре Гюнгьор.

От това се възползваха чехите. Първо Ян Колер в 61-ата проби и излезе сам срещу Волкан, но не успя да преодолее турския вратар. Минута по-късно обаче това успя да стори Ярослав Плашил, който се разписа за 2:0, след като засече центриране на Давид Яролим отдясно.

Авансът от две попадения не се оказа достатъчен на чехите. Четвърт час преди края на мача Турция успя да намали на 1:2. Арда Туран вкара във втори пореден мач на Евро 2008, след като засече центриране, дошло след пробив отдясно.

Младият халф на Галатасарай се превръща в едно от големите открития на турнира. В 82-ата минута пред Сервет Четин се откри уникална възможност за гол, но защитникът не успя да прониже вратата на Чех.

С два гола за три минути в края на мача капитанът на Турция Нихат Кахвечъ уби надеждите на Чехия за четвъртфинал, след като доведе нещата до 3:2 за комшиите. Вторият гол на Нихат падна след нелепа грешка на Петър Чех, който не успя да улови топката.

В 90-ата минута Волкан Демирел бе изгонен за нарушение без топка, а на вратата застана Тунджай Шанлъ. Въпреки численото неравенство Турция успя да удържи аванса си и не позволи да се стигне до дузпи, които да решат изхода на двубоя.

С постигнатата победа Турция се класира на четвъртфинал на европейско първенство за първи път от 8 години. През 2000-ата година комшиите записаха и първата си победа на континентални шампионати, а сега дори постигнаха две в групата си.

Турция - Чехия 3:2

0:1 Колер (34), 0:2 Плашил (62), 1:2 Арда Туран (75), 3:2 Нихат Кахвечъ (87, 90)

Турция: 23.Волкан Демирел, 2.Сервет Четин, 3.Хакан Балта, 6.Мехмет Топал (57-18.Казъм Казъм), 7.Мехмет Аурелио, 8.Нихат Кахвечъ, 9.Семих Шентюрк (45-20.Сабри Саръоглу), 13.Емре Гюнгьор (63-15.Емре Ашък), 14.Арда Туран, 17.Тунджай Санль, 22.Хамит Алтънтоп

Чехия: 1.Петер Чех, 2.Зденек Григера, 3.Ян Полак, 4.Томаш Галашек, 6.Марек Янкуловски, 7.Либор Сионко (85-11.Станислав Вълчек), 9.Ян Колер, 17.Марек Матейовски (39-14.Давид Яролим), 20.Ярослав Плашил (80-13.Михал Кадлец), 21.Томаш Уйфалуши, 22.Давид Розенал