Руснаците достигнаха до единственото, което можеше да ги класира на 1/4-финал, а именно - победа. Шведите отстъпиха с 0:2 и се лишиха от възможността да продължат в надпреварата. Павлюченко и Аршавин се разписаха за триумфа на "сборная".

Още през първото полувреме руснаците си осигуриха преднина в резултата. След няколко пропиляни отлични възможности и за двата тима, в 23-ата минута шут на Павлюченко "навести" вратата на Исаксон.

В 27-ата минута късметът не проработи за "Тре Крунур". Ларсон с глава нацели рамката. На края на първата част левият бек на шведите Нилсон изскочи отляво сам срещу Акинфеев, но вратарят на Русия спаси.

Само 4 минути след началото на втората част Русия увеличи преднината си с попадение на завърналия се Аршавин. Играчът се разписа още в първия си мач на Евро 2008.

Последваха още невероятни възможности за гол на руснаците, както и неистови усилия на Швеция да стигне поне до реми, което й осигуряваше класиране напред.

Така или иначе, на Русия й предстои тежък мач с Холандия. Гуус Хидинк остава в историята като наставникът, класирал четири различни отбора в елиминациите на голямо първенство. С Холандия го е правил два пъти - четвъртфинал на Евро 1996 и полуфинал на Мондиал 1998, полуфинал с Корея на Мондиал 2002 и осминафинал с Австралия на Мондиал 2006.

Холандецът ще вземе 500 000 евро само за класирането на Русия на 1/4-финал. За всяка победа в групата отбрът взе по 500 000 евро, които се делят по равно между играчите.

1:0 Роман Павлюченко (23), 2:0  Андрей Аршавин (49)