Испания победи с 2:1 европейския шампион от 2004 Гърция в последен мач от Група "Д" на Евро 2008. С успеха иберийците записаха пълен актив от 9 точки, което е и най-доброто класиране на тима в груповата фаза. На 1/4-финалите "Ла Фурия" ще се изправи срещу световния първенец Италия, срещу когото нямат победа вече 80 години.

Първото полувреме премина под контрола на иберийците, който обаче не доведе до попадение във вратата на Никополидис. Възпитаниците на Луис Арагонес създаваха положения, но с пропуски се отчетоха Сеск Фабрегас, Серхио Гарсия и Шаби Алонсо.

Еврошампионът също имаше пред себе си няколко възможности, които обаче не бяха използвани по най-добрия начин. Въпреки продължителното владееха на топката от страна на Испания гърците откриха резултата чрез Ангелос Харистеас. В 42-ата минута Карагунис центрира отляво, нападателят надскочи испанската защита и с удар с глава разстреля Пепе Рейна.

След попадението футболистът на германския Нюрнберг поздрави Никополидис, за когото това е последен мач с националната фланелка, и феновете на тима.

През втората част и двата отбора демонстрираха различен футбол. Атаките към двете врати се редяха една след друга. Късметът обаче бе на страната на иберийците. След греда на Шаби Алонсо в 53-ата, в 61-ата Рубен де ла Ред изравни резултата. Дани Гуиса свали с глава към халфа, който с мощен изстрел от въздуха разстреля Никополидис.

Две минути по-късно елините отново можеха да поведат, но късметът им изневери. След комбинация между Аманатидис и Харистеас, последният улучи десния страничен стълб. До края на мача "Ла Фурия" вдигна оборотите и притисна Гърция в собствената им половина. След пропуски на Рубен де ла Ред, Дани Гуиса и Серхио Гарсия Испания най-после стигна до обрат.

Попадението бе дело именно на Гуиса, който в 88-ата минута с глава засече подаване на Гарсия отляво и по този начин оформи крайното 2:1 и донесе третата поредна победа на Испания на Евро 2008. За Гърция пък това беше трето поредно поражение.

Гърция - Испания 1:2
1:0 Харистеас (42), 1:1 Де ла Ред (62), 1:2 Гуиса (88)

Гърция: 1.Антонис Никополидис, 11.Лукас Винтра, 16.Сотирис Кирякос (62-19. Параскевас Анцас), 5.Траянос Делас, 4.Никос Спиропулос, 6.Ангелос Басинас, 21.Костас Кацуранис, 14.Дмитрис Салпингидис (86-8. Стелиос Янакопулос), 10.Йоргус Карагунис (73-22.Александрос Циолис), 20.Янис Аманатидис, 9.Ангелос Харистеас

Испания: 23.Пепе Рейна, 18.Алваро Арбелоа, 20.Хуанито, 2.Раул Албиол
3.Фернандо Наваро, 14.Шаби Алонсо, 22.Рубен де ла Ред, 10.Сеск Фабрегас, 16.Серхио Гарсия, 6.Андрес Иниеста (58-12.Санти Касорла), 17.Дани Гуиса