Отборът на Манчестър Юнайтед победи с 4:0 гостуващия тим на Астън Вила и направи нова крачка към рекордната 20-а титла на Англия. Точни за успеха на „червените дяволи” бяха Дани Уелбек, Луиш Нани и на два пъти Уейн Руни.

Мачът ще бъде запомнен с изключително спорната дузпа в полза на домакините още в 8-ата минута и завръщането в игра на българския нападател на Юнайтед Димитър Бербатов, който влезе като резерва 20 минути преди края.

Двубоят започна с минута мълчание заради годишнината от трагедията на стадион „Хилзбъро”. Точно преди 23 години на 15-април по време на двубоя Ливърпул – Нотингам Форест загиват 96 привърженици на „червените”.

Първата по-сериозна възможност бе на сметката на Астън Вила и дойде още в 1-ата минута, но Андреас Вайман стреля право в Де Хея. Юнайтед отговори с изстрел на Руни в 4-ата минута, но топката срещна тялото на Йънг е не попадна в мрежата.

Поредната спорна ситуация с положителен за Юнайтед знак през този сезон се случи в седмата минута на двубоя. Ашли Йънг нахлу на скорост по левия фланг и потърси контакт с Киерън Кларк в наказателното поле.

Контактът бе почти незначителен, а изпълнението на Йънг доста театрално, но намиращият се на идеална позиция Марк Холси видя достатъчно причини да отсъди дузпа. Зад топката застана Уейн Руни, който бе точен за 1:0 в 8-ата минута.

Разправиите около наказателния удар изглежда разконцентриха гостите и Юнайтед осъществи натиск в търсене на второ попадение. В 17-ата минута Уелбек стреля много опасно с глава, но бранител на Вила успя да спаси отбора си от сигурен гол.

Плътен и силен диагонален изстрел на Руни бе избит в корнер минута по-късно, а нов пропуск на Уелбек остави преднината на „червените дяволи” минимална в 22-ата минута. С шанс да се разпише се оказа и ветеранът Пол Скоулс, който стреля прекрасно от воле в 29-ата минута, но Шей Гивън се справи.

Все пак в 43-ата минута Юнайтед стигна до второ попадение, дело на младия Дани Уелбек. Патрис Евра нахлу на скорост и центрира остро към малкото наказателно поле. Гивън, Колинс и Бейкър пропуснаха кълбото, което бе достигнато със шпагат от англичанина, който засече в мрежата за 2:0 в полза на своя тим.

Втората част започна спокойно за Юнайтед, а в 65-ата минута домакините имаха претенции за втора дузпа за игра с ръка на Бейкър след изстрел на появиялия се като резерва след дълго отсъствие Луиш Нани, но реферът остана безмълвен.

В 74-ата минута Уейн Руни се разписа за втори път, осигурявайки класическа преднина на „червените дяволи”. Нападателят далеч не изигра най-добрия си двубой и направи купища грешки, но бе на точното място за да прати топката в мрежата след пас на Валенсия в наказателното поле.

Секунди след попадението Руни напусна терена, а на негово място за радост на всички български приверженици на тима най-после в игра се появи Димитър Бербатов. По-рано днес сър Алекс Фъргюсън обеща, че Митко ще има своята роля до края на сезона.

Манчестър Юнайтед бе пълен господар на терена до края на сезона, а Бербатов се отличи с няколко добри отигравания в офанзивен план, но нямаше шанс да се разпише. В 90-ата минута Митко получи топка от Нани, но бранител на гостите разчете ситуацията и бързо се хвърли в краката му, избивайки топката в ъглов удар.

В добавеното време на двубоя Джони Еванс изведе прекрасно Луиш Нани, а португалецът завърши хладнокръвно и с плътен шут покрай Гивън вкара за 4:0, спомагайки и за головата разлика на „червените дяволи”.

Така Манчестър Юнайтед възстанови преднината си на върха в класирането на пет точки пред втория Манчестър Сити четири кръга преди края на Висшата лига. Юнайтед има 82 точки, а "гражданите" са със 75. Астън Вила продължава борбата за оставане в елита и разполага с 35 пункта, които им отреждат 15-а позиция.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - АСТЪН ВИЛА - 4:0

1:0 - Уейн Руни (8')
2:0 - Дани Уелбек (43')
3:0 - Уейн Руни (74')
4:0 - Луиш Нани (90'+)