Астън Вила победи Тотнъм с 2:1 в "българското дерби" от 21-ия кръг на английската Висша лига. За бирмингамци вкараха защитниците Олаф Мелберг (40) и Мартин Лаурсен (85), а за лондончани Дефоу (79) се възползва от асистенция на Бербатов и изравни за 1:1.

Българските национали Димитър Бербатов и Стилиян Петров играха пълни 90 минути за отборите си и бяха сред най-добрите на терена. Бербо отново бе човекът за всичко в Тотнъм и се стараеше както да организира, така и да завършва успешно атаките на "шпорите".

Стилиян Петров пък започна малко изненадващо сред стартовите 11, предвид факта, че доскоро лекуваше травма. Българският халф се отблагодари на мениджъра си Мартин О'Нийл за гласуваното му доверие и раздаде няколко отлични паса, които можеха да донесат гол за Астън Вила.

Бирмингамци обърнаха специално внимание за опазването на Бербатов и благоевградчанинът почти през цялото време беше принуден да се бори с по 2-ма противникови футболисти.

Астън Вила доминираше през първото полувреме, но пропиля няколко отлични голови положения. Най-чистото от тях беше в 25-ата минута, когато със сватбарски шут от непосредствена близост Мартин Лаурсен прати топката високо над опразнената врата на Тотнъм.

Въпреки това домакините успяха да се оттеглят на почивката с гол преднина. Вила откри резултата в края на първото полувреме с гол на бранителя Олаф Мелберг в 40-ата минута. Тогава, след центриране отляво на нападението на бирмингамци, шведът се извиси над защитата на лондончани и реализира с глава.

Бербатов, който е обект на интерес от страна на първите 3 отбора в Премиършип (Манчестър Юнайтед, Арсенал и Челси), можеше да изравни в 44-ата минута, но Скот Карсън спаси опасен диагонален шут на българина.

След антракта Хуанде Рамос даде указания на подопечните си да хвърлят всички сили в атака и Тотнъм притисна съперника си. Роби Кийн, който изненадващо беше оставен на резервната скамейка, замени пасивния Аарън Ленън и лондончани заиграха с трима в атака - Бербатов, Кийн и Дефоу.

Промяната в схемата на "шпорите" отвори играта и пред двата отбора се откриха добри голови положения само в рамките на няколко минути, но футболистите бяха несъсредоточени в решителния момент.

Така дойде и 79-ата минута от мача, когато Бербатов отново прикова вниманието в себе си. След разбъркване в наказателното поле на домакините българският таран върна инстинктивно с глава към непокрития Джърмейн Дефоу, който прониза вратата на Скот Карсън с атрактивно изпълнение и изравни - 1:1.

Бирмингамци реагираха мигновено. Водени от Стилиян Петров, футболистите на Астън Вила притиснаха Тотнъм в неговата половина и след само 6 мин вече празнуваха.

Гарет Бари центрира от корнер отляво на вратата на Робинсън, защитата на "шпорите" не се нареди както трябва и необезпокояваният Мартин Лаурсен върна водачеството на отбора си след удар с глава в 85-ата минута.

Петте минути до края на срещата бяха недостатъчни на Бербатов и компания да променят събитията и домакините от Астън Вила се поздравиха със заслужена победа.

След 21-ия кръг Бирмингамци събраха 36 точки, като делят 5-ото място във временното класиране с Евертън и Манчестър Сити, но "гражданите" са с мач по-малко. Тотнъм пък запази 12-ото си място в подреждането, въпреки че не увеличи актива си от 24 точки.

Астън Вила - Тотнъм 2:1

1:0 - Мелберг (40), 1:1 Дефо (79), 2:1 Лаурсен (85)

Астън Вила - Карсън, Мелберг, Лаурсен, Дейвис, Бума (84-Малоуни), Ст. Петров, Рио-Кокър, Бари, Йънг, Агбонлахор, Муур (74-Гарднър)

Тотнъм - Робинсън, Зокора, Кабул (57-О'Хара), Доусън, Лий, Джинъс, Малбранк, Боатенг (45-Хъдълстоун), Ленън (54-Кийн), Бербатов, Дефоу

Бирмингам, стадион "Вила Парк", 41 609 зрители

Съдия: Стив Танър

Жълти картони: Доусън, Малбранк, Зокора (Т)

В другите 2 срещи от кръга, които се играха днес, Евертън и Портсмут постигнаха победи като гости с по 2:0, съответно над отборите на Мидълзбро и Рединг.

Карамелите измъкнаха успеха на "Ривърсайд Стейдиъм" с голове през второто полувреме на Джонсън (67) и Макфадън (72).

Повече емоции като че ли имаше на "Мадейски Стейдиъм", Рединг започна срещу Портсмут по възможно най-лошия начин. Още в 4-ата минута Ибрахима Сонко бе декориран в червено за нарушение в наказателното поле и гостите получиха право да изпълнят дузпа, която впоследствие бе пропиляна от Кранчар.

Портсмут поправи грешката само 4 минути по-късно, когато защитникът Сол Кембъл (9) откри резултата. През второто полувреме Утака (66) удвои за Помпи и върна отбора в борбата за местата, даващи право за участие евротурнирите.

Мидълзбро - Евертън 0:2

0:1 Джонсън (67), 0:2 Макфедън (72)

Мидълзбро - Шварцер, Йънг, Уудгейт, Хът, Погатец, О'Нийл (73-Джонсън), Рочембак (84-Катърмол), Арка, Даунинг, Санли, Лий (59-Хътчинсън)

Евертън - Хауърд, Хиберт, Ягелка, Лескът, Валенте, Макфедън (80-Бейнс), Карсли, Невил, Пиенаар (90-Аникебе), Джонсън, Якубу (87-Вогън)