Лондонският Арсенал ще завърши 2013-та година по възможно най-добрият начин. Възпитаниците на Арсен Венгер си върнаха първото място във Висшата лига, след като спечелиха много важна победа при визитата си на Нюкасъл с 1:0. „Топчиите" излъгаха своя съперник с изненадващ гол на Оливие Жиру и така останаха недостижими във временното класиране с 42 точки.

На втора позиция остава Манчестър Сити с една по-малко, а останалите конкуренти на „артилеристите" Челси и Ливърпул играят по-късно днес. Въпреки борбеността си, футболистите на Нюкасъл не се поздравиха поне с точка, като по този начин остават на седмата позиция.

Отборът на Арсенал бе устремен да завърши годината като лидер в английската Висша лига. Селекцията на Арсен Венгер излизаше за задължителен успех при визитата си на Нюкасъл, който пък бе на непосредствена близост от Топ 4.

„Джордитата" не познаваха вкуса на поражението вече четири мача, като домакините искаха тази серия да продължи и срещу именития им лондонски съперник. Алън Пардю не изненада с избора си на стартов състав. Очаквано сред резервите останаха играещите слабо Хатем Бен Арфа и Папис Сисе, като на тяхно място се разчиташе на Лоик Реми и Шейк Тиоте.

Арсенал бе без четирима от своите основни играчи. Извън сметките за „топчиите" бяха Арън Рамзи, болният Томас Вермаелен, както и контузеният Месут Йозил. Микаел Артета пък бе получил почивка и наблюдаваше срещата от резервната скамейка. Така отговорността в тази важна среща се падна на футболисти като Фламини, Косчелни, Джак Уилшир и Томаш Росицки.

Срещата започна доста вяло. Отборът, който имаше по-голямо предимство във владеенето на топката бе този на Арсенал. Селекцията на Арсен Венгер правеше типичните си бързи комбинации, но когато се стигаше до вратата на противника, Оливие Жиру и компания бяха повече от безобидни.

Домакините от Нюкасъл бяха наситили добре своята халфова линия, като тяхното време дойде малко преди края на полувремето. Муса Сисоко отправи истинска бомба в 46-ата минута, когато негов изстрел извън наказателното поле бе избит с мъка от Войчех Шчесни в ъглов удар.

При последвалия корнер, Матьо Дебюши игра с глава и само горната греда попречи на „джордитата" да се приберат на почивката с гол аванс.

Сякаш от нищото, отборът на Арсенал успя да поведе в резултата след 64 минути игра. „Топчиите" получиха възможността да изпълнят пряк свободен удар чрез Уолкът. Английският национал поднесе отлична топка на измъкналия се от съперниковата отбрана Жиру, който с глава успя да порази вратата на Тим Крул за 0:1.

Лондончани можеха да решат набързо всичко в 71-ата минута, ако шансът и левашкото отиграване на Оливие Жиру не бяха на тяхна страна. Тио Уолкът  бе изведен сам срещу Тим Крул. Ударът му по земя бе отразен от холандския вратар, а при прехвърлящата му добавка, коженото кълбо бе избито с мъки от голлинията благодарение на Дебюши. Тук се „прояви" и Оливие Жиру, който можеше да отправи необезпокоявано изчистената топка в опразнената врата, ала бившият таран на Монпелие стреля много неточно.

Десет минути по-късно, Войчех Шчесни можеше да направи кошмарна грешка, след като изчисти топката право в главата на Лоик Реми, а отбитата топка за малко не влезе във вратата на Арсенал.

Постепенно, домакините започнаха да организират своя финален натиск, който ставаше все по труден за удържане от страна на „топчиите".  В заключителните минути, към атаките на „свраките" се включи и Тим Крил, ала Арсенал успя да съхрани своята крехка преднина.

В друг мач по същото време, отборът Евертън надви трудно Саутхямптън с 2:1. Благодарение на трите си точки днес, „карамелите" временно се настаниха в Топ 4, събирайки точков актив от 37 пункта. Попаденията за победителите бяха дело на Шеймъс Колман и Лукаку, докато за „светците" вкара Гастон Рамирес.

НЮКАСЪЛ-АРСЕНАЛ 0:1

0:1 Оливие Жиру (65')

СТАДИОН: „Спортс Дайрект Арена"

СЪДИЯ: Лий Пробърт

НЮЛАСЪЛ: Крул, Дебюши, Колочини, Уилямсън, Сантон, Тиоте, Анита, Сисоко, Кабай, Гуфран, Реми (резерви: Елиът, Сисе, Бен Арфа, Янга-Мбива, Хайдара, Ш. Амеоби, С. Амеоби)

АРСЕНАЛ: Шчесни, Саня, Мертезакер, Косчелни, Гибс, Фламини, Уилшир, Уолкът, Касорла, Росицки, Жиру (резерви: Фабиански, Артета, Подолски, Бендтнер, Дженкинсън, Мияичи, Гнабри)