Отборът на Арсенал триумфира за 13-и път в своята история с Купата на Англия. "Топчиите" се превърнаха в рекордьор по спечелени отличия в турнира, след като тази вечер победиха с 2:1 големия си градски съперник Челси. По този начин селекцията на Арсен Венгер донякъде се реабилитира за ужасяващата си кампания, през която отпадна позорно от Шампионската лига и завърши на едва 5-о място в първенството.

Малка утеха също така ще бъде, че "артилеристите" осуетиха плановете на големия си враг за постигане на "златен дубъл" през този сезон.

Арсенал - Челси 2:1 (Развой на срещата по минути)

"Топчиите" прегърнаха своето 13-о национално отличие

Финалът ще бъде запомнен със скандалния гол на Алексис Санчес в 5-ата минута, при който както засада, реферът Антъни Тейлър можеше да отсъди и игра с ръка. Нито едно от тези провинения обаче така и не бе сметнато за проблемно. Това дискусионно попадение имаше тежест до 77-ата минута, когато Диего Коща върна надеждата за своите. Радостта на "сините" обаче продължи едва 60 секунди, след като още в ответната атака решително попадение вкара Аарън Рамзи.

Двубоят на "Уемлби" се превърна в истински фестивал на атакуващия футбол, по време на който и двата тима имаха поредица от положения. Символичните гости доиграха срещата с човек по-малко, след като в 68-ата минута Виктор Моузес получи втори жълт картон.

Снимка 296132

Необичайно за себе си, отборът на Челси стартира с игра дълбоко в собствената си половина. "Сините" "поканиха" Арсенал да разиграва опасно близо до Куртоа и логичното сякаш се случи в 5-ата минута. Полученият гол обаче беше повече от дискусионен! Продължителна атака на "топчиите" завърши с опит за елегантен прехвърлящ пас на Алексис към Аарън Рамзи. Пасът бе предотвратен от Давид Луис, който изчисти с глава.

Тибо Куртоа: Първият гол на Арсенал не трябваше да бъде зачетен

Куртоа призна превъзходството на Арсенал

"Очевидно сме разочаровани, но искам да поздравя Арсенал, направиха добър мач."

Коженото кълбо обаче отново попадна в обсега на чилиеца, който благодарение на своята ръка влетя мощно в полето на съперника. В този момент, в чиста засада, пък беше Аарън Рамзи, който s тялото си обаче доказа, че няма никакъв афинитет към отиграването на топката. Всичко това доведе до диагонален изстрел на Алексис под плонжа на Куртоа. В първите мигове нямаше голова радост, тъй като страничният арбитър Гари Бесуик даде сигнал за засада. След разговор между него и главния съдия Антъни Тейлър решението бе променено и така феновете на "топчиите" изпаднаха в дива радост.

Снимка 296136

Челси опита да отговори подобаващо на предизвикателството в 14-ата минута. Еден Азар проби по познатия за него начин, но опитът му за удар бе възпрян от Пер Мертезакер. По един или друг начин, коженото кълбо обаче достигна до краката на намиращия се на дузпата Диего Коща. Нападателят сякаш виждаше как опъва мрежата на градския враг, но двама защитници на Арсенал легнаха на шпагат и спасиха Давид Оспина от почти сигурен гол.

Отбелязаното попадение сякаш даде още по-голямо самочувствие на символичните домакини, които в 15-ата минута бяха близо до реализирането и на втори гол. Месут Йозил проби в наказателното поле и ефектният му изстрел мина над плонжиралите Куртоа и Луис. Вече всички виждаха как коженото кълбо ще влети в мрежата на Челси, но с великолепна намеса блесна бранителят Кейхил, който изчисти от самата голлиния.

Снимка 296147

Положенията пред Куртоа сякаш нямаха край. Поредното такова дойде след само няколко атаки, когато Дани Уелбек скочи най-високо при изпълнението на корнер и с глава прати топката в страничната греда. Близко до мястото се намираше Аарън Рамзи, който обаче не успя да си спре топката и да я довкара в опразнената врата.

Въпреки противоречивото си представяне, Челси беше много близо до изравняването в 27-ата минута. Педро отправи дълго подаване към Диего Коща. Испанецът се пребори с бранителя Роб Холдинг и от добра позиция опита да преодолее Оспина. Колумбиецът обаче сътвори фантастично спасяване...с глава!

Рамзи: Надявам се, че Венгер ще остане

Героят Рамзи: Беше сезон на възходи и падения

"Обичам този турнир"

Фестивалът на атакуващия футбол на "Уембли" продължаваше с пълна сила. След половин час игра, бърза контраатака на Арсенал свари отбраната на Челси в намален състав. Отлично дойно подаване между Уелбек и Алексис изведе английския национал сам срещу Куртоа, но при много малък ъгъл. Все пак бившият играч на Юнайтед прокара топката под плонжа на белгийския страж, но отново на голлинията беше вездесъщият Кейхил, изритал коженото кълбо възможно най-далеч.

Снимка 296140

Давид Оспина бе на крачка от това да сътвори грандиозна грешка пет минути преди почивката. Лоша комуникация между него и Пер Мертезакер направи така, че колумбиецът да не може да улови топката при едно наглед безопасно центриране. Радващото за гореспоменатите бе, че намиращият се наблизо Аарън Рамзи запази хладнокръвие и майсторски не позволи коженото кълбо да отиде в краката на вражески футболист.

Челси видимо промени облика си на игра с началото на втората част. Селекцията на Антонио Конте вдигна оборотите и в 49-ата минута разсичащо подаване към Диего Коща можеше да се превърне и в гол за тарана с №19, но с пореден блестящ шпагат блесна Мертезакер. Опасното обаче тепърва предстоеше. В 50-ата минута Челси разгърна своя атака по протежението на целия терен. Схемата 3-5-2 спомогна за това Виктор Моузес да навлезе по диагонал в наказателното поле на Арсенал. Последва негов остър шут по земя, който обаче бе спасен с вещина от перфектния до този момент Оспина.

Въпреки, че отстъпи инициативата. Отборът на Арсенал не се отказваше от търсенето на решителен втори гол. Ектор Бейерин получи топката на границата на наказателното поле в 65-ата минута и по земя потърси далечния ъгъл. Тибо Куртоа разчете перфектно ситуацията и направи решаващо спасяване.

Снимка 296141

Голяма беда сполетя търсещия изравнителен гол тим на Челси в 68-ата минута. Получилият малко по-рано жълт картон Виктор Моузес сътвори голяма глупост и направи ужасяваща симулация в наказателното поле на Арсенал. Целият този театър бе видян от главния съдия Тейлър, който за втори път декорира Моузес в жълто и го прати рано, рано под душовете.

Конте: Резултатът е разочароващ за финал

Конте беснее: Първият гол на Арсенал беше много странен

"Сезонът ни беше невероятен"

Изненадващо за мнозина, организираната игра на Арсенал рухна в момента, когато "топчиите" останаха с човек повече на терена. В 77-ата минута Мертезакер и Холдинг не се разбраха кой да покрие Коща при центриране на Вилиян. Диего точно това и чакаше, след което с акуратен удар отблизо върна надеждите на своя тим за спечелването на трофея.

Снимка 296153

И докато "сините" все още ликуваха, Арсенал моментално организира перфектна атака от центъра. На крилото се озова влезлият преди секунди Жиру, който сътвори гениално центриране за нахлуващия на скорост Аарън Рамзи. Уелсецът бе неуловим за съперниковите бранители и глава бързо върна съперника в позицията му на изоставащ.

Снимка 296152

Развоят на срещата не отказа Челси от търсенето на гол, който да ги вкара в продълженията. Отново с ролята да спаси своите се нагърби Диего Коща. Испанецът бе истински звяр в наказателното поле на Арсенал и сам се пребори за уникална голова позиция. За негова зла участ, ударът му като по чудо бе спасен от решилия да остане в средата на своята врата Оспина!

Арсен Венгер: Гордея се с това, че съм печелил Висшата лига без загубен мач за сезона и седем пъти съм печелил ФА Къп

Венгер: Бъдещето ми ще стане ясно в сряда или четвъртък

"Този отбор може да се бори за титлата с една или две покупки"

Арсенал можеше да реши всичко в този зрелищен финал с настъпването на 87-ата минута. Месут Йозил подхвана бърза контраатака за своя тим. Световният шампион с Германия навлезе в полето на Челси, излъга Аспиликуета и отправи шут в обратния на Куртоа ъгъл. Дори и самият Месут не можа обаче да повярва, когато видя как топката среща страничния стълб на противника.