Мъките за феновете на Арсенал продължават с пълна сила. Днес любимият им тим отново вгорчи техния живот, след като сензационно отпадна от турнира за Купата на Англия. Момчетата на Арсен Венгер отстъпиха на втородивизионния Блекбърн с 0:1, което почти сигурно значи, че лондончани отново ще изтърпят една „суха" година.

Припомняме, че „топчиите" вече преживяха подобно унижение и в Capital One Cup, където те бяха изритани от сензацията Брадфорд.

Като цяло играчите на Арсенал бяха подценили днешната среща, очаквайки тя да бъде спокойна и с протоколен статут. Така обаче не мислиха бойките възпитаници на Майкъл Апълтън, които дочакаха своя момент и нанесоха смъртоносния си удар чрез Колин Казим Ричърдс в 71-ата минута.

Арсен Венгер бе дал почивка на някои от своите основни състезатели, като Лукас Подолски, Уолкът, Касолра и Уилшир бяха оставени на пейката, за сметка на играчи, които по-рядко получават шанс за изява.

Логично „топчиите" упражниха сериозен натиск върху съперника си от второто ниво на английския футбол, но така и не успяваха да създадат някое истинско голово положение. На няколко пъти се стигаше до опасни мелета пред вратата на Кийн, но бранителите на гостите се справяха с всяка една ситуация.

Основната цел на Роувърс бе защитата, като в предни позиции се разчиташе предимно на контраатака. „Артилеристите" бяха много близо до попадение в 43-ата минута, когато Томаш Росицки изведе по отличен начин Жервиньо. Останал сам срещу противниковия страж, африканецът направи непростим пропуск, пращайки топката в аут.

Арсенал вдигна оборотите през втората част, като в 66-ата минута Томаш Росицки разтресе гредата след мощен удар от границата на наказателното поле. Жервиньо също пробва късмета си секунди по-късно, но Кийн отново бе на мястото си.

В 70-ата минута Арсен Венгер направи тройна смяна, пускайки в игра Уилшир, Подолски и Касорла, които да донесат победата. Вместо това обаче „топчиите" инкасираха шокиращо попадение в собствената си врата.

Герой за гостите бе Колин-Казим Ричардс, който успя да матира гостите в 71-ата минута. Олсон стреля много силно и топката бе избита с мъка от Шчесни. За съжаление на поляка обаче тя попадна в краката на Казъм Казъм, който безпроблемно  я прати в мрежата на домакините.

Последните минути бяха истинско изпитание за гостуващата отбрана, която геройски удържаше хаотичния натиск на лондончани. В 88-ата минута младият страж Кийн направи феноменално спасяване, отразявайки по уникален начин изстрел с  глава на Тио Уолкът.

Последната минута също бе много емоционална, след като бранител на Блекбърн изчисти топката пред собствената си врата, а секунди по-късно мощен изстрел на Артета облиза външната страна на мрежата.

Така Блекбърн се превърна в първия отбор от по-долна дивизия, който елиминира Арсенал за ФА Къп в ерата на Арсен Венгер. Роувърс вече спокойно очакват съперника си за четвъртфиналната фаза.

АРСЕНАЛ-БЛЕКБЪРН 0:1

0:1 Казим -Ричърдс (71')

СТАДИОН: „Емирейтс"

СЪДИЯ: Майк Дийн

АРСЕНАЛ: Шчесни, Коклен, Фермаелен, Кошчелни, Монреал, Диаби, Росицки, Артета, Жервиньо, Окслейд-Чембърлейн, Жиру (резерви: Маноне, Саня, Рамзи, Уилшир, Касорла, Уолкът, Подолски)

БЛЕКБЪРН: Кийн, Ор, Дан, Ханли, Мартин Олсон, Педерсен, Уилямсън, Лоу, Маркус Олсон, Казим-Ричърдс, Роудс (резерви: Усай, Живе, Фабиу Нунес, Рекик, Гомеш, Гудуили, Бентли)