Медийният гигант “BBC” направи доста интересно изследване след края на сезона в големите първенства, което разкрива, че в Премиършип само 34,1% от футболистите започнали като титуляри в 380-те мача през сезона са англичани. Публикацията идва в идеалния момент, когато на конференцията на ФИФА в Сидни Сеп Блатер отново заговори за абсурдния квотен принцип, който е съчинил, наречен още Правилото 6+5. Тя обаче показва, че швейцарецът не случайно мисли в подобна насока, тъй като идентичността на някои шампионати е на път тотално да се обезличи. Въпросът е дали си заслужава да бъде платена тази цена, но местните тимове да са най-силните в Европа, както показа настоящия сезон в Шампионската лига.

Според изследването, дори в сравнение с миналите два шампионата спада е осезателен. През сезон 2007/2008 от 498 футболисти започнали от начлота на двубоите във Висшата лига, 170 са англичани (34,1%). През 2006/2007 броят на тези футболисти е бил 191, но това е съставлявало 38% от общата бройка. Затова и мениджърът на Англия Фабио Капело си позволи да изрази недоволството си от малкия избор, но заяви, че засега нивото го задоволява. „Броят на футболистите, от които мога да избирам е важен. Естествено по-важно е нивото им. Сега процентът е нисък наистина, но нивото е високо. И в младежките формации положението е добро, но ще е по-добре догодина процентът да скочи на 40/100”, каза Дон Фабио.

Във финала на Шампионската лига, в който Манчестър Юнайтед надигра с 7:6 след дузпи Челси на терена на „Лужники” в Москва започнаха 10 англичани. Тази бройка изглежда прилично, но не такова е положението във вътрешното първенство. Там не повече от една на всеки 5 от стартовите 11-торки може да покрие замислите на Блатер. Средния брой на англичани в отборите е 4. Най-зле в това отношение е Арсенал. Там започващите срещата англичани през сезона са 0,34 на мач (!). Далеч по-добре е положението при Уест Хем – 6,61.

„Чуковете” заедно с Астън Вила (6,42) са единствените два клуба, които имат повече от 6 играчи от родината им, които започват срещите. Средната бройка в „Големите 4” е 2,64. В Шотландия положението е доста по-различно. Там клубовете нямат толкова пари и затова цели 6,27 шотландци започват срещите на своите тимове. Така 56,85 от тимовете от Хълмистата земя покриват квотите на Блатер. Останалите също могат бързо да се нагодят по правилата и то без това да им коства много. В Премиършип обаче само 18% от единайсетоките са с повече от 6 английски футболиста.

Но да не забравяме, че шотландското първенство не може да се мери с други големи от Европа, с които трябва да се съпоставя английското. Ето как седят нещата в Италия, Испания и Германия. В последния кръг от сезона в италианските клубове са стартирали 7,3 италианци, в испанските 6,9 испанци, а в немските 4,9 германци. И трите държави се класираха на ЕВРО 2008 за разлика от Англия, като дори са сред основните фаворити за трофея. Доста специалисти свързват неуспехите на национално ниво на „трите лъва” именно с чужденците във Висшата лига. Истината обаче е, че и преди голямото нашествие албионците нямаха големи успехи. А и не бива са подценява фактът, че шампион на Италия стана за трета поредна година Интер, който понякога започва мачовете си без нито един италианец.

„В Премиършип има достатъчно англичани. Глупаво е да се винят чужденците за неуспехите на националния отбор. През 70-те и 80-те имаше много повече англичани, а тимът ни се мъчеше в квалификациите. Виждаме, че тази година почти 40% от титулярите в първенството имат право да играят за националния отбор. 10 футболиста играха във финала на Шампионската лига, което е невиждано в света. Всяка година инвестираме повече от 40 милиона паунда за развитие на ДЮШ. Заедно с ФА осигуряваме и най-добрите специалисти, които да ръководят тези проекти. По-добре да вдигаме летвата, отколкото да въвеждаме правила, които никога няма да бъдат позволени от европейското законодателство в сферата на трудовата политика на ЕС. Не виждаме смисъл да правим широк басейн от средно класни играчи, като можем да направим дълбок с точните футболисти за Англия, отгледани от най-големите таланти, които тренират футбол в английските клубове.” се казва в изявление на ръководството на Висшата лига.