Политиците обикновено дават щедри обещания преди избори, но малко обикалят страната след това, за да правят нови. Точно това прави чешкият премиер Андрей Бабиш. Милиардерът сега казва, че икономиката позволява държавата да развърже кесията и да увеличи главноломно разходите, разказва Reuters.

Някои, включително и водещият икономист, който съветва Националният бюджетен съвет, не са толкова сигурни - и се притесняват, че Бабиш може да изтрие ползите от години на затягане на коланите.

Европейският съюз подкрепи тази скромност. С назряващите проблеми покрай Полша и Унгария, Брюксел със сигурност не иска нови притеснения около чешките финанси.

Бабиш спечели миналата година, обещавайки увеличения на заплатите на държавните служите, на пенсиите, на разходите за здравеопазване и на тези за инфраструктура. Сега обещанията му влизат в проектобюджета, който предвижда най-голямото увеличение на харчовете в съвременната история на страната - около четири милиарда евро, или два процента от брутния вътрешен продукт. Сумата включва огромни субсидии за железопътен транспорт за възрастни и студенти, повишение на заплатите на учителите и разходите за отбрана.

Някои експерти казват, че финансите на страната са в достатъчно добро здраве. Но главният икономист, който надзирава бюджета, е притеснен, че повишените разходи ще увредят финансите - и то точно в момент, в който растежът започва да се забавя.

Бабиш уверява, че ще впрегне своите бизнес умения. На негова страна е силният икономически растеж - над четири процента през миналата година, както и две години на бюджетни дефицити, когато той бе министър на финансите.

Срещу него обаче е наближаващия спад на субсидии от Брюксел, повишение на разходите за заеми и застаряващо поколение, което означава, че разходите за пенсии тепърва ще се увеличават.

Павел Собишек, главен икономист на UniCredit и лидер на десетима икономисти, които съветват Националния бюджетен съвет, прогнозира, че страната отново ще навлезе в дефицити. "Повишените разходи не са нещо лошо сами по себе си, ако парите се харчат умно, но се опасявам, че това няма да е така".

Критици казват, че подходът на Бабиш досега е бил да хвърля пари по проблемите, вместо да ги реши и да осигури дългосрочна фискална стабилност.

Ричард Хиндлс, един от тримата членове на съвета, смята, че правителството трябва да увеличи резервите, за да може да помогне на икономиката при следващия спад без да тегли нови кредити.

Новите разходи ще повишат пенсиите средно с по осем процента, което ще създаде дефицит, който ще накара правителството, според Министерството на финансите, да изтегли почти $1 милиард от фонда, в който се събират дивидентите от държавните компании.

Пред Reuters Бабиш казва, че задлъжнялостта на страната е едва 32,2 процента през миналата година, от 33,8 процента през 2016 година - и далеч под средната за ЕС, която е малко над 81 процента.

Безработицата в страната с население над 10 милиона падна под три процента, най-ниската в ЕС. Сред страните от централна Европа, Чехия има едни от най-високите кредитни рейтинги - и най-ниска цена на заемите.

Но скоро може да се появят проблеми. Министерство на финансите предвижда 1,1% от БВП излишък, спад от 1,6% през 2017 г., и спад в ръста на икономиката от 4,4 процента миналата година до 3,2 процента през тази и 3,1 процента през 2019 година - прогноза, за която някои икономисти казват, че е твърде оптимистична.

Световният търговски конфликт също може да удари малката, експортно ориентирана страна. Лихвите също се повишават след безпрецедентния период на отрицателни лихви по облигациите.

Държавата трябва да продължи да инвестира, особено в транспорта, за да подкрепи икономиката, смятат бизнес лидери. Новото правителство смята да инвестира 1,3 процента от БВП по това перо.

Ян Бурес, главен икономист в Patria Finance, смята, че няма място за нови дългосрочни разходи в бюджета. "Изглежда, че правителството иска да се радва на добрите времена. Но живеейки в добрите времена, те няма да решат проблема с идващите облаци".