Дойде моментът, в който ЦСКА ще се изправи и срещу последния си съперник в група С на Лигата на конференциите - Зоря Луганск. Феновете на армейците достатъчно добре познават този съперник, тъй като той елиминира техния тим в 3-ия предварителен кръг на Лига Европа преди 2 години. Петима от възпитаниците на Виктор Скрипник и българина Веселин Бранимиров се още са в тима, но има и доста нови имена, на които Стойчо Младенов и неговият щаб трябва да обърнат внимание. През миналата седмица тимът бе разгромен с 1:6 от Шахтьор, но това се случи в отсъствието на наказания Дмитрий Хомченовски и контузените Никита Шевченко и Жуниньо. Общата стойност на състава на Заря според сайта Transfermarkt е 18,6 млн. евро, което го нарежда на трето място в украинската Премиер лига, но това е с почти 120 млн. евро по-малко от Динамо Киев и 170 млн. по-малко от Шахтьор, което ясно показва баланса на силите в бившата съветска република.

Дмитрий МАЦАПУРА (21 г.)

(вратар, украинец)

По принцип е със статут на резерва за сметка на капитана Никита Шевченко, играл срещу ЦСКА преди 2 години, но контузията на последния в сухожилията даде възможност за изява на младока. Той е роден в Харков и е възпитаник на академията на несъществуващия вече Металист. Прояви се отлично в срещата с Рома, като само неговите отлични изяви спомогнаха крайния резултат да е само 3:0 в полза на вълците. Отличава се със сериозно самочувствие, което рядко го подвежда.

Виталий ВЕРНИДУБ (34 г.)

(централен защитник, украинец)

Както фамилията подсказва, става въпрос за сина на Юрий Вернидуб - треньора, извел Шериф до шокиращата победа срещу Реал Мадрид на "Сантяго Бернабеу". Кариерата му започва в родния Запорожие. Има 5 мача за различните формации на Украйна, включително 1 мач за мъжкия национален отбор. Играе и в двата мача срещу ЦСКА през 2019 г. Наскоро имаше проблеми с контузия, която се обади в двубоя с Шахтьор, и той бе заменен принудително. Настоящата ситуация го поставя под въпрос за мача в София, което ще е облекчение за отбраната на червените предвид опасната му игра при статични положения.

Максим ИМЕРЕКОВ 30 г.)

(централен защитник, украинец)

Присъедини се към тима през това лято от Десна. Започва кариерата си в школата на Шахтьор. Така и не записва мачове за първия отбор и решава да продължи състезателния си път в Металург Запорожие. Впоследствие е част от Александрия, беларуските Белшина и Торпедо Жодино, както и кипърския Ермис. Има 18 мача и 1 гол за различните формации на Украйна. Може да играе и като десен бек. През миналия сезон отбеляза попадение с пета в мач с Александрия, което показва, че може да бъде опасен и във фаза атака.

Денис ФАВОРОВ (30 г.)

(десен бек, украинец)

Поливалентен защитник, който може да играе еднакво добре като десен бек, централен защитник и дефанзивен халф. Роден в Киев и започва кариерата си в школата на местните Динамо, Отрадни и Арсенал. През 2018 г. е определен за най-добър играч в Първа лига (второ ниво на украинския футбол), което изстрелва кариерата му. Има отбелязани над 50 гола, което е достатъчно доказателство колко опасни са включванията му в атака.

Ловро ЦВЕК (26 г.)

(вътрешен халф, хърватин)

По-голяма част от кариерата му преминава в съседна Словения, където защитава цветовете на Завърч, Алуминий и Целие. В Заря идва през 2020 г. след кратък период в словашкия Сеница. Има 3 мача за различните формации на ватрените. В двубоя срещу Рома направи 8 изчиствания, като по този показател за целия втори кръг от груповата фаза на Лигата на конференциите го изпреварва само Нурали Алип от Кайрат. Безкомпромисен в единоборствата, както показват осемте му жълти картона през последните 2 сезона.

Егор НАЗАРИНА (24 г.)

(вътрешен халф, украинец)

Започва кариерата си в мъжкия футбол в Днепър. Макар да се налага едва в третия си сезон в някогашния Днепропетровск, той впечатлява с таланта си и подписва договор с Антверпен. Белгийското първенство не се оказва по вкуса му и бива пратен под наем в Карпати, преди в крайна сметка да се озове в Заря през 2020 г. Халфът е с основна заслуга за бронзовите медали и достигнатия финал за националната купа през миналия сезон и неслучайно бе определен за играч на месец май. При нужда може да играе като десен бек. Под въпрос е за двубоя с ЦСКА заради травма.

Владислав КОЧЕРГИН (25 г.)

(дясно крило, украинец)

Един от играчите в тима с най-голям стаж - преминава през 2017 г. от Днепър.Представянето му в последните 2 сезона върви във възходяща линия, като през миналия ноември дори бе определен за играч на месеца в Премиер лигата. Водещ голмайстор на тима с 5 шампионатни попадения. Те му отвориха и пътя към националния отбор, където дебютира през септември в контролата срещу Чехия. Игра и в двата мача срещу ЦСКА през 2019 г.

Дмитрий ХОМЧЕНОВСКИ (31 г.)

(ляво крило, украинец)

По време на първия си период в Заря изиграва 102 мача с 15 гола, а повторно се присъединява към тима през 2018 г. Има 13 мача и 1 гол за различните младежки формации и 4 мача за мъжкия национален отбор. Може да играе добре като ляво и дясно крило. Игра и в двата мача с ЦСКА преди 2 години. Тогава изтормози отбраната на армейците с пробивите си, но в същото време показа, че не се страхува да прави нарушения тогава, когато се налага.

Сергей БУЛЕЦА (22 г.)

(атакуващ халф, украинец)

Има динамична кариера за крехката си възраст. Кариерата му в националния отбор се развива възходящо и записва респектиращите 37 двубоя и 11 попадения за различните формации, преди да стигне до мъжете. Понастоящем активът му за Збирната е 3 двубоя без отбелязан гол. През 2019 г. става световен шампион до 20 г. с националния отбор и получава Сребърната топка на турнира. Играе отлично и по двете крила.

Владислав КАБАЕВ (26 г.)

(атакуващ халф, украинец)

Има 18 мача за различните юношески и младежки формации на Украйна. Преди 2 години остана неизползвана резерва в София, а в Запорожие се появи като резерва в добавеното време като тактическа смяна. Подвизава се основно на десния фланг, като се справя еднакво добре в дефанзивен и офанзивен план. Виктор Скрипник обаче разкри поливалентността на Кабаев, използвайки го също така отляво, а дори и на върха на атаката.

Максим ЛУНЬОВ (23 г.)

(ляво крило, украинец)

Част от Заря от 2017 г. В актива си има 23 мача и 1 гол за различните младежки формации на Украйна. Преди 2 години игра при равенството 1:1 срещу ЦСКА в София, когато бе сменен в 65-ата минута и не взе участие в реванша в Запорожие, загубен от армейците с 0:1. Макар основната му позиция да е отляво, понякога Виктор Скрипник го пуска като дясно крило или на върха на атаката.

Артьом ГРОМОВ (31 г.)

(централен нападател, украинец)

С юношеския отбор на Ворскластава голмайстор на първенството, а при мъжете бележи 25 гола в 132 мача, преди да премине в Динамо Киев. Въпреки че подписва тригодишен договор, изиграва едва 9 мача и след 1 сезон бива трансфериран в КриляСоветов. От там се озовава в Заря и е част от тима от 2017 г. Има 3 мача за младежкия и 2 мача за мъжкия национален отбор на Украйна. Освен на върха на атаката може да действа и по двете крила, а към настоящия момент Виктор Скрипник го използва в халфовата линия.

Шахаб ЗАХЕДИ (26 г.)

(централен нападател, иранец)

Има интересна кариера, белязана от скандал за употреба на допинг, която му коства мястото в корейския СувонБлууингс през 2019 г.  Началото е поставено в един от иранските грандове, чийто юноша е Захеди. След кратък престой в МашинСази той се озовава в исландския Вестманея, с който става носител на националната купа през 2017 г. В украинския футбол нахлува през 2019 г. с екипа на Олимпик Донецк и още в първия сезон е определен за най-добър играч от феновете на клуба. Част от Заря е от 2020 г. Действа както на върха на атаката, така и по двете крила.

Александър ГЛАДКИ (34 г.)

(централен нападател, украинец)

Най-голямото име в редиците на Заря. Бе част от тима на Шахтьор, който през 2009 г. спечели последното издание на Купата на УЕФА. Заради това играчите на Мирча Луческу са отличени с орден "За мъжество" III степен. Член на клуб "Олег Блохин", включващ играчи, отбелязали поне 100 шампионатни гола за украински отбори. Има 47 мача и 19 гола за различните младежки формации на Украйна, както и 11 мача и 1 гол за мъжкия национален тим. В кариерата си е завоювал 9 значими трофея, а през 2007 г. става голмайстор на първенството с екипа на ФК Харков. През 2016 г. осъществява директен трансфер от Шахтьор в Динамо Киев, което е рядко срещан случай. Част от Заря от 2020 г. От началото на сезона има 4 гола и 1 асистенция.

Реймънд ОВУСУ (19 г.)

(централен нападател, ганаец)

Голямата енигма в състава на Заря - от началото на сезона има 3 гола в първенството, докато изявите му в евротурнирите са по-скоро разочароващи. Сходен профил е с иранеца АлахиарСаядманеш, който също отбеляза 3 попадения в хода на първенството. Информация за досегашната кариера на Овусу е оскъдна. Използван основно като резерва, ганаецът може да се включи в заключителните минути на двубоя и със скоростта си да създаде проблеми за противниковата отбрана.

Чакат ни много голове на мача ЦСКА - Зоря

Чакат ни много голове на мача ЦСКА - Зоря

Ако се доверим на статистиката