В събота ЦСКА записа победа с 4:0 над втория отбор на турския Аланияспор и по този начин армейците продължиха традицията да стартират успешно контролите от зимната си подготовка, откакто тимът се завърна в елита преди 5 години. Под ръководството на Бруно Акрапович тимът изигра и най-ранния си мач в този период - на 9 януари. Кои специалисти бяха начело, къде и срещу кого се играха двубоите, кои бяха голмайсторите в останалите мачове и дали има футболист, който е бил на всички подготовки? "Тема Спорт" ще се върне малко назад във времето и ще припомни тези детайли относно първите контроли на ЦСКА за годината.

22.01.2017

Испания

ЦСКА - Локомотив Москва 2:1

0:1 Ндинга 51, 1:1 Руи Педро 53, 2:1 Тонислав Йорданов 85

ЦСКА стартира ударно контролите в първата зимна подготовка в Испания, след завръщането на тима от В група. Актуалният носител на купата на страната по онова време е воден от наставника Стамен Белчев, който няколко месеца преди това е заменил на поста Христо Янев. Откриващият двубой от предсезонната сесия е срещу руския гранд Локомотив Москва. И резултатът е обнадеждаващ, като превръщат московчани в "любим" съперник, тъй като е надигран за втори пореден път. Първият сблъсък е през 2008-ма отново в иберийската държава, когато червените надиграват Локо с 3:2 във финала на турнира "Пего". На 22 януари 2017-та московчани бележат първи чрез резервата Ндинга в 51-ата минута, но Руи Педро възстановява равенството само 120 секунди по-късно. Победата за ЦСКА носи 18-годишният тогава Тонислав Йорданов с чудесен прехвърлящ удар от 18 метра 5 минути преди края. Любопитното е, че младият нападател и Пламен Гълъбов са единствените останали футболисти в Борисовата градина от онова време, както и Валентин Антов, който тогава не пътува с първия тим за лагера в Испания, който червените приключват с актив от 2 победи и 3 загуби.

20.01.2018

Сандански, България

Вихрен - ЦСКА 0:2

0:1 Хеан Бланко 56, 0:2 Роланд Алберг 61

През 2018-та ЦСКА стартира с контролите на българска земя, като гостува в Сандански на местния Вихрен. По време на мача си личи умората, натрупана от тежките физически упражнения, които е провел Стамен Белчев и срещата преминава в бавно темпо. Червените все пак постигат успех с 2 гола през второто полувреме, дело на появилите се като резерви нови попълнения Хеан Бланко и Роланд Алберг. В тима вече са Жеферсон, Валентин Антов, Тиаго Родригес, Енрике Рафаел, както и юношата Радослав Живков, който получи шанс и в събота от Бруно Акрапович.

16.01 2019

Марбея, Испания

ЦСКА - Бохум 1:1

0:1 Майер 63, 1:1 К. Малинов 74

През зимата на 2019 година ЦСКА, който по това време е воден от Нестор Ел Маестро отново е на подготвителен лагер в испанския курорт Марбея, където армейците изиграват и своята първа контрола. Мачът е на 16 януари и е срещу немския втородивизионен Бохум. Сред титулярите за червените са настоящите лидери на тима Валентин Антов, Тиаго Родригес и Али Соу, а на резервната скамейка е младият Мартин Смоленски. Жеферсон е в групата за лагера, но е изостанал с подготовката и се включва в следващите двубои, а срещу Бохум завръщане след лечение на поредната си контузия прави Енрике Рафаел. Мачът завършва 1:1, след като ЦСКА стига до изравнителен гол чрез Кристиян Малинов в 74-ата минута. Преди това немците са открили с гол на Майер от пряк свободен удар, който е отсъден за нарушение на Валентин Антов.

16.01. 2020

Турция

ЦСКА - Каспий 4:0

1:0 Соу 35, 2:0 Соу 39, 3:0 Албентоса 61, 4:0 Набиханов 68-авт.

През миналата година ЦСКА проведе първата част от своя зимен подготвителен лагер в Турция, където бе изигран един мач ден преди края на престоя в южната ни съседка. Начело на тима е Милош Крушчич, а първата проверка на армейците е на 16 януари срещу казахстанския Каспий. Червените са с класи на съперника и побеждават с 4:0, като над всички през първото полувреме е Али Соу, който решава и крайния изход с два гола. В групата за лагера освен гамиеца са и настоящите играчи на ЦСКА Пламен Гълъбов, Брадли Мазику, Тиаго Родригес, Валентин Антов, Петър Занев, Греъм Кери, Густаво Бусато, Ахмед Ахмедов, Мартин Смоленски, Тонислав Йорданов, Иван Турицов, Илия Шаламанов. В състава е и Енрике Рафаел, но той лекува контузия.