Столичният ЦСКА много рядко губи на "Армията" с два и повече гола. Досега това се е случвало общо 10 пъти в шампионата, като най-голямото поражение е от Нефтохимик с 1:4 през 2000 година. Вижте тези провали на "армейците" на техния стадион:

Най-тежките загуби на Левски на "Герена"

От български отбори

ЦСКА Червено знаме - Ботев (Пд) 1:3 - 09.04.1967, 21 кръг

През далечната 1967 година се е изиграло най-оспорваното първенство на България. След 20-ия кръг Ботев (Пд) е водач с 26 точки, а ЦСКА е само с 2 точки по-малко, но е едва на четвърта позиция. Тогава Левски е с 23 пункта и общо 5 отбора се борят за титлата.

Мачът е от паметните за "канарчетата". Те помитат действащия шампион, като още през първото полувреме с голове на легендите Георги Попов и Динко Дерменджиев повеждат с два гола разлика. В 76-ата минута Дерменджиев прави резултата класически. Пропуските  пред "червената" врата се редят един след друг, но в края младият Димитър Пенев вкарва почетното попадение за домакините. Интересен факт е, че мачът се играе преди полуфинала за КЕШ между ЦСКА и Интер.

В крайна сметка Ботев (Пд) печели титлата с 38 точки, като много важна се оказва победата на ЦСКА над Славия с 2:1 в 28-ия кръг. "Армейците", които са на косъм от класиране за финал за КЕШ остават на 5-то място с 34 точки. В този сезон България има и полуфиналист за КНК в лицето на вицешампиона Славия.

ЦСКА Септ. знаме - Марек 1:3 - 30.10.1976, 10 кръг

Втората такава загуба на ЦСКА отново е през изключително оспорван сезон. След деветия кръг на шампионата 1976-77 ЦСКА е на първо място с 13 точки, но с една точка по-малко са: Левски-Спартак, Марек, Тракия и Ботев (Враца). Тимът на Марек воден от големия Янко Динков прави фурор, макар и новак. Двамата братя Иван и Венцислав Петров са привлечени от Торпедо (Карлово), където са натирени като "безперспективни" юноши на Левски-Спартак.

Гостите от Станке Димитров имат пълно превъзходство и с два гола на Иван Петров в 30-ата и 48-ата минути повеждат. Сашо Паргов вкарава трето попадение, а Божил Колев в 78-ата минута прави резултата да изглежда по-приемлив. През втория полусезон Марек отново побеждава "армейците", постигайки втори дубъл след 1963-ата година срещу тях за първенство. Футболистите от тогавашния Станке Димитров накрая се окичват с бронзовите медали, като дълго време са в борбата за титлата. Те се класират за Купата на УЕФА и успяват у дома да победят европейския колос Байерн (Мюнхен) с 2:0. ЦСКА остава на 4 точки зад шампиона Левски-Спартак.

ЦСКА Септ. знаме - Дунав 0:3 служебно - 22.06.1985, 30 кръг

Този мач изобщо не се играе. След скандалите на финала за Купата, ЦСКА Септемврийско знаме и Левски-Спартак са разформировани и са им присъдени служебни загуби съответно срещу Дунав и Берое. За "армейците" този резултат е без никакво значение, докато русенци с "победата" си запазват мястото си в А група за сметка на Миньор.

Снимка 281513

ЦСКА - Металург 0:2 - 17.04.1999, 23 кръг

През един от най-слабите си сезони ЦСКА губи у дома сензационно от пернишкия Металург с 0:2. Столичани са едва на седма позиция преди този спектакъл. Перничани правят серия от забележителни мачове и печелят с два гола на Генчо Симонов, който показва запазената си марка - салто мортале.

В края на сезона Металург е изхвърлен от А група за уговорени мачове, макар че завършва на десета позиция. ЦСКА се изкачва до пето място и губи още веднъж на "Армията" - в предпоследния кръг от шампиона Литекс с 2:3. Това е първенството, в което ловчанлии се гониха с Левски цял полусезон без двата отбора да губят точки.

ЦСКА - Нефтохимик 1:4 - 27.02.2000, 16 кръг

В първия пролетен кръг Нефтохимик на практика осигури титлата на Левски. "Армейците" бяха само на три точки след вечния съперник и никой не очакваше да направят точно такава грешна крачка. "Шейховете" бяха на трето място и разполагаха с най-силната си генерация.

Незабравимият Велиян Парушев откри за гостите в 15-ата минута. Те имаха предимство и покачиха на 0:2 чрез Милен Георгиев. Димитър Иванов намали преди почивката след гол с глава. През второто полувреме Тодор Киселичков вкара две попадения с хубави далечни удари и направи победа на Нефтохимик разгромяваща.

Това беше сезонът с "кървавия" гол на Георги Иванов-Гонзо. Левски стана шампион с 12 точки аванс пред ЦСКА, а Нефтохимик завърши на четвърто място и се класира за Купата на УЕФА.

Снимка 475067

Източник: cska.bg

ЦСКА - Миньор 0:3 - 25.10.2009, 10 кръг

Това е един от най-скандалните мачове в историята на софийския гранд. ЦСКА се намираше на първо място с 8 победи и 1 равенство и изглеждаше като основен фаворит за титлата. Перничани бяха на десета позиция с 10 точки, колкото имаше и Левски.

Безсилието на "армейците" в този двубой беше направо отчайващо. Румен Трифонов откри за гостите в 15-ата минута, а обещаващият Даниел Златков удвои в 53-ата минута. Независимо, че Христо Господинов от Миньор беше изгонен, домакините така и не можаха да се върнат в мача. Връх беше пропуснатата дузпа от Мишел Платини. В добавеното време юношата на "армейците" Румен Трифонов направи резултата класически.

След тази среща ЦСКА продължи да губи темпо и финишира на 8 точки зад шампиона Литекс. Миньор зае комфортното осмо място в крайното класиране.

Снимка 475066

Източник: Фейсбук

ЦСКА - Литекс 0:2 - 02.03.2013, 16 кръг

Двата тима бяха в сянката на борещите се за титлата Лудогорец и Левски. Армандо Ваюши вкара по едно попадение през двете полувремена. Накрая ЦСКА взе бронзовите медали, а Литекс се класира на почетното пето място.

Това е сезонът, в който Левски изпусна сигурна титла след равенство в последния кръг у дома срещу Славия. Така Лудогорец стана шампион за втори пореден път.

ЦСКА - Лудогорец 0:2 - 10.11.2013, 17 кръг

Мачът се очакваше с огромно нетърпение от феновете на ЦСКА. Лудогорец имаше преднина от 8 точки и при победа на практика изхвърляше "армейците" от битката за титлата.

След голям пропуск на гостите в началото, столичните футболисти упражниха сериозен натиск. Владислав Стоянов игра отлично на вратата на "орлите" и спаси няколко много опасни положения. В 28-ата минута юношата на ЦСКА Михаил Александров откри, след като беше изведен зад защитата. През второ полувреме Марселиньо уцели гредата след хубава соло акция. Топката отскочи до Върджил Мисиджан, който с премерен удар вкара за 0:2.

В края публиката засипа гостите с бутилки от минерална вода. Лудогорец взе третата си титла, а ЦСКА се задоволи с бронзовите медали, застигайки по точки другия претендент Литекс.

ЦСКА - Лудогорец 0:2 - 01.04.2017, 26 кръг

Срещата от последния кръг на редовния сезон на практика беше без значение. Лудогорец имаше преднина от 18 точки и за ЦСКА беше само въпрос на престиж да вземе победата.

Домакините водени в атака от Каранга атакува през цялата среща. Героги Дерменджиев беше позиционирал "орлите" отлично. Отново в 28-та минута падна първия гол. Козмин Моци вкара марково попадение с глава след центриране от фаул. Топката се удари в дясната греда и влезе в мрежата. В 41-та минута Вандерсон на ръба на засадата овладя топката и подаде на Джонатан Кафу, който нямаше как да сгреши на празна врата за 0:2.

"Армейците" направиха много пропуски, като най-много се отличи Каранга. Лудогорец спечели шестата си поредна титла с аванс от 16 точки пред столичани.

ЦСКА - Черно море 1:3 - 20.07.2019 - 2 кръг

"Армейците" направиха втора издънка на старта на настоящото първенство. Али Соу се отличи с два големи пропуска в началото. Исмаил Иса откри за "моряците" в 23-та минута след страхотна солова акция отляво и кинжален завършващ удар под малък ъгъл. В 36-ата минута Стойчо Атанасов игра с ръка и Георги Кабаков посочи бялата точка. Родриго беше хладнокръвен за 0:2. В 60-ата минута същият футболист с премерен удар направи резултата класически.

ЦСКА все пак вкара едно попадение чрез Тони Уот в 74-ата минута. "Армейците" се отличиха с безкрайните си пропуски в този двубой.

Какво ще се случи през настоящия сезон все още е рано да се каже. Ако временното класиране бъде обявено за крайно Лудогорец ще вземе девета поредна титла. ЦСКА е на четвърта позиция с 46 точки, толкова колкото имат Левски и Локомотив (Пловдив). "Орлите" са с аванс от 9 точки, но и мач по-малко два кръга преди края на редовния сезон. Ако все пак се доиграе пълният формат на първенството ЦСКА и Черно море може да се срещнат още два пъти. "Моряците" са шести с 37 точки и имат пряк двубой с Берое за попадане в челната шестица.

Коронавирусът обърка много неща, включително и българското футболно първенство. Развитието на пандемията ще даде отговор на всички въпроси. Колкото по-скоро, толкова по-добре.