Сривът на доходността по облигациите направи живота труден за инвеститорите по света. Но за обсадените европейски банки ситуацията вече беше изключително тежка, пише The Wall Street Journal.

Три фактора тежат над тях: отрицателните лихви, забавянето на икономиката и скандалите с пране на пари.

Индексът Euro Stoxx Banks, който след акциите на публичните банки на Стария континент, се покачи с по-малко от 5% от началото на годината, докато по-широкият Eurostoxx 600 постигна 11% ръст. Показателно за нагласите на инвеститорите е, че европейските банки в индекса се търгуват на 70% от балансовата им стойност, далеч под американските конкуренти.

Някои инвеститори се опасяват да навлязат. "В момента секторът представлява капан", казва Фабио ди Джиансанте от Amundi. Въпреки че оценките са на почти безпрецедентно ниски нива, той залага, че икономическите проблеми и ниските лихви ще изпратят акциите още по-ниско.

Секторът бива теглен надолу и от индивидуални банки като френската Societe Generale, която изтри 8% през 2019 г., както и холандската ABN Amro, която падна с 6%.

Падащите лихви помагат на компаниите да понижат разходите си за лихви и така да увеличат печалбата си. Но за банките историята е по-различна. Ниските и отрицателни лихви ограничават печалбата на банките. А възвръщаемостта по дългосрочните облигации се завърна на ултраниски или дори отрицателни нива, както е случая с 10-годишния германски дълг.

Доходността на облигациите по целия свят падат до нива, невиждани от години

Доходността на облигациите по целия свят падат до нива, невиждани от години

Германските излязоха на негативна територия за първи път от 2016-а насам

"Акциите растат отчасти заради очакването, че разходите по кредитите няма да се увеличават и това е добре за всички, освен за банките", казва Джейсън Напиер от UBS.Анализаторите в Moody's очертават особено мрачна картина за германските банки, тъй като приходите от лихви представляват почти 70% от общите.

Серията скандали с пране на пари е друг фактор, който движи нагоре разходите, а възможните глоби свалят цената на акциите. Скандинавския полуостров пострада най-тежко. Най-голямата банка в Швеция - Swedbank - изтри 14% от пазарната си капитализация, след като стана ясно, че е участвала в подобен скандал. Danske Bank, друга замесена в пране на пари банка, загуби 47% миналата година и още 6% през тази.

Иронично, лъчът светлина идва от Brexit. Акциите на ориентираните към местната икономика британски банки като Lloyds Banking Group и Royal Bank of Scotland, се покачиха с 19% и 14%, съответно.

Европейските банки страдат и заради новите финтех компании, които подриват бизнес модела им и крадат клиенти.

Raiffeisen Bank и други европейски банки са замесени в голям скандал за пране на пари

Raiffeisen Bank и други европейски банки са замесени в голям скандал за пране на пари

Нови имена на финансови институции се появиха след тези на Danske Bank и Swedbank