„Еволюцията на Шампионската лига е резултат от обширни консултации с участието на всички заинтересовани страни. Новите поправки в регламента няма да изменят спортните принципи и няма да променят правото на всяка асоциация да делегира свой клубен представител в групите на Шампионската лига. Ние се радваме, че европейският футбол остана единен и верен на концепцията за солидарност, честно съперничество, справедливо разпределение на средствата и грамотно управление". Край на цитата на Теодор Теодоридис.

Красива фасаза, зад която се пoдава развеселената физиономия на Чичко Паричко. Дали под формата на Ван Цзян Лин, смятан за един от най-богатите хора на планетата. Или пък американските милиардери, които отдавна са хвърлили око на европейския футбол, на който гледат като на не-разорана нива. Така или иначе още в първата година след принудителната абдикацията на мосю Платини, УЕФА обърна курса. И едва ли следващият президент, избран през септември, ще е готов да възстанови статуквото. Този път духът от бутилката изглежда непоправимо пуснат на свобода. И моментът не е случаен.

УЕФА въвежда следните промени от сезон 2018/19:

1.Четирите водещи - нации Англия, Испания, Германия, Италия ще имат по четири отбора в групите на ШЛ. Без никакви условия за потоци и квалификации. Още 10 отбора по право ще участват в групите, естествено от най-високо класираните в ранглистата държави.

2.Клубните коефициенти от тази дата ще се изчисляват само върху резултатите на отбора участник. Отпада националната ранглиста. Лудогорец вече ще играе за себе си, а не за България. Мантрата отпада!

З.Ще има допълнителен бонус за исторически успехи. Към коефициента на клубове, печелили европейски титли или играли на финали, ще се прибавят константни точки.

4.Неясна формулировка - съществено ще се увеличат финансовите отчисления за участниците.

5.Веднага след това обаче следва - съществено се променя начинът на определяне на парите, които се полагат на отборите. Въвежда се четиристе-пенна система - базисни доходи, пари за спечелени точки, пари за клубен коефициент и такива от маркетинговия дял. Всъщност и досега разпределението се праве-ще по същите правила, но явно механизмът ще бъде променен. 

6. Победителят в Лига  Европа автоматично печели право да участва в групите на ШЛ. Което означава, че е възможно да вземе 27-а сигурна квота и да останат само 5 за квалификации.

Защо се правят промените?

Вероятно малцина са обърнали внимание, но предстои най-мижавият сезон в ШЛ откъм бляскаво представителство. Извън турнира са клубове, които притежават половината купи в КЕШ и Шампионската лига. Милан със 7, Ливърпул с 5, Аякс с 4, Манчестър Юнайтед с 3, Интер с 3, Нотингам с 2. Извън турнира са още следните носители на купата - Марсилия, Цървена звезда, Стяуа, Астън Вила, Фейенорд, Хамбургер Шф, Челси. Извън турнира са колоси като Андер-лехт и Рейнджърс.

На пух и прах е разбито цялото основание, върху което се градеще доктрината „Платини". Той набута аванта на Изтока, не заради несъществуващия тогава Лудогорец, а заради ЦСКА София, Левски, Партизан, Цървена звезда, Стяуа, Слован Братислава, Динамо Тбилиси, Спартак Москва - все отбори, притежаващи огромна футболна фенска маса. Те обаче не са в Шампионската лига и през този сезон. 

Така самата идея за ШЛ като нещо грандиозно и мега-футболно е компрометирана. Само един поразителен факт - двата най-големи английски клуба - Ливърпул и Манчестър Юнайтед, са зад борда. Зад него е и Челси. За каква класа на ШЛ въобще можем да говорим?! Това не е турнирът, който трябваше да събира цвета на европейския и световния футбол. Шампионската лига в този вид не издържа и маркетингово, защото дори не е необходимо да се правят неуместни сравнения между Ливърпул и Лудогорец. 

При това положение съдбата почука на вратата. Просто нямаше друг начин. Бизнесът го изисква. Футболът - това са феновете, техните интереси са над всичко. Не може колоси като Реал и Барселона да се разхождат до Астана, защото регламентът го позволява. Те са заинтересовани да играят само и единствено големи мачове. А за големи мачове им трябват големи съперници. Иначе става като в нашето първенство, двата гранда сдадоха позиции и хората ги няма на стадионите.

Какъв е пътят от тук нататък? Обявените принципи и промени са само началото. Много вероятно е да се създаде историческа квота за големите отбори, така че да бъдат избегнати прецеденти като тазгодишния. Няма как Манчестър Юнайтед, Милан, Ливърпул, Интер, Челси да не са в турнира, без значение на кое място са завършили в първенството. Това не е маркетингово, а този турнир се нарича най-комерсиалният. Който не е доволен, да си направи отделен турнир, да възстанови КЕШ и да властва спортният принцип. Да видим колко хора ще го гледат и как ще конкурира Шампионската лига на големите?!

Нас ни интересува какво ще стане с допускането на малките в компанията на големите. При 26, че дори и 27 сигурни квоти остават свободни 5 или 6 места от квалификации. Спорно е дали ще бъде запазен досегашният формат с два потока поради една причина. В нешампионския поток участваха 15 тима, половината от които изчезват механично заради промяната. Някак нелепо ще е 5-6 отбора да играят за 2 квоти, каквато е първоначалната идея. Шампионският поток няма този проблем с участието, защото има безкрайно много първенци на всякакви държавици. Новото ще е, че в надпреварата ще се включат 3-4 шампиона, които сега участваха по право в групите. Общо взето, през годините това право имаха Шотландия, Белгия, Швейцария, Румъния, Дания, Чехия. Сега те директно се отправят към шампионския поток и му вдигат нивото. Това всъщност е голямата идея на нововъведението - да бъде осуетен потокът от кипърски, израелски, казахстански и беларуски отбори, които присъстват прекалено често в груповата фаза. Неканените гости трябва да бъдат елиминирани. В това число е и българският хегемон, който все пак не притежава нито традиции, нито история, за да предизвика какъвто и да е маркетингов интерес. Трябва да се признае, че поне към момента напълно по силите на Лудогорец е да влезе в груповата фаза и през далеч по-сложна конкуренция.

И тази промяна обаче е половинчата. Рано или късно Шампионската лига ще навлече доспехите на Суперлига по американски принцип. И тогава вече парите ще станат баснословни. Това го описах преди цели 20 години, време е да се осъществи. Не казвам дали е добро или лошо, просто развитието на футбола го изисква. Никой не е успял да сложи прът в историята. Едва ли ще се случи и с футбола!