Турнир: Шампионска лига Стадион: Зрители: 31908

Шахтьор победи Рома с 2:1 в първи 1/8-финален мач от Шампионската лига

Рома се скова от студ и футболна немощ в Украйна, Шахтьор пропусна да разгроми "вълците"

2:1 за домакините в един страхотен двубой на стадиона в Харков

90+3′

НОВ ГРАНДИОЗЕН ПРОПУСК! До края на срещата, Фортуна определено беше на страната на гостите от Рим. След поредицата от грандиозни пропуски, домакините от Шахтьор трябваше да преглътнат несполуката и в 93-ата минута, когато незнайно как от голлинията, падналият на земята бранител Бруно Перес изби с крак удар от един метър на Факундо Ферейра.

90+1′

Смяна за губене на време в лагера на Шахтьор. Играта напуска Бернард. Влиза Коваленко.

89′

Прехвърчаха искри на терена. Тайсън и Пероти си размениха непозволени удари и бяха наказани с жълти картони.

89′

Официално предупреждение и за Пероти.

83′

Последна смяна за гостите. В игра се появява Грегоар Дефрел. Напуска Наинголан.

80′

Първи жълт картон в мача. Получава го Факундо Ферейра.

75′

На терена се появява и Жерсон, който замени уморения Ченгиз Юндер.

73′

Веднага след получения втори гол, наставникът на Рома - Еузебио Ди Франческо предприе две смени. Първата от тях беше Бруно Перес за Алесандро Флоренци.

Снимка 341580

Източник: uefa.com

72′

ГООООЛ ЗА ШАХТЬОР!! 2:1!! ФРЕД!! Отличен завършек на нападателния устрем на Шахтьор беше поставен в 72-ата минута. Пълният обрат в Харков беше факт, когато Алисон най-сетне бе поставен на колене. В ролята на негов палач влезе опорният халф Фред, който отбеляза неспасяемо от пряк свободен удар, пращайки коженото кълбо точно под горната греда на "вълците".

62′

И ОТНОВО АЛИСОН!  Упражнението се повтори и малко по-късно. Алисон продължи с чудесата, след като отрази изпипан до последния детайл удар на капитана Тайсън.

55′

УНИКАЛЕН ПРОПУСК НА ДОМАКИНИТЕ! Инкасираният гол сякаш срина психиката на "вълците", които в следващите минути можеха да допуснат и пълен обрат. В 55-ата минута обаче стражът Алисон демонстрира защо напоследък се ползва с прякора "Меси на вратарите". Бразилският национал сътвори нещо рядко срещано, след като от няколко метра спаси с една ръка безкомпромисен изстрел на своя сънародник Марлос.

Снимка 341581

52′

ГОООЛ ЗА ШАХТЬОР!! 1:1!! ФЕРЕЙРА! Втората част започна по мечтан начин за домакините. След два опасни изстрела на Марлос, "миньорите" заслужено се добраха до изравняването. Централният бранител на Шахтьор - Ярослав Ракитский впечатли с отличен извеждащ пас от собствената си половина за Факундо Ферейра. Аржентинецът размина бранител на Рома и с лекота под плонжа на Алисон направи 1:1.

45′

ИГРАТА СЕ ПОДНОВЯВА!

Снимка 341583

45+2′

ПОЧИВКА!

45+1′

Лошите новини за треньора на Шахтьор - Пауло Фонсека обаче не свършиха до тук. Един от основните му футболисти Серхи Кривцов се приземи много лошо на своя глезен и се наложи да бъде заменен принудително. На негово място се появи младият Иван Ордец.

42′

ГОООЛ ЗА РОМА!! 0:1!! ЧЕНГИЗ ЮНДЕР! Малко преди двата тима да се оттеглят на почивка, Рома се добра до така жадувания гол на чужд терен. По подобие на последните седмици, и тази вечер в герой за "вълците" се превърна турската сензация Ченгиз Юндер. Талантът получи съвършен пас зад отбраната от Един Джеко и въпреки намесата на Пятов, прати топката зад голлинията, за да празнува и дебютното си попадение в най-комерсиалния футболен турнир.

31′

Домакините са недоволни от решението на главния съдия Уилям Калъм, който пожали Един Джеко и не му показа задължителен жълт картон.

20′

ДЖЕКО! Рома организира атака като по учебник в 20-ата минута. Ченгиз Юндер се измъкна от двама съперникови играчи и с едно дълго подаване намери устремилия се в атака Диего Пероти. Аржентинецът веднага продължи за връхлитащия Един Джеко, който обаче не бе достатъчно акуратен и стреля право в обсега на добре позиционирания Пятов.

Снимка 341576

Източник: EPA/БГНЕС

14′

Последваха няколко отлични пробива на Марлос по левия фланг, който завършваха с остро подаване в полето на Рома. Така и обаче не се намери играч в "оранжево-черно", който да засече коженото кълбо в мрежата на Алисон.

6′

ШАНС ЗА РОМА!! Първото реално голово положение в мача бе регистрирано секунди по-късно. Бранителят на Рома - Александър Коларов центрира от ъглов удар. Топката премина през купа от играчи и бе отиграна малко случайно от Един Джеко. Пятов обаче бе на мястото си и спаси с изумителен рефлекс. За негово щастие опиталият да сътвори голова добавка Феде Фацио, стреля в тялото на бранител на Шахтьор.

Снимка 341574

4′

Украинците опитаха да отговорят на предизвикателството със скоростна атака, която премина през техничните Исмайли и Факундо Ферейра. Нито един от двамата обаче не успя да застраши сериозно предварително падналия на земята страж Алисон.

3′

Рома опита да респектира амбицираните домакини с ранна преса дълбоко в тяхната половина. Това притесни сериозно играчите на Шахтьор, които на няколко пъти принудиха своя вратар Андрий Пятов да чисти панически.

2′

Битката в Украйна има сериозна предистория. През сезон 2010/11 двата тима мерят сили на същата фаза от турнира, като тогава Шахтьор триумфира и в двата сблъсъка. Повече от 10 години вече Рома не може да прескочи осминафиналите в Шампионската лига.

2′

Шахтьор спечели всичките си три домакинства в груповата фаза на Шампионска лига, като бяха победени отбори като Наполи, Фейенорд и Манчестър Сити. В супер форма за своя тим се намира нападателят Факундо Перейра, който за последните 12 мача е реализирал 11 попадения.

1′

74. Виктор Коваленко 30. Жерсон

Отборите на Шахтьор (Донецк) и Рома се изправят един срещу друг в първи осминафинален двубой от елиминационната фаза на Шампионската лига. Двата тима са тима са силно амбицирани за продължаване в следващия етап на турнира, което предвещава интересни двубои в Украйна и Италия.

Отборът в по-добра игрова форма определено е този на гостите. За разлика от Шахтьор, "джалоросите" нямаха дълга зимна пауза и в момента се намират в достатъчно добър ритъм от официални срещи.

Еузебио Ди Франческо: Дано покажем най-доброто от себе си

Ди Франческо: Дано покажем най-доброто от себе си

"На терена ще си проличи работата ни"

Еузебио Ди Франческо похвали футболистите на Рома, споделяйки че вижда израстването им от мач на мач. Специалистът е на мнение, че напрежението трябва да бъде туширано и да се търси задължително поне един гол на чужд терен. Играчът във форма за "вълците" определено е турският национал Ченгиз Юндер, който не спира да бележи и дава голови асистенции. Много ще се разчита и на Един Джеко, който преди няколко седмици отказа трансфер в Челси и продължи да радва тифозите на "Олимпико".

Снимка 339643

Твърдо аут за днешния мач е тежко контузеният Рик Карсдорп, докато Алесандро Флоренци и Максим Гоналон до последно ще бъдат под въпрос.

Един Джеко: Физически имаме предимство пред Шахтьор (Донецк)

Джеко: Знаем какво да очакваме от Шахтьор (Донецк)

"Предимство за нас е, че се намираме в по-добър игрови ритъм"

Снимка 335299

Източник: shakhtar.com/uk

В лагера на домакините цари оптимизъм. По време на зимната си подготовка, "миньорите" срещнаха нашия Лудогорец и направиха зрелищно равенство 2:2. Наставникът на Шахтьор - Пауло Фонсека смята, че шансовете в тази турнирна двойка са поделени - 50:50. Той призова възпитаниците си да не се уповават на статистиката, която определено е в полза на гранда от Донецк, а да спазват тактическите му указания и да търсят пробойни в стройната организация на именития си италиански съперник.

Пауло Фонсека: Можем да победим Рома

Треньорът на Шахтьор: Можем да победим Рома

"За съжаление прекалено дългата почивка не е благоприятна за нас"

Поради размирната обстановка в Украйна, Шахтьор отново ще играе на стадион "ОСК Металист" в Харков. Главен съдия на срещата е Уилям Калъм с помощници Дейвид МакГечи и Франсис Конър. Допълнителни асистент рефери са Боби Мадън и Джон Бийтън. Четвърти арбитър е Дъглас Потър.