В третия квалификационен кръг на Шампионска лига българският шампион Лудогорец ще се изправи срещу победителя от двойката Клуж - Малмьо, ако успее успешно да се справи с МОЛ Види преди това.

Лудогорец срещу Клуж на Едуард Йорданеску или Малмьо в Шампионската лига
Обновена

Разградчани ще гостуват в първия мач, ако стигнат до следващата фаза

Ето най-важните исторически събития за Малмьо през годините:

Малмьо е създаден през 1910 година, но не може да се похвали с много големи успехи на европейската сцена. Най-доброто му представяне е през сезон 1978/79, когато достига до полуфинал за КЕШ, но губи от Нотингам с 0:1.

Тогава скандинавците излизат доста резервирано срещу своя съперник, тъй не са фаворит в срещата. Това обаче им оказва огромно влияние и допускат гол в края на първото полувреме, дело на Тревор Франсис, след който играчите на Боб Хаутън не успяват да се върнат в мача. Разочарованието е огромно, но Нотингам изживява "златните" си години по онова време и не е изненада, че се справя с далеч по-скромния отбор на Малмьо.

По пътя към финала футболистите се справят със съпротивата на Монако, Динамо (Киев), Висла Краков и Аустрия Виена. Въпреки загубата от английския отбор обаче, това е най-голямата "победа" в историята на клуба, превърнал се в първия скандинавски отбор, достигнал до тази фаза на турнира.

Останалите им два успеха са през сезон 1974/75 и 1986/87, когато играят на четвъртфинал. В "модерната" история на Шампионска лига обаче, най-престижното представяне на Малмьо е достигането до груповите фази в турнира.

Клубът има цели 20 шампионски титли и доминацията му в първенството на Швеция е осезаема. Старши треньор на тима е Уве Рьослер, който застава начело на 12 юни 2018 година, подписвайки договор за 2.5 години.

През този сезон звездата на отбора Маркус Розенберг има 14 появи на терена и отбелязани 7 гола. След него се нарежда друг нападател - Карлос Страндберг с 13 мача и 6 попадения. Това е и предимството на Малмьо при евентуален сблъсък с Лудогорец, че първенството в Швеция е в разгара си в момента, но тимът е едва шести с 22 точки, на 11 зад лидера АИК.

Скандинавците са печелили и Купата на Швеция 14 пъти, а Суперкупата - само два.

Клубът е по-известен по света заради Златан Ибрахимович, който стартира професионалната си кариера именно там.