Българският първенец Лудогорец за поредна година се прости с мечтата си за достигане до груповата фаза на Шампионската лига. "Орлите" имаха тежка вечер в Загреб, където загубиха реванша си срещу местния Динамо с 4:2. Така с общ резултат 3:6 възпитаниците на Анте Шимунджа навеждат глава и ще трябва да се справят с литовците от Жалгирис, ако искат да попаднат поне в групите на Лига Европа. Припомняме, че дори и провал срещу балтийците няма да бъде фатален за тях, тъй като вече са сигурни за този етап, но в Лига на конференциите.

И като заговорихме за лошата вечер на Лудогорец, ето в какво се изразяваше тя. На кратко казано - 4 инкасирани гола и 3 получени червени картона!

Снимка 583625

Източник: startphoto.bg

Още в 12-ата минута Динамо (Загреб) откри чрез Йосип Дърмич. Малко след това Доминик Янков пропусна да изравни, а почти веднага си изкара втори жълт картон. "Модрите" се възползваха от изненадващото числено неравенство и докараха преднината си до класическа чрез два гола на Мислав Оршич. До паузата Кирил Десподов съхрани "зелената" чест с красив изстрел за крайното 3:1. Веднага след паузата Десподов беше точен от дузпа и леки искрици надежда се прокараха из лудогорските редици. Не така обаче мислеше главният съдия Беноа Бастиен, който изгони още двама от "орлите", а това спомогна на Динамо да "затвори" мача с нов гол за крайното 4:2.

Динамо (Загреб) - Лудогорец 4:2 (Раззвой на срещата по минути)

Много голове, нерви и червени картони в хърватската столица

Двубоят не започна по най-добрия начин за "орлите", които бяха заплашени от това да инкасират ранно попадение в 3-ата минута. Динамо организира атака през центъра, след което топката стигна до Адеми, стрелял от границата на наказателното поле. Симон Слуга обаче бе на мястото си и блесна с важно спасяване.

Снимка 583627

С оглед началните мигове на този реванш, изненада не се оказа фактът, че "модрите" откриха резултата в своя полза. В 12-ата минута Антон Недялков беше разигран от фланговите играчи на Динамо, а Стефан Ристовски центрира отлично за намиращия се на втора греда Йосип Дърмич. За бившия стрелец на Норич пък остана приятната задача да се разпише с глава.

Само за секунди - от тежка, задачата на Лудогорец се превърна в наглед невъзможна! Плеймейкърът на "орлите" Доминик Янков беше изведен на стрелкова позиция и само феноменалната намеса на Ливакович го спря за възстановяването на паритета. Но лошото за българския национал тепърва предстоеше. Халфът тръгна да гони отбитата топка, но влезе в краката на Адеми, а северномакедонецът хитро му "изработи" втори жълт картон.

Нов шанс за Лудогорец се откри в 22-ата минута, когато след кратко меле Оливие Вердон можеше да отиграе далеч по-добре. Изстрелът на бенинеца обаче не притежаваше необходимата точност.

Духът на 11-кратния първенец на страната ни окончателно бе сломен в 26-ата минута, когато френският съдия Бастиен отсъди дузпа за хърватските домакините. Антон Недялков се подлъга по действията на Шпикич и го фаулира в наказателното поле. С отговорната задача да изпълни наказателния удар се нагърби Оршич и макар Слуга да усети ъгъла, той така и не спечели индивидуалната битка със своя сънародник.

Единствено шансът отърва българския представител от това да не губят с 0:3 след само половин час. Отбраната на разградчани пак се оказа фигурант срещу техниката на Йосип Дърмич. Нападателят финтира последователно двама лудогорци, след което нагласи топката на по-удобния си десен крак. Кълбото премина малко над горната греда на Слуга.

Снимка 583624

И все пак Мислав Оршич не бе казал последната си дума, като Лудогорец беше посечен за трети път секунди преди почивката. Гореспоменатият демонстрира своята креативност по крилото, а преодоляването на Пьотровски и Вердон му позволи да шутира технично към далечния ъгъл, за да може топката да се отклони от страничната греда и оплете в мрежата на нашия тим.

Буквално в следващата атака, Лудогорец намери сили да намали поне с малко своето сериозно изоставане. Имащият доста тиха вечер Кирил Десподов се възползва от лошо изчистване на Перич и с акробатично изпълнение от около дузпата направи 1:3.

Второто полувреме стартира така, както финишира и първата част - с гол за Лудогорец, който беше дело на Кирил Десподов. В 49-ата минута френският съдия Беноа Бастиен получи сигнал от ВАР, че малко по-рано Перич е играл непозволено с ръка при изстрел с глава на Игор Тиаго след корнер. Корекцията беше направена, а Десподов не трепна от бялата точка за 3:2.

Резервата на Динамо - Лука Иванушец имаше възможност бързо да успокои събитията в този и без това наглед решен двубой. Симон Слуга обаче демонстрира качествена реакция и спаси "орлите" от гол №4.

Снимка 583623

Лудогорец доигра двубоя в Загреб едва с 9 човека, като в 72-ата и Рик Джонатан пое преждевременно към съблекалнята. Бразилецът наивно замахна с ръка след спор за топката с Дарио Шпикич, а това се оказа достатъчно за рефера Бастиен да му покаже фаален втори жълт картон.

Френският съдия Беноа Бастиен определено се престара с третия червен картон в ущърб на Лудогроец в 84-ата. Тогава Жан Карничник с цялото си съзнание наруши баланса на Оришич, за да не нанесе голов удар към вратата на Слуга. Реферът първоначално показа жълт картон, но след като детайлно се вгледа в повторението, реши да изгони директно словенеца, с което вбеси окончателно и без това изнервената разградска делегация.

С изпълнението на наказателния удар се нагърби недолюбваният от феновете на домакините Бруно Петкович, който с достатъчно хладнокръвие прати топката под гредата за крайното 4:2