Чуждестранните граждани, успели да си намерят работа в държавата, в която се "раждат" банковият гигант UBS, фармацевтичният производител Novartis и суровинният търговец Glencore, печелят средна заплата от 188 275 долара годишно. 

Това е най-високото ниво на трудовото възнаграждение за чужденци и е близо два пъти над средното равнище в глобален мащаб, показват данни на HSBC Holdings, публикувани в понеделник. Освен това Швейцария се класира за втора поредна година като първенец за правене на кариера в банковия сектор.

"Чуждестранните граждани класират страната много високо, както според финансите, така и според благосъстоянието", посочва Дийн Блекбърн от HSBC. "Комбинацията от високи заплати и отлична работна среда нарежда Швейцария на върха по отношение на кариерните перспективи", допълва той.

До някаква степен това се обуславя и от факта, че в Женева се намира европейската централа на ООН, като именно този град е една от най-добрите дестинации за намиране на работа в чужбина.

На второ и трето място се нареждат съответно Германия и Швеция, въпреки че трудовите възнаграждения там са на нивото на средното в глобален мащаб или дори под него. В топ 10 влизат общо 6 европейски държави, пише Bloomberg.

"Чужденците в Швеция и Германия са най-вече удовлетворени от допълнителни бонуси извън финансовите възнаграждения. 79 от анкетираните твърдят, че първата предлага отличен баланс между работата и личния живот. От друга страна Германия гарантира най-голяма сигурност на работа за чужденците", посочва още Блекбърн.

От друга страна най-добри пакети за служителите, включващи здравни услуги, осигуряване на жилище и помощ за пътувания до родината, предлагат държави в Близкия Изток, като Бахрейн и Обединените арабски емирства.

Изследването на HSBC е направено на база на мненията на 26 871 души, които работят в страна, различна от родината им.

Снимка 270962

Източник: Bloomberg.com