"Румънският футбол е тиктакаща бомба, която чака да се взриви."

Думите са на Георге Хаджи. На Балканите имаме навика да рушим хубавото. Румъния прави фурор на Световното първенство през 1994 година в САЩ, а в момента грандовете в страната са крайно небоеспособни. Звучи познато, нали? Феновете на Динамо (Букурещ) събират пари за заплатите на футболисти и част от клубните дългове да бъдат изчистени. Вечният враг Стяуа за едни е в професионалната лига, а други признават отбора от по-ниското ниво. Приликите навярно са случайни, но стават все по-плашещи.

"Заедно ще спасим Динамо!"

Това гласи популярен слоган в северната ни съседка тези дни. Привържениците на "кучетата" вече закупиха около 10% от клуба, което е прецедент в Румъния. Средствата те даряват на сайта "www.programddb.ro". Наскоро се игра голямото дерби с ФКСБ (същия уикенд със столичното дерби), а запалянковците издигнаха масивна хореография, на която рекламират портала. Урни, смс-и, транзакции - впрегнати са всички сили за спасението на гранда от Букурещ.

В Сърбия ситуацията е подобна.

Партизан (Белград) получи забрана за участие в европейските клубни турнири през 2017 година. Причината - неплатени данъци към държавата в размер на 2,6 милиона долара. Впоследствие 3-годишното ембарго беше свалено от Спортен арбитражен съд, след като "гробарите" все пак успяха да стабилизират финансовото си положение. Големият съперник Цървена Звезда усети същата забрана през 2014 година, когато УЕФА го изхвърли от Шампионска лига. "Звездашите" дължаха огромни суми на свои служители и други клубове. Тогава мястото в "турнира на богатите" зае именно Партизан.

Снимка 464747

Източник: ludogorets.com

Двата тима бяха сериозно подпомогнати от местното правителство преди десетилетие... когато се говореше, че Звезда дължи близо 60 милиона евро. През лятото на 2019 им бяха опростени 10 милиона евро, а близо 7 милиона останаха разсрочени до септември 2020. Дали това са окончателните суми...

В Турция размерите на харчовете са огромни.

Историческата четворка Фенербахче, Галатасарай, Бешикташ и Трабзонспор е друг пример за лошо управление и разхищение на средства. Отбори, подкрепяни страстно от милиони, но белязани от тежки финансови проблеми. Миналото лято "фенерите" се похвалиха с около 650 милиона долара дълг. Похвалиха, защото през 2017 година той е наброявал 767 милиона. Астрономически суми дължи Галатасарай - "В Германия отдавна щяхме да сме ги изхвърлили", пише Deutsche Welle в свой анализ преди година. Миналия месец юли стана ясно, че Галата, Турската футболна федерация и три местни банки са сключили споразумение за рефинансиране на 1,4 милиарда долара!

Снимка 454655

Източник: EPA/БГНЕС

Ако можем да говорим за традиции в Северна Македония, то местният Работнички би следвало да е в борбата за титлата с Вардар в момента. Уви, грандът от Скопие е на предпоследно място и вероятно ще изпадне. Проблемите около големите футболни клубове на Балканите не са от вчера.

У нас феновете на ЦСКА и Левски страдат вече едно десетилетие.

Трусовете в двата исторически съперника са непрестанни, а шансовете им да бъдат конкурентноспособни - все по-малки. "Сините" са в криза, която твърде много наподобява тази при "армейците" от 2016 година. Още тогава се говореше, че и другият столичен гигант е заплашен от нарастващите дългове. Тепърва предстои да видим дали Левски ще я преодолее или ще търси спасение с ново дружество, както сториха повечето тимове в родния елит.

Левски обяви резултатите през първите 24 часа на SMS кампанията

Левски обяви резултатите през първите 24 часа на SMS кампанията

Събраната сума на дарения до момента е 319,310.59 лева