Често, когато говорим за рекордни постижения, обръщаме поглед към тези футболисти, трупащи попадения в съперниковите мрежи. На всички ни е интересно дали Мартин Камбуров ще задмине великото постижение на Петър Жеков, например.

Стрелецът е близо, но да не забравяме, че води и неумолима битка с времето....

Замисляли ли сте се обаче, кой е футболистът с най-много автоголове в съвременната история на Първа лига?

Нападателното трио на Левски е без конкуренция в първенството

Робърта, Паулиньо и Стаси имат 24 гола, нито един не е дошъл от дузпа

Рекордьорът

Това е дългогодишният играч на Берое - Владимир Зафиров. Юношата на Сливен смени доста отбори по време на кариерата си, но сякаш най-добре се чувстваше при заралии, където записа над 100 мача в елита.

Точно той е рекордьорът по отбелязани попадения в собствената си врата - 3. Правил го е с два различни отбора. А за реализирането на това "постижение" са му били нужни 2976 минути.

Началото е дадено на 18 ноември, 2011 година, когато при гостуване на Ботев (Враца), защитаващият цветовете на Берое футболист засича центриране на Иван Коконов в мрежата на сюрпризирания си колега Ивайло Иванов. Мачът тогава завършва 1:1. Упражнението се повтаря почти година по-късно, когато на 28 ноември в 65-ата минута дава своя "принос" за загубата на беройци с 1:2 от Локо (Пд).

Снимка 473367

Макар през 2016 година да сменя клубната си принадлежност, подписвайки с другия тим от града - Верея, Владимир Зафиров продължава да бележи в своята врата. Попадението, което го прави безапелационен лидер в таблицата, според Transfermarkt.de, е автоголът му срещу Черно море. В 45-ата минута на този мач той "помага" на "моряците" да изравнят след като греши фатално при центриране на Венков. След това варненци стигат и до пълен обрат.

Скарани с гола

Футболистите в шампионата ни с най-много мачове без отбелязано попадение

Добра успеваемост

В класацията ни определено трябва да попадне и друг бранител - Александър Събев. Въпросният беше част от много силния набор 88" на ЦСКА, но така и не направи сериозен пробив в елитния ни футбол. Все пак ще бъде запомнен с изявите си за Калиакра (Каварна) през кампания 2011/12, когато за 13 мача си отбелязва 2 автогола.

Снимка 473366

Източник: Гонг

Първият от тях пада на 5 май, 2012 година, когато бележи в собствената си врата при равенството 2:2 с Миньор (Перник).

В последния кръг от шампионата пък отново матира стража на тима от Каварна, но този път в двубоя срещу Локо (София), загубен с 2:3. Оттам насетне "серията" му в елита приключва, защото повече така и не играе за тим от най-високото ниво на България.

Гонзо, негов адаш, двама бразилци и аржентинец записаха имената си в историята на футбола ни

Вижте кои са най-скъпите изходящи трансфери в първенството ни през настоящия век

Най-много автоголове в един мач

Време е за лека историческа препратка. Кой е играчът с най-много автоголове в един мач? Оказва се, че това е Коста Босаков от Локомотив (Пд). Това се случва през далечния сезон 1979/1980 година, когато той бележи на два пъти в мрежата на пловдивските "железничари". От своя страна те падат много тежко при гостуването си на Марек с 1:7.

Най-популярният автогол

Няма две мнения, че всички попадения до този момент бледнеят пред това, което направи Димитър Везалов през сезон 2012/2013 година. Тогава бранителят на Левски сътвори чутовна глупост и прониза своя страж Пламен Илиев за 1:1 срещу Славия, като по този начин лиши "сините" от наглед сигурната им шампионска титла. Събитие, което едва ли скоро ще бъде забравено.

Между другото Везалов още веднъж намери собствената си врата, но няколко години по-късно, когато вече носеше екипа на Локомотив (Пд).