Отборите на Спартак (Варна) и Септември са сигурните изпадащи от efbet Лига за сезон 2022/23. Тежката участ двата тима узнаха след края на директния двубой помежду си, който завърши с успех за "соколите" - 1:0. Той обаче имаше нулева стойност, тъй като по същото време Хебър взе визитата си на Ботев (Враца) и така остана недостижим за гореспоменатите си опоненти.

Спартак (Варна) - Септември 1:0 (Развой на срещата по минути)

Голът на Жоао Марио се оказа без значение

На "Коритото" двата тима изиграха много добър футбол, пропилявайки куп голови положения. Осем минути преди края победата за варненци беше дарена от появилия се като смяна Жоао Марио. В самия край Септември можеше да запази поне надежда за бараж, но Пешов не успя да отърве столичани.

След последния съдийски сигнал на терена настана тягостно мълчание, а футболисти и на двата отбора се разплакаха.

Снимка 620403

Източник: startphoto.bg

Гостите стартираха двубоя далеч по-уверено и малко след първия съдийски сигнал на Георги Давидов, създадоха и голово положение. Защитата на Спартак (Варна) не изчисти по най-добрия начин центриране от корнер, а отбитата топка попадна в краката на Митко Митков. Халфът, който преди време дори бе собственост на ЦСКА, стреля от над 20 метра, което предизвика и добрата реакция на вратаря Фигейредо.

Отговорът на "соколите" не закъсня. Посланието беше отправено от бразилеца Евандро, който се измъкна зад гърба на Мартин Николов при центриране от десния фланг, но последвалият му изстрел с глава не намери очертанията на септемврийската врата.

Снимка 620404

Отбраната на Септември започваше постепенно да се пропуква отляво, а това явно бе усетено от селекцията на Димитър Димитров. В 12-ата минута добър пробив на Руменов през зоната на Пешов завърши със силен шут, който обаче щеше да остане само за статистиката.

Първото попадение на "Коритото" като по чудо не падна в 14-ата минута! Спартак (Варна) организира отлична атака, при която Баланюк свали много елегантно за Иван Йорданов, а националът на България хитро копна над хвърлилия се в неговите крака Шейтанов. Кълбото вече летеше към мрежата, но в последния миг акробатично от голлинията изчисти Мартин Николов.

Най-активният в редиците на Спартак - Иван Йорданов, продължи да тормози софийската отбрана, а поредният му рейд завърши с успоредно на голлинията подаване, което беше отразено с крак от внимателния Шейтанов.

Снимка 620419

Спартак (Варна) демонстрира старата си слабост да прави сериозни грешки в собственото си наказателно поле. От това можеше да се възползва нападателят на Септември - Мартин Петков в 33-ата минута. Тогава №3 на септемврийци се оказа непокрит и отправи диагонален шут, който беше отразен от Фигейредо.

Айкут Рамадан направи класическо изпълнение, за играч на неговата позиция, и със залъгващо движение навлезе в полето на домакините. Последва и нов удар по посока варненската врата, но и в 38-ата минута Фигейредо беше на позицията си и блокира.

Снимка 620418

Малко след подновяването на играта, ситуацията можеше да изглежда по коренно различен начин за "соколите" в 57-ата минута. Тогава Лерой Микелс центрира от фаул, а Евандро съумя да отклони топката с глава. Страхотна реакция, за кой ли път през сезона, обаче прояви Шейтанов, който с левия си крак остави резултата непроменен.

Домакините имаха сериозни претенции по адрес на съдията Георги Давидов, който според тях в 64-ата минута не отсъди дузпа за нарушение на Николов срещу Ромей Ивееш. Реферът беше толкова сигурен в решението си, че дори не пожела преглеждане на ситуацията с ВАР.

Септември дочака най-доброто си положение в срещата, а то дойде в 72-ата минута. Отлично разгърната атака след статично положение направи така, че Милич да бъде оставен непокрит на по-малко от 3-4 метра пред голлинията, но последвалият му изстрел беше изключително разочароващ и излезе в аут.

Снимка 620413

Попадение в срещата най-сетне бе регистрирано в 82-ата минута. Тогава футболистите на Спартак се възползваха от сериозна пробойна в редиците на Септември, тъй като голям брой състезатели на софиянци се бяха понесли в атака. Това позволи на Лирой Микелс да отправи страхотен извеждащ пас за Жоао Марио, който сам срещу Шейтанов не сгреши за 1:0.

В самия край Септември можеше и да избегне директното изпадане. Кристиан Пешов направи всичко по силите си, но първо негов удар беше спасен от Фигейредо, а след това подаване, успоредно на голлинията, не беше засечено от нито един съотборник във "виненочервено". След последния съдийски сигнал пък настана тягостна тишина на "Коритото", тъй като и двата състава изпаднаха в сълзи от официализирането на своето изпадане.

Хебър (Пазарджик) победи Ботев (Враца) с 3:2 в мач от efbet Лига

Хебър извоюва победа над Ботев (Враца) в мач с пет гола и протяга ръка към оцеляването в елита