Отборът на Лудогорец измъкна ценен успех при гостуването си на Славия с 2:1 в отложен двубой от петия кръг на efbet Лига. По вече утвърдена традиция, "орлите" имаха тежка и нервна визита на стадион "Александър Шаламанов", а в герой се превърна резервата Кирил Десподов, донесъл трите точки след попадение в 82-ата минута. То беше дълго разглеждано с ВАР заради съмнение за фаул в атака. Такъв все пак не бе отсъден от Драгомир Драганов и колегите му, а това отприщи гнева на всички слависти. Половин част по-рано те бяха изравнили чрез своя капитан, но така и не стигнаха поне до точката. Първото попадение за Лудогорец пък беше дело на Матиас Тисера още в началото

Славия - Лудогорец 1:2 (Развой на срещата по минути)

Ключова намеса на ВАР

По този начин Лудогорец се доближи на сам две точки от временния лидер ЦСКА, а ако "орлите" надвият Левски на 1 декември в друг свой отложен мач, то те ще зимуват на върха в efbet Лига.

Снимка 596750

Източник: startphoto.bg

Срещата на стадион "Александър Шаламанов" стартира с леко закъснение, тъй като се изчакваше края на драмата между Гигант (Съединение) и ЦСКА за Купата на България. Гостите от Разград опитаха бързо да си набавят преднина в двубоя, след като Каули центрира отлично за Текпетей на втора греда, но ударът му с глава не намери далечния ъгъл на Вуцов.

Не измина още много време, когато целта на "зелените" все пак бе изпълнена. В 8-ата минута Людовик Соарес сбърка за Славия при организирането на "бяла" атака, а това моментално даде шанс за бърза контра на лудогорци. Бърнард Текпетей надхитри тромавия Керчев, след което веднага пусна подаване вляво за дебнещия Тисера, който от няколко метра нямаше как да сбърка срещу Светослав Вуцов.

Славия опита да отговори на предизвикателството с добра възможност пред Иван Минчев, който посрещна отбита топка и шутира моментално, само че без необходимата в този момент точност.

Светослав Вуцов трябваше да брани славистката врата от втори гол в 19-ата, когато Текпетей отново създаде достатъчно нервни мигове за защитата на домакините, ала плътният му изстрел в близкия ъгъл акробатично бе избит от българския национал.

Снимка 596792

Славия имаше всички предпоставки да отбележи изравнително попадение в 22-ата минута. Антон Недялков забрави при центриране отляво, че зад гърба му се намира Крис Добрев. Така топката достигна до №11 на домакините, който обаче се провали, отправяйки нещо средно между удар и подаване.

В 32-ата минута Матиас Тисера се озова сам срещу Светослав Вуцов и изгуби индивидуалното надиграване с младия страж. Леко успокоение на аржентинеца от пропуска му донесе фактът, че секунди по-късно беше вдигнат и флага за засада.

Футболистите на Лудогорец развиха много добре своя атака, след като в 40-ата минута Тони Тасев загуби кълбото и "зелените" моментално прехвърлиха напрежението пред вратата на Вуцов. Последва индивидуална изява на Рик Джонатан, ала бразилецът не успя да повтори страхотния си гол от мача с Рома и в квартал "Овча купел".

Снимка 596790

До сигнала за почивка гостите от Разград трайно се настаниха пред вратата на най-стария столичен клуб и Вуцов трябваше да отбива удар на Каули, а мощни такива на Пиотровски и Тисера просто не намираха целта.

Второто полувреме започна по фантастичен начин за домакините, които стигнаха до изравнителното попадение чрез своя капитан Галин Иванов. Всичко започна с открадната топка в центъра, която беше придвижена до Ахмед Ахмедов. Таранът видя отлично включващия се от фланга ветеран, който елегантно замахна, елиминира всички възможни защитници на Лудогорец и с красив удар под плонжа на Падт направи 1:1.

"Орлите" можеха бързо да си върнат водачеството, след като Рик Джонатан получи време и пространство за шут от средна дистанция, който беше отразен с вещина от Светослав Вуцов.

Устремът в редиците на Славия продължи, като няколко минути по-късно Тони Тасев се пребори за кълбото край тъчлинията и застрашително се отправи към вратата на Падт. Оставаше му само да отправи завършващ удар, ала той намери тялото на Игор Пластун.

Снимка 596789

Подобен резултат изобщо не устройваше Анте Шимунджа, който реши да подмени своята офанзивна линия, пускайки в игра Игор Тиаго и Кирил Десподов.

Осем минути преди края, Лудогорец надхитри своя опонент и отново излезе водач в резултата. В герой за "орлите" се превърна резервата Кирил Десподов. Всичко започна след центриране на Рик Джонатан, което имаше за финален адресат именно нападателя, намиращ се на далечната греда. В този момент към коженото кълбо тръгна и Светослав Вуцов, а от сблъсъка между двамата топката рикошира в гърба на №11 от Лудогорец и влезе в опразнената мрежа. Ситуацията се наложи да бъде прегледана с ВАР заради брожения на домакините за засада на Десподов или негов фаул в атака. В крайна сметка Драгомир Драганов зачете получилия се гол, а това отприщи вълна от неодобрение на стадион "Александър Шаламанов". Най-активен естествено беше Георги Петков, който без игра видя червения цвят на картона.

Светослав Вуцов направи една от традиционните си грешки, след като миг на разсеяност можеше да лиши неговия тим от надежда поне за частичен обрат. В 89-ата младият страж изрита топката силно в гърба на Тиаго и само неравност пред голлинията на "белите" попречи на топката да премине зад нея. Секунди по-късно тя вече бе уловена от ексцентричния младок.

Снимка 596755

Лудогорец можеше да си направи оставащите минути от мача далеч по-спокойни, след като Кирил Десподов се откъсна сам срещу Вуцов, но този път краен победител от спора излезе националния страж.

Така за Славия предстои двубой за Купата на България срещу Ботев, докато за Лудогорец следват два последователни мача с Левски.