Славия поднесе една от първите големи изненади за сезон 2021/22 в efbet Лига. Младата формация на "белите" се превърна в първия тим, който побеждава шампионите от Лудогорец. Възпитаниците на Златомир Загорчич надвиха "орлите" с 1:0 в емоционален двубой, игран в столичния квартал "Овча купел".

Трите точки могат да имат геройски краски за славистите, които през голяма част от второто полувреме бяха с човек по-малко. Тогава след намеса на ВАР, червеният цвят на картона видя младокът Мартин Георгиев, който можеше и да не бъде наказван чак толкова сурово от рефера Стоянов.

ЦСКА победи Ботев (Враца) с 4:2 в efbet Лига

ЦСКА надигра тотално Ботев във Враца, победи само с два гола разлика

Йомов с първи голове за "червените" за първенство

Фундаментът за победата на Славия се казваше Тони Тасев, който в 48-ата минута отбеляза фантастичен гол от далечна дистанция. Макар домакините да се бранеха с всички възможни средства, до края малко по-чистите положения бяха в техен актив. Гредата удари Кирилов, а Падт спаси удари на Сораков и Макрилос.

Снимка 547154

Лудогорец сериозно подцени този мач, а липсата на Кирил Десподов оказа своето влияние. В предни позиции далеч под възможностите си се представиха Соториу, Ману и Текпетей. Така Славия се изравнява на върха с Ботев (Пд), който също има 17 точки. Лудогорец е трети с две точки и също толкова мача по-малко.

Лудогорец стартира двубоя с необходимото самочувствие. "Орлите" атакуваха предимно от десния фланг, като доста активен се оказа Бърнард Текпетей. Веднъж се наложи и на Светослав Вуцов да пресича извеждащ пас към футболист на гостите, но в крайна сметка беше вдигнат и флагът за засада.

Селекцията на Златомир Загорчич действаше без страх и младият нападател Мартин Сораков, макар и с малко късмет, можеше да изработи ранна преднина за "белите". Въпросният пробва центриране от фланга, което първо бе блокирано, но при повторния опит острата топка срещна крака на сюрпризирания Жосуе Са. За негово щастие, неволно отклоненото кълбо премина много близо до страничната греда.

Снимка 547171

Доминик Янков отново демонстрира нестандартно мислене пред полето на съперника. Дрибълът му се оказа труден за спиране от бранителите в "бяло". Последвалото негово подаване към Пиерос Сотириу обаче така и не се превърна в успешно.

Воденият днес от Станислав Генчев разградски тим стигна до първото си голово положение в 20-ата минута. Жосуе Са отправи далечно подаване към Сисиньо, който с гърди свали за Текпетей. Африканецът пробва нещо средно между шут и пас, като този футболен Франкенщайн не бе засечен от дебнещия в наказателното поле Сотириу.

Левски и ФК ЦСКА 1948 направиха 0:0 на "Герена"

Левски надигра, но не успя да победи ФК ЦСКА 1948

"Сините" могат да съжаляват

Капитанът на Славия - Андреа Христов демонстрира защо е големият лидер на столичани в 29-ата. Тогава националът се хвърли на отчаян шпагат, за да блокира силен удар на съперника, който почти не го нокаутира.

Снимка 547170

Кипърският стрелец Пиерос Сотириу най-сетне дочака удачно подаване в 37-ата минута и бързо се измъкна от Андреа Христов. Футболистът с №19 леко си затвори ъгъла за удар, а след това само принуди Вуцов да избие в корнер.

При последвалия ъглов удар "орлите" сякаш направиха по-трудното и не успяха да поведат в мача. Кълбото стигна до намиращия се непокрит, на два-три метра от голлинията Елвис Ману, който заложи на силата и вместо да скъса мрежата, всичко завърши с повече от разочароващ аут.

Славия - Лудогорец 1:0 (Развой на срещата по минути)

Тони Тасев бе големият герой

В 44-ата минута Бърнард Текпетей се опита да спечели дузпа в полза на своя тим, падайки лесно при допир със защитник на Славия. Ганаецът набързо се усети, че няма да има ефект от симулацията му и продължи игра, за да не получи картон.

Снимка 547169

Второто полувреме започна повече от любопитно. Дошлият през лятото в Славия - Тони Тасев обра точките на всички по трибуните, след като дари най-стария столичен клуб с изненадващата преднина. Нисичкият техничар напредна с топка в крака и с мощен шут от над 20 метра не даде никакъв шанс на оставения без футболни аргументи Серджио Падт.

В 57-ата минута стадион "Славия" стана свидетел на дискусионна ситуация, която разпали страстите до огнено червено. Младият бранител на домакините Мартин Георгиев подгони Текпетей, но се подхлъзна и падайки наистина фаулира доста грубо ганайското крило. Първоначално реферът Ивайло Стоянов му показа само жълт картон, който след намеса на ВАР беше променен на директен червен. Това вбеси домакинската публика, а провинилият се не сдържа сълзите си и се разплака още на терена.

Лудогорец бързо можеше да се възползва от своето числено предимство. В 62-ата минута Стефан Баджи центрира от фланга, а Сотириу хубаво насочи с глава към обратния ъгъл на хванатия в крачка Вуцов. За късмет на "белите", топката лекичко облиза страничната греда и излезе в аут.

Екшънът в столицата продължаваше, а четвърт час преди края резервната скамейка на Лудогорец започна да бъде обстрелвана с бутилки вода. Всичко започна след провокация на човек от щаба на разградчани. Бързата намеса на полицията обаче спря проблематичната ситуация още в зародиш.

Снимка 547175

Черно море завърши наравно с Локомотив (София)

Черно море изпусна Локомотив (София) на "Тича"

17-годишен бележи за "железничарите"

Славия дочака своя момент и в 77-ата минута можеше да удари своя опонент на контраатака. Резервата Радослав Кирилов се възползва от грешка на Сисиньо и в обичайния си стил, със скоростна техника, националът отправи техничен изстрел, срещнал сглобката зад Падт. При добавката късмет нямаше и Питър Макрилос.

Снимка 547168

Динамиката на "Овча купел" не спираше. В рамките на 60 секунди двата тима си размениха по едно чисто положение. Първото от тях беше за Мартин Сораков, който се оказа непокрит на лявата греда, но Падт беше покрил своя ъгъл. От другата страна на терена Светльо Вуцов трябваше да отразява далечен шут на Текпетей.

До края домакините умело накъсаха играта и така се поздравиха с тази толкова престижна победа в своя актив.

Снимка 547153

След ангажиментите на двата тима в турнира за Купата на България, програмата им в efbet Лига е следната. Лудогорец приема Ботев (Враца), а на Славия предстои голямо дерби с Локо (София).

Ботев (Пловдив) победи Берое с 2:1 в мач от efbet Лига

Ботев удари Берое след вихрено второ полувреме в "Коматево"