Снощи в Италия упорито се заговори, че местният колос Милан ще се подсили с нападателя Марко Лазетич. Поредният "голям сръбски талант", който има амбиции да покорява световния футбол. На Апенините дори го нарекоха и "новия Душан Влахович", а в касата на родния му Цървена звезда ще влезнат повече от 14 милиона евро.

Забележете, за да грабне окото на "росонерите" - високият 190 сантиметра футболист има нужда от общо 17 мача за Звезда и 3 за втородивизионния Графичар (Белград)...

Снимка 561056

Източник: Twitter

Предполага се, че момчето наистина притежава необходимите качества, но няма ли добри 18-годишни футболисти и в България? Защо "големите акули" така и не хвърлят око и на случващото се още малко на Изток?

"Футболист на годината" - мъчителният избор!

"Футболист на годината" - мъчителният избор!

Никой не заслужава да бъде №1 през 2021, но...

Истината е, че младият български играч отдавна загуби стойността си на европейския пазар. Вината за това е колективна. Първата е на самите състезатели. Макар и типично за целия Балкански полуостров, у нас дълбоко залегнало в народопсихологията е бързото придобиване на мания за величие. Тя е особено разпространена сред младите представители на най-популярния спорт у нас.

Няколко мача в мъжкия футбол, положителни редове в спортната преса, услужливи мениджъри, и всичко става различно. С повече късмет новият герой на efbet Лига излиза в чужбина, за да се завърне след максимум година, с покорно наведена глава, и с минимален шанс да рестартира загиналата още в зародиш негова кариера.

Снимка 515973

Източник: Twitter

Пословичен е примера с Филип Кръстев. Момче, което демонстрира огромни качества, а потвърждение за това бе забелязването му от Манчестър Сити. Оттам насетне всичко се разви надолу - Ломел, Славия, Троа, Камбур, та в Левски... А какво да кажем за Доминик Янков, Марин Петков, Светльо Вуцов, играчи, които считаме, че имат качества, а зад гърба си имат и в пъти повече мачове от Марко Лазетич, но все още си стоят в efbet Лига и "лапата мухите".

Ако не друго, поне си имаме вратари!

Ако не друго, поне си имаме вратари!

Единственото футболно достойнство на България към днешна дата

Нека бъдем честни, големият футбол се промени, а с това и времевата линия за трансфери. Милиони се дават за все по-млади играчи, като минеш ли 20-те, вече е трудно да се надяваш за нещо по-значимо от това да изкараш малко пари в Турция, Русия или Казахстан.

Снимка 475865

Източник: Официален сайт на Ботев

Да направим и друго сравнение. Централният защитник на Ботев (Пд) - Станислав Работов, 19-годишен, струва 250 000 евро според сайта "Transfermarkt". Отново според него, наборът му и ляво крило на Партизан - Неманя Йович е оценяван на 4 000 000 евро. Е да, но единият е твърда резерва в Ботев (Пд) заради инвазията на чужденци, а другият получава шанс и играе редовно за "гробарите".

Прекомерните амбиции за това да попаднеш в Топ 3, карат българските грандове да изпратят в миманса всички свои собствени кадри. Пример за това са Лудогорец, ЦСКА и Ботев (Пд), а към тях можеше да се прибави и Левски, ако финансовата криза не бе налегнала "сините". Липсва "сцената", на която младите да покажат своите качества.

Трудно е да те забележат, ако играеш в Своге, Радомир или Лом...

"Васил Левски" попадна в Топ 10 на най-лошите стадиони в Европа

"Васил Левски" попадна в Топ 10 на най-лошите стадиони в Европа

Проучването анализира рецензиите за стадиони в няколко платформи

На родния футболист му липсва и достатъчно реклама. Защо според вас Лазетич струва 14 млн.,централният нападател на Партизан - Марко Милованович - 2 милиона, а едва наскоро навършилият 17 защитник Боян Ковачевич от Чукарички, бива оценяван на 600 000 евро?

Сърбите просто имат добри футболни посланици - Душан Влахович (Фиорентина), Неманя Матич (Манчестър Юнайтед), Душан Тадич (Аякс), Лука Йович (Реал Мадрид), и още ...

Снимка 554271

Източник: GettyImages

А кой прославя името на България в Европа? Единственият ни сънародник в елита на Топ 5 първенствата е Петко Христов. На централния бранител му бяха необходими няколко години и преминавания из различните нива на италианския футбол, за да попадне в Специя. При това трудно се преборва за титулярното място в отбор, който със зъби и нокти се сражава за своето спасение в Калчото. Илия Груев от втородивизионния Вердер (Бремен) пък е изцяло продукт на германската футболна система.

О, да за кратко бяхме горди и с вратаря Димитър Митов, кой наистина е лидер на Кеймбридж Юнайтед, но това е отбор от трета английска дивизия. Каквато и да е разликата в класите, пак повтарям - трета английска дивизия. У нас в Трета лига е отборът на Гранит (Владая), например...

Снимка 546156

Източник: GettyImages

Липсата на качества, шанс за изява и добра реклама, обричат футболните ни таланти на изгнание в българския шампионат. След ерата на Бербатов, Стенли и Мартин, "желязната завеса" за големи международни трансфери е спусната. И изход от ситуацията няма. Еfbet Лига ще продължи да продава африканци и латиноамериканци, а младите ще мечтаят да сложат по едно "-ич" в края на фамилиите си, пък току-виж някой ги забелязал за големия футбол...

Официално: Национал на България подсили румънци

Официално: Национал на България подсили румънци

Националът Александър Цветков ще играе за Академика (Клинчени)